şükela:  tümü | bugün
 • sevgili mustakbel ferrari sahibi,

  sozlugun icinde bogulurkene bu ba$liga tikladiniz, demek ki hayatiniz degi$mek uzere. belki de artik siz de kizlara hava atabilecek, demet meneri ok$ayabileceksiniz. du$unun ki demet ve siz kirmizi f50niz icinde yiyi$iyorsunuz,ama o da ne?birden demet sizin dilinizi isirdi. sizde para bok, "demet gibi on tanesinin ustune sicarim" diye du$undunuz, ve onu kuvvetli bir depikle sarayburnu civarinda dehlediniz. etraftaki arabalarda bogu$an diger ciftlerden size "waov herifteki karizmaya bak" nidalarini duydu duyacakken, aman tanrim!! arabanin kontagi basmiyor. ne oldu o yaptiginiz artistik? ya demet? size bilmemneresi ile gulmez mi?etraftaki ciftler "vay amuga kodumun hirti" diye ki$nemezler mi? i$te bu duruma du$memeniz icin a$agidaki tavsiyelere dikkat etmenizde muazzam fayda gormekteyim.
  ferrarinin bircok modeli olsa da birtakim ozellikler butun ferrarilerde bulunmalidir. amacimiz ulkemizde bu dertten muzdarip olmu$ yigitlere adam gibi bir rehber olu$turabilmektir. mesela bir arkada$im cin cin baglari'nda nezih bir oto galerisinden ferrari aldigini sanmi$ fakat kontagi cevirene kadar aldiginin aslinda carpici bir ustalikla kirmiziya boyanmi$ bir fayton oldugunun farkina varamami$tir.(anahtari kontak yerine nereye soktugunu soyleyip konudan kopmak niyetinde ise hic degilim)
  "vah vah, insanlik hali, bir musibet bin nasihat, boyle durumlar hangimizin ba$ina gelmiyor ki" deyi$inizi duyar gibiyim. o yuzden lafi daha fazla uzatmayalim ve hakiki bir ferraride bulunmasi gereken ozellikleri di$kapi-detroit-maranello oto sanayi sitelerindeki dani$man arkada$larla beraber a$agida ne$redelim . lutfen dikkatlice okuyun ve bunlari iyice bellemeden sakin cingoz galericiyle didi$meyin.

  1) manifoltta catlak var mi?
  bu genelde ikinci el ferrari alan arkada$larimizin ba$ini agritan bir durumdur. genelde arabanin daha onceki dikkatsiz surucusunun kasislerden 270 ile gecmi$ olmasi nedeniyle olur. motorun arkada olmasi bu durumu siklikla kar$imiza cikarmaktadir. catlagin olup olmadigini anlamak cok kolaydir.$oyle ki; motor sokulur, gayet iri bir legenin icine batirilip kontak cevrilirse catlagin yeri cabucak anla$ilabilecektir. eger kabarcik cikiyorsa "o da bi$ey mi abi, manifolta ciklet yapi$tiririz olur biter" diyen galericiden biri yedek olmak uzere en az iki tane big babol isteyiniz
  2) motor 9 bin devirde bogulma yapiyor mu?
  bu husus hayati derecede onemlidir. zira ibre 9 bin devire gaza bastiktan sonra 5 saniye icinde gelmelidir. eger gelmiyorsa ferrari cin mali olabilir. sorunu anlayabilmek icin galericiden arabayi odunc alip yaninizdaki bir adet kor al pacino'ya test drive yaptirmak yeterlidir.
  3)arac 285'i gectiginde direksiyon titre$im yapiyor mu?
  bereket ulkemiz otobanlari icinde boyle bir sorunla kar$ila$an bir ferrari sahibi $u ana kadar olmami$tir. ama bu sizin de ba$iniza gelmeyecegini gostermez bu muhim sorunun. test drive esnasinda pitstoptan ayrildiktan sonra duzluge geldiginizde ellerinizi sikica direksiyona kilitleyerek sorunun var olup olmadigini anlayiniz. eger varsa, galericinin soyledigi fiyatin 15 bin dolar altini soyleyiniz. zira bu sorun herhangi bir rot-balans atolyesinde 14 milyona cozulebilir. yalniz tamircinin yanindan ayrilmamali ve "abi, bi tur atip getiriyorum, bakalim olmu$ mu" sozune kar$i $irinevler parkuruna arabayi alip gitmesine asla izin vermemelisiniz.
  4)kaportada ku$ boku var mi?
  bilindigi gibi pasparlak ferranizin ustundeki ye$il buyuk bir kutle temizlenirken cizik birakmasiyla me$hurdur. eger arabanin ustunde, bilhassa on camda boyle bir pislik gorurseniz galerici olacak pu$ta:"karde$im ne bicim bakmi$sin arabaya, sen gel benim gotume araba sat, abu$!" diyerek fiyati a$agiya cekmek cok guzel bir taktik olacaktir.
  5)rolantideyken motordan hayvan gibi bir ses geliyor mu?
  evet. i$te ferrari almanin arkasindaki tek gercek neden. motoru bir airbus a-340 kadar ses cikarmayan ferrari kesinlikle tayvan orjinlidir. o araba yapilirken tayvan'da child labor kullanilmi$, etik ticaretin icine edilmi$tir. boyle bir durumu farkettiginizde galeri sahibinin metresini odunc alacaginizi ve ustunden ducatinizle gececeginizi soyleyin.ya hicbir ses cikarmadan kabul edecektir, ya da size layik oldugunuz hakiki ferrariyi verecektir.
 • f 2005 olmamasına dikkat edilmelidir.
 • daha arabayı satın almadan arabayı nasıl muhafaza edeceğinize dikkat etmelisiniz.
  garajınız yoksa en başta muhitinizde arabanın anahtarını istemeyen bir kapalı otopark bulmalısınız.
  "anahtarsız almıyoruz canım" diyen bir otoparka arabanızı emanet ettiğinizde ise işiniz var demektir. gecenin bir yarısı kıçınızda pireler uçuşurken, otoparkın yıkamacısı güzelim arabanızla otobanda cirit atabilir. hatta abartıp bir ikide travestiyi arabanıza buyur edebilir. ertesi gün sizin arabanızı tanıyan dostlarınızın kinayeli konuşmalarına muhatap olabilirsiniz.
 • - telefonun alarmı çaldığında "kapat" tuşuna basmayın.. işe geç kalmak istemezsiniz..
 • dikkat edilecek en önemli husus arabayı alacak kişinin parasının olmasıdır.gerisi tirişkadan nağmelerdir

  (bkz: parayı veren düdüğü çalar)
 • yeteri kadar paranınızın olup olmadığı. doların o günkü tl karşılığı ve taksit seçenekleri de göz önünde bulundurulmalıdır efenim. x kartına daha ucuza geliyorsa o kart bende yok tüh denilerek diğer kartlara yönelinmemeli (bkz: yönelinmemek), hemen ilgili bankaya giderek o karttan temin edilmelidir. zira bir ferrariyi kampanyalı fiyatından alarak elde edeceğiniz avantaj ortalama bir kredi kartı maliyetinden genellikle yüksektir.

  (bkz: allahım neler diyorum ben)
 • uzaktan kumandasının şarjlı olması önemli.
 • sarı renkten uzak durun. taksi çıkması olabilir. farklı renkteki ferrarinin ise kapılarını, kaputunu falan açın. kenarda bir yerde sarı boya görürseniz bilin ki taksi çıkmasıdır.

  özellikle 2018 model ferrarilerin alayı taksi çıkmasıdır. aman dikkat!!
 • lpg li olması şart. benzin olmuş ebenin örekesi. lpg önemli aga.