şükela:  tümü | bugün soru sor
 • intermezzoadi verilen sanat sekli bu sehirde yapilan bir dugunde ortaya cikmistir.
  bu ozelligiyle kent, ronesans tarihinde onemli bir yere sahiptir.
 • bisiklet nüfusunun en fazla olduğu şehirdir ki kişi başına 2,5 bisiklet düşmektedir,ulaşım aracı olarak 7'den 70'e kullanılmaktadır..dört bir yanı duvarlarla çevrili bu şehrimiz unesco tarafından koruma altında olup,metropol şehirlerle uzaktan yakından alakası olmadığı gibi ,tam bir emekli ortamı kıvamındadır..bi de yaya geçitlerinde araçlar durmaktadır, ezmemektedir,şirindir; yine de venedik tercih edilmelidir.
 • michelangelo antonioni'nin dogdugu sehirdir. vittorio de sica'nin il giardino dei finzi-contini'si bu sehirde geçer. michelangelo antonioni 2 agustos'da bu sehirde topraga verilecektir.
 • italyanın emilia-romagna bölgesinde bulunan tarihi kenttir. şehirde ilk göze çarpan şey buram buram orta çağ kokan sokaklardır. o sokaklarda yürüdükçe insan nasıl olurda hala o şekilde koruyabildiklerini kendine sormadan edemez. ayrıca şehir halen ortaçağdan kalma duvarlarla çevrilidir ve bu duvarlar birçok kişi tarafından yürüyüş ve koşu için kullanılmaktadır.

  şehrin merkezinde bulunan cattedrale di san giorgio şehrin en büyük kilisesi olup aynı zamanda birçok kişi için buluşma noktasıdır. kilisenin 50m kadar yakınında etrafı su ile çevreli bir kale olan castello estense bulunur. ferrara'ya yapılabilecek bir ziyarette görülmesi gerekenlerdir.

  şehirde bir diğer ilgi çekici şey ise şehrin heryerinde görülebilecek 7'den 70'e bisiklet binen insanlardır. bisiklet şehirde 1 numaralı ulaşım aracı olup takım elbise giyip bisikletle işe giden insanlar görüldüğünde şaşırmamak gerekir. bazıları yağmurlu havalarda bir eliyle direksiyonu tutup diğer eliyle şemsiye tutacak kadar iyidir bisiklet üzerinde. bunlara ek olarak da kentte çok sayıda bisiklet hırsızı bulunur.

  ferrara'da yaşayanlara ferrarese denir ve şehrin yaş ortalaması bir hayli yüksektir. genel olarak maddi durumları da diğer italya şehirlerine göre iyi durumdadır. şehirde hava ise kışları oldukça serttir ve sabahları neredeyse hergün sis çöker. yazları bunaltıcı sıcak ile beraber nem vardır. birçok kişi özellikle ağustos ayında tatile çıkar.

  ferrara konum itibari ile ulaşım açısından iyi bir yerdedir. bir diğer ortaçağ şehri olan bologna'ya gidilebilecek en ucuz trenler ile yaklaşık 30 dk., karnaval ve gondollorı ile ünlü venedik'e 1 saat 30 dk., floransa'ya 2 saat, plajları ve gece hayatı ile ünlü rimini'ye 2 saat uzaklıktadır.
 • italyan yeni gerçekçiliği film akımının ilk örneği sayılan, luciano visconti'nin ossessione filmi burada gecer. yıl 1943'tür.
 • [2. "ferrara insanın yalnızca fazlasıyla acayip ve doğaüstü şekillerde şekerleme ve kurabiye bulabileceği eski bir gettodur."] sylvia plath - the journals of sylvia plath

  (bkz: giorgio de chirico/@ibisile)
 • nedense bu bölgede beni en çok etkileyen şehirdir.(bkz: ravenna)(bkz: bologna)

  orta çağ etkisi hemen her köşesinde hissedilmektedir. şehirde vakit geçirdikçe insan kendini bir kaç yüzyıl geriye gitmiş buluyor. geceleri ve gençliği asmalı havasına selam çakmasıda bu şehri ayrıca keyifli yapar.

  şekerlemeleri ve kasvetli orta çağdan kalma sokaklarıyla nahoş bir tad bırakan şehirdir.