şükela:  tümü | bugün
  • tml studios tarafindan flixbus isbirligiyle hazirlanmis 2016 agustos cikisli otobusculuk simulasyonu. oyun motoru unreal engine 4'tur.

(bkz: fernbus coach simulator)
  • 66? ye steamda satışa çıkmıştır
  • unreal 4 motoruyla geliştirilen, ancak sorunlu bir şekilde çıkan (buglar, optimize, arayüz vs..) otobüs simulasyonu
  • şehirlerarası otobüs simülatörü. şimdilik sadece almanya şehirleri var ama avrupa eklenecek söylentileri duydum. güzel bir oyun gibi görünüyor.
  • (bkz: patates)
  • steam'de oyunun kendisi 96 liraya, sadece tek otobüsten ibaret olan neoplan skyliner dlc'si 42 liraya satılıyor. binbir çeşit otobüs modeli eklenebilen, yolcu alma modu vs. olan euro truck simulator 2 ise 39 lira. steam'in ülkemizdeki kur karmaşası sebebiyle fiyat farkı bayağı açılmış olsa da sadece türkiye'ye özgü bir durum değil bu. avrupa bölgesinde 10 euro, amerika'da ise 15 dolar daha pahalı. bu haliyle tam bir zarar ziyan gibi duruyor. neyine güvenip de böyle bir fiyatlandırmaya gitmiş yapımcı firma anlamış değilim. alman vatandaşının bitmek bilmez simülasyon aşkına hitap ediyor olmalı.
  • çok gerçekci grafiklere sahip otobüs simülasyonu.

(bkz: steam)
  • geçen steam'e baktım. enee bi tane oyun var. birisi hediye etmiş sanırım anlamadım. neyse indirdim oynayamaya başladım buraya da şöyle bir incelememsi bir şey gireyim dedim çeşitli yönleriyle.

1-grafik

oyunun grafikleri çok övülüyor evet. foliage olayını özellikle aşmış adamlar, ama dof ve blur ayarlarını dizginlemek gerekiyor aksi takdirde sapıtıyor oyun. garip gölgeler falan oluşmaya başlıyor. onun dışında optimizasyonu kötü diyebilirim, özellikle yüksek hızlarda. ama gideri var denebilir. unreal engine 4 kullanan bi oyundan daha iyisini beklemek fena olmazdı. high end bi pcde bile ultra ayarlarda throttling hadsafhada. patchle kendine gelir diye umuyoruz.

2- oynanış

aksaray, aksaray, aksaray...

oyun bildiğiniz üzere şehirlerarası otobüs şöförü olduğunuz bir simülasyon. almanya haritasında oynuyorsunuz, isminden de anlaşılacağı üzere. yaklaşık 40 şehir var. şehirlerin her biri özgün detaylandırılmış. peronlar benziyor. 300 saatlik euro truck simulator 2 deneyimimden sonra şehir görmek bi nebze sevindirdi diyebilirim. lakin yine de 40 kilometrelik yolun on dakikada bitmesi hevesini kursağında bırakıyor oyuncunun. ayrıca herkesi otobüse binmeden önce check-in yapıyorsunuz. kaçak göçek binmeye çalışanı da enseliyosunuz, yok öyle yağma.

3- sesler

oyunda npclerin seslendirmeleri yapılmış ve iğrenç olmuş. zaten simülasyon oyunlarında insana yer yok. şunu anlayın artık. onun dışında oyun içi araç sesleri güzel. ama yapaylığı belli oluyor. atmosfer eksik.

4-ufak bir detay

mouse kontrolü de var oyunda. sağa sola steering ve y ekseninde gaz fren şeklinde oluşturulmuş. ama siz bu y eksenini kullanmak istemeyip mouse üzerindeki makrolardan birine atasanız bile gaz tuşunu y ekseni deaktif olmuyor. bir çeşit bug gibi bişey var. patch ile düzelir diye umuyoruz.

sonuç olarak tam pişmemiş gelecek de vaad etmeyen tadsız bir simülasyon olmuşsun sen fernbus.

puanlarımız:

grafik: 7/10
    oynanış: 6/10
    sesler: 5/10