• şimdi bu golün atılmasındaki dinamiklere bakalım:

- ilk penaltıyı selçuk attı. yani rakibi ciddiye alıyor galatasaray.

- takımda tek gol atmayan oyuncu semih ya da emre olsa, onlardan biri atıyor olacaktı bu muslera'nın kullandığı penaltıyı.

- yani amaç, takımda tek gol atmayan adamın gol atması.

- rakip fenerbahçe olsa, yani rakip küme düşmeyen çok daha güçlü şampiyonluk adaylarından biri olsa, durum 2-0 iken penaltı kazanılsa, yine aynı sebebten muslera kullanacak bu atışı.

- fatih terim'in rakibe saygısızlık yapacak türk futbolundaki son adamlardan biri olduğu ve muslera'nın da rakibe - ki bir kalecinin diğer bir kaleciye saygısı çok daha başkadır - saygısızlık yapacak bir karakterde olmadığı malum.

- sonuçta, olay muslera'nın da - rakipten bağımsız olarak - bu seneki muhteşem performansını kariyerinin ilk golüyle taçlandırıp, normal sezonda gol atmayan kalmasın olayıyken;

yok dalga geçmekmiş, yok rakibe saygısızlıkmış gibi saçmasapan şeylere bağlamak esas ''dalga'' geçmek, ''saygısızlık'' filandır.

he dersin ki, ''ben olsam atmazdım/attırmazdım'', o senin seçimin. zaten o yüzden sen o karar merciinde değil de ekşi sözlüktesin ya...

futbolun güzelliklerinden birine bok atmaya çalışılarak kirletilmemesi gereken goldür.

kaldı ki, kendi çaplarındaki ''etik'' kurallarını kendi takımları için işletmeyenlerin bu gole çemkirmesi kadar da acınası bir şey görmedim.
  • kariyerinin ilk golunu volkan babacan'a atmasi cuk oturmustur!

volkan bu golu omru boyunca unutmaz artik! bakalim mactan sonraki tweet'lerinde ne diyecek bu sefer :)

edit: link de verelim de bilmeyenler neden bahsettigimizi anlasin!
    http://g1204.hizliresim.com/w/8/47c0g.png
  • aslanlar gibi atılmış goldür ne öncesinde ne sonrasında rakiple dalga geçme yoktur ama gene timsah bozması kuşlar adamın kanına girip taşak geçirtecekler zorla.

lan olm gerizekalı mısınız takım bir penaltı kazandı taraftar istedi muslera efendi efendi elini göğsüne götürüp "yok hacıt" dedi, 2. gol geldi dakika 83 olmuşken 2. penaltı çalındı gene taraftar muslerayı istedi adam gene güldü bu sefer kenardan işaret geldi hadi diye herif heycanını mutluluğunu gizleyemeden ağzını kapatamadan topun başına geçti golünü attı kendi kariyeri için ilginç bi an olduğu için unutamayacağı bir an olduğu için de sevindi o sevinçten "nası koyduk ama, taşağımızı da geçiyoruz" anlamı çıkaran varsa aklını siksinler onun.

hadi golün muslera her hatalı gol yediğinde twitter'da orgazm olan kaleciye atılmasını falan geçtim kaç haftadır gazetelerde boy boy yazıyor lan muslera tek gol atmayan yabancı tek gol atmayan oyuncu atsın diyolar fatih terim izin vermiyo diye. gelmiş son hafta dakika 85 takım 2-0 önde fatih terim de "e hadi amına koyayım nerden karşısına çıkacak bu fırsat bi daha" diye kabul etti a beynini siktiğimin gerzekleri siz taşak geçmek görmemişiniz amına koyayım.

taşak geçmek meslektaşı hatalı gol yediğinde ergen ergen twitler atmaktır mesela ama sonunda aynı meslektaşından küme düştüğün maçta ters köşe penaltı golü yersin o taşağı evirir çevirir oynatırlar adama. taşak geçmek rakibi kışkırtmak için götünle top tutmaktır mesela ama sonra gün gelir aynı rakibin sikinle golü takar sana. işte fenerbahçe büyüklüğü böyle bir büyüklüktür amına koyayım göt olmaktan bıkmamaktır.

http://g1204.hizliresim.com/w/8/47c0g.png
    http://www.itusozluk.com/…la-karsilamasi_282429.jpg
    http://www.youtube.com/watch?v=qrjpmj-ykyo
    http://www.youtube.com/watch?v=ar26ozgbyfq
  • yazmayim yazmayim diyorum da duramiyorum.

simdi, mevzunun hak, hukuk, adalet, etik degerler, centilmenlik, manisa kume dusuyordu mevzusuna hic deginmiyorum bile.

muslera dedigimiz genc adam henuz 26 yasinda, gencecik bir kaleci.

kaleci dedik de, tamamen gotumden uydurmasyon olmakla birlikte, dunyadaki profesyonel kalecilerin yalnizca %5 gibi bir diliminin kariyeri boyunca gol attigini tahmin etmek zor degildir.

besiktas'in pancu isimli futbolcusu fenerbahce derbisi gibi onemli bir macta kaleye gectiginde ben galatasaray taraftari halimle adama helal olsun dedim. ve hakkini da verdiginde kim bilir nasil sevinmistir o kurtarislardan sonra dedim.

gectigimiz avrupa sampiyonasinda anli sanli fenerbahceli oyuncu tuncay sanli kaleye gecti, hadi be oglum dedik, cok sukur riskli pozisyon yasamadik ama yasasak ve kurtarsa gurur duyacaktik.

bir avrupa kupasi macinda kewel nerdeyse 40 dk defans oynadi, aferin lan dedik yine gururlandik.

elbette ki bu yazdigim ornekler muslera'nin goluyle ayni sey degil. sap ve saman.

demek istedigim nokta su aslinda, bir futbolcu icin mevkisinin disinda var olabilmek en onemli hayallerden biridir bence. dusunun ki bir futbolcunun tek amaci gol yememek, tek gorevi gole izin vermemek. gol gol gol seslerini duymamak icin cirpinmis. adamin gol yediginde hayati karariyor lan, forvet gibi degil ki. fovetin gorevi gol atmak, gol atamadiginda ne dusunur? ne kadar uzulur? peki ya bir kaleci gol yediginde? yapacak hic bir seyi olmadan arkadaslarinin gol atmasi icin dua eder, onlari konsantre etmeye calisir.

son dakikalarda korner vurusunda kafayla gol atmayi umut eden kaleci psikolojisini dusunun lan.

bir kaleci icin gol yemek ne kadar igrenc bir duyguysa, gol atmak da o kadar imkansiz bir seydir. skorbordda ismin yazacak lan boru mu? sen yillarca topun cizgiyi gecmemesi icin gotunden ter akitacaksin, gun gelecek gol atacaksin, tey tey tey.

olaya etik degerler vs acisindan degil de muslera acisindan bakmayi deneyin.

adam futbol hayati boyunca muhtemelen bir daha gol atamayacak. muhtemelen bir daha penalti kullanmayacak, muhtemelen rakip takimin kalecisiyle goz goze gelmeyecek.

bir kalecinin hayati boyunca kac kez rakip takim kalecisiyle mac sirasinda goz goze gelip ona gol atma ihtimali vardir ki?

galatasaray o golu atsa da atmasa da bilmem kac puan farkla playoff a girecek.

manisa o golu yese de yemesede ligden dusecek.

peki ya muslera? o golu atti bu gece heyecandan uyuyamiyordur lan.

adamin golden onceki heyecanina ve gol sonrasi sevincine bakar misiniz.

tum futbol degerlerini, puan sistemlerini, paralari vs bir kenara birakin, herifin taraftari ismini haykiriyor haftalarca gol atsin diye. takim arkadaslari guveniyor, hocasi guveniyor, adam cikiyor pasa pasa penaltiyi kullaniyor.

muslera o baski ortaminda cesaret edip penalti noktasina kadar geldi, gidemezdim lan ben olsam, riske bak. orda golu atamayip rezil olmak da var.

hele o sevinci. ayni sevinci ben yillar once babam karne hediyesi olarak cok sevdigim bisikleti aldiginda yasamistim. gece bisikletle uyumak istemistim. sabahlari kalkinca bisiklete gunaydin derdim camdan bakip.

neyse, ozetle. muslera hayati boyunca ilk, muhtemelen de son golunu atti. birakin da adam sevinsin. futbol dedigin olayda centilmenlik, etik degerler anca bu gibi durumlarda akliniza gelsin zaten. herifler kume dustuk iddiamiz kalmadi demeden 1 bucuk saat boyunca tekmelemis sampiyonluga en yakin takimi. tebrik edip guzelce mucadele etmek varken. semih isimli 19 yasindaki cocugu yere dusurup, 2. saridan atilinca gidip tehdit etmis, goruntuler var. olay galatasaray falan da degil. futbol igrenc bir hirs halini almis. daha dun gibi hasan sas sinirden aynayi yumruklayinca bilegini kesmisti, kaleci fevzi diregi tekmelemisti. futbolda bu kadar sinir bozucu centilmenlik disi, ic burkan enstanteneler varken. kaleci gol atma sansina ilk defa sahip olmus ve sagolsun ortam da hazirlanmis.

adamin ne kadar sevinecegini dusunup bu igrenc spordaki gulumseten detaya odaklanmak varken sacma sapan etikmis ahlakmis dersi vermeye kalkiyorsunuz.

gulumseten detay icin muslera'nin gozlerine bakiniz.

iste o detay: ahanda link.
  • bu sezon 16 maçta gol yemeyerek rekor kırmış kalecinin golü. fatih terim'den onay geldiği anda muslera'nın sevinci görülmeye değer.
  • fenerbahçeliyim ve bu gol beni zerre kadar rahatsız etmedi. adam efendi bir adam ve müthiş bir sezon geçirmiş, takım arkadaşları onurlandırmak istedi bir şekilde, saygısızlıkla alakası yok. benim rahatsız olduğum konu, aklı başında galatasaray taraftarlarını tenzih ediyorum ama ne zaman bir fenerbahçe maçında en ufak bir pozisyon veya durum olsa buna benzer ne şerefi kalıyor tüm camianın ne ahlakı. fenerbahçe kalecisi bunu yapsa "fenerbahçe'ye yakışan oyuncu" diyen beyin terklerden burası geçilmezdi. biraz akıl, biraz insanlık.
  • rakip kaleciyi ters köşeye yatıran goldür.

aklıma şunları getirdi nedense:
    lincoln top sektirdi diye terbiyesiz ilan edilir, medya tarafından ölümüne eleştirilir.
    roberto carlos top sektirince... tabii önce bundan haberinizin olması lazım, medyada hiç bahsedilmediğinden haberiniz de olamıyor.

ne diyeyim. yurt dışında olsa futbolun güzelliği, takımda gol atmayan oyuncu kalmaması için takım arkadaşları ve kenar yönetiminden bir jest olarak lanse edilecek olay galatasaray'da ve türkiye'de olunca böyle oluyor.
    zaten ekşi sözlük iyice antu.com'dan kaçmış troll benzeri yaratıklarla doldu. o kadar hasta adamlar ki bunlar, hangisi troll hangisi değil ayırt edemiyorsun zira adamlar fikir, zihniyet olarak troll'den farksız.

(bkz: it ürür kervan yürür)
  • hak eden bir kalecinin, hak eden bir kaleciye attığı goldür.
  • hayatımda ilk ve son kez deneyeceğim bir entry'e sahne olmuş ve

bazı eziklere kapak olmuş goldür
  • sözlükte ne kadar çok manisaspor taraftarı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
hesabın var mı? giriş yap