şükela:  tümü | bugün
 • intermezzoadi verilen sanat sekli bu sehirde yapilan bir dugunde ortaya cikmistir.
  bu ozelligiyle kent, ronesans tarihinde onemli bir yere sahiptir.
 • bisiklet nüfusunun en fazla olduğu şehirdir ki kişi başına 2,5 bisiklet düşmektedir,ulaşım aracı olarak 7'den 70'e kullanılmaktadır..dört bir yanı duvarlarla çevrili bu şehrimiz unesco tarafından koruma altında olup,metropol şehirlerle uzaktan yakından alakası olmadığı gibi ,tam bir emekli ortamı kıvamındadır..bi de yaya geçitlerinde araçlar durmaktadır, ezmemektedir,şirindir; yine de venedik tercih edilmelidir.
 • michelangelo antonioni'nin dogdugu sehirdir. vittorio de sica'nin il giardino dei finzi-contini'si bu sehirde geçer. michelangelo antonioni 2 agustos'da bu sehirde topraga verilecektir.
 • 14.-16. yy.larda este ailesinin egemenliğinin görüldüğü ferrara'da, en önemli tarihi yapılar este kalesi (castello estense) ve 12.yy'da inşaa edilen ferrara katedrali'dir. bu iki eser dışında şehir merkezinde birçok dini yapı ve saray bulunmaktadır. birkaç gün içinde tüm kenti gezmek mümkün aslında.
  genç nüfusun az olduğu şehirde; takım elbise, etek ceketle işe gidenlerin ve 50 yaş üstü nüfusun bisiklet kullanması, ya da ailecek bisikletle dolaşan çiftlerin çocuklarını bisiklet sepetine oturtmaları sokaklara renk katan, dikkat çekici ayrıntılardan.
  merkezde, ferrara katedralinin çaprazında, tarihi bir binanın altında bulunan mcdonalds da -bizdeki gibi yanlış tabelalandırma sonucunda görüntü kirliliğine yol açmamış, postmodern bir hava katmış- göze çarpanlardan.
 • italyanın emilia-romagna bölgesinde bulunan tarihi kenttir. şehirde ilk göze çarpan şey buram buram orta çağ kokan sokaklardır. o sokaklarda yürüdükçe insan nasıl olurda hala o şekilde koruyabildiklerini kendine sormadan edemez. ayrıca şehir halen ortaçağdan kalma duvarlarla çevrilidir ve bu duvarlar birçok kişi tarafından yürüyüş ve koşu için kullanılmaktadır.

  şehrin merkezinde bulunan cattedrale di san giorgio şehrin en büyük kilisesi olup aynı zamanda birçok kişi için buluşma noktasıdır. kilisenin 50m kadar yakınında etrafı su ile çevreli bir kale olan castello estense bulunur. ferrara'ya yapılabilecek bir ziyarette görülmesi gerekenlerdir.

  şehirde bir diğer ilgi çekici şey ise şehrin heryerinde görülebilecek 7'den 70'e bisiklet binen insanlardır. bisiklet şehirde 1 numaralı ulaşım aracı olup takım elbise giyip bisikletle işe giden insanlar görüldüğünde şaşırmamak gerekir. bazıları yağmurlu havalarda bir eliyle direksiyonu tutup diğer eliyle şemsiye tutacak kadar iyidir bisiklet üzerinde. bunlara ek olarak da kentte çok sayıda bisiklet hırsızı bulunur.

  ferrara'da yaşayanlara ferrarese denir ve şehrin yaş ortalaması bir hayli yüksektir. genel olarak maddi durumları da diğer italya şehirlerine göre iyi durumdadır. şehirde hava ise kışları oldukça serttir ve sabahları neredeyse hergün sis çöker. yazları bunaltıcı sıcak ile beraber nem vardır. birçok kişi özellikle ağustos ayında tatile çıkar.

  ferrara konum itibari ile ulaşım açısından iyi bir yerdedir. bir diğer ortaçağ şehri olan bologna'ya gidilebilecek en ucuz trenler ile yaklaşık 30 dk., karnaval ve gondollorı ile ünlü venedik'e 1 saat 30 dk., floransa'ya 2 saat, plajları ve gece hayatı ile ünlü rimini'ye 2 saat uzaklıktadır.
 • italyan yeni gerçekçiliği film akımının ilk örneği sayılan, luciano visconti'nin ossessione filmi burada gecer. yıl 1943'tür.
 • [2. "ferrara insanın yalnızca fazlasıyla acayip ve doğaüstü şekillerde şekerleme ve kurabiye bulabileceği eski bir gettodur."] sylvia plath - the journals of sylvia plath

  (bkz: giorgio de chirico/@ibisile)