şükela:  tümü | bugün
  • 150 m. yüksekliğinde altta ve üstte iki restaurantı olan dünyanın ilk tv kulesi. 5 cent ve 1 euro atıp 5 centi hamur gibi açılmış üstünde de fernsehturm resmi ile alma makinelerinden burada da var, alın anı olsun.
  • havanın açık olduğu bir gün gidip görmek lazım. şu anda öğrenciye 4, kalanına 8 euro. dünyanın hakimi gibi hissetmek için güzel bir yer.
  • geçen sene eyalet meclisi (bkz: landtag) tarafından ziyarete kapatılmış dünyanın ilk televizyon kulesi. makul bir ücretle içeri girip asansör ile en yukarıya çıkıldığında kara orman'ın eşsiz manzarasını ve ağaçların arasından seçilen stuttgart şehrini izlemek için en ideal yerdi baden-württemberg eyaletinde.
    şayet stuttgart'ı tepeden görmek isteyen biri varsa aramızda ona bi alternatif önerebilirim (bkz: killesberg-turm).
  • 216,6 metre yüksekligindeki dünyanin ilk betonarme televizyon kulesi, yani ilk televizyon kulesi degildir. (en azindan) ondan daha önce (1954) insa edilmis nagoya televizyon kulesi bulunmaktadir.

    insaat mühendisi ve mimari fritz leonhardt'tir. bazi kaynaklarda mimarinin baskasi oldugu yazsa da "vom wagnis zum wahrzeichen" adli esere göre mimari da kendisiymis.

    bu kulenin en önemli özelligi betonarme olmasidir. o zamana kadar bu yükseklikte betonarme bir kule insa edilmemisti. fritz leonhardt bu kuleyi yaparak bu tarz kuleler icin de öncü rol oynamistir. tasarimini yaparken 2. mertebe teorisi o yillarda bilinmedigi icin kullanamamistir. diyebilirsiniz ki bilinmiyorsa kullanmamasi kadar dogal bir sey yok, niye bahsettin bundan. bahsetmemin nedeni ise bu tarz yapilarin tepe noktalarinda rüzgarli havalarda muazzam yer degisimleri meydana gelir. burada 3-5 cm'den bahsetmiyorun, bir kac 10 cm'den bahsediyorum. hatta bu yer degisimleri metre'yi bile bulabilir. bu kadar agir bir yapida, bu kadar büyük tepe yer degisimleri meydana gelirse de 2. mertebe momentleri de oldukca yüksek cikar. bu momentleri bilmeden hesap yapmasina ragmen kule hala sapasaglam ayakta.