şükela:  tümü | bugün
  • tahmin edileceği gibi çok çok büyük de olmayan bir müze. birkaç salondan oluşan, büyükçe bir galeri kadardır.
  • bundan 4-5 onceki bir italya gezimde, kirmizi rengi pistlerde gorunce cilgin atan bir tifosi olarak ziyaret etmeyi uzerime en birinci vazife bildigim muzeden aklimda kalanlar, duvarlari kaplayan eski tozlu fotograflar, ucuk fiyat etiketleri, ve lego'dan yapilmis kocaman kirmizi bir f1 araci. *
  • italya'nın modena şehrinin hemen girişinde bulunan demiryolu istasyonunun yakınındadır. (karıştırmayın, iki farklı müze var.)

    modena, enzo ferrari'nin doğup büyüdüğü ve ferrari markasının ortaya çıktığı yerdir. hatta karşılaştığınız insanlara ismini sorarsanız, birçoğunun soyadının ferrari olduğunu görürsünüz.
  • üstteki yazarın dediği gibi iki farklı yerde müze vardır. biri modena’da diğeri maranello’da. sadece modena’dakini gezebilirsiniz veya her iki müze için 24 euro vererek paket tur alabilirsiniz. paket aldığınızda modena’daki müzeden maranello’ya götürecek servisi tek yön için 6 euro vererek kullanabilirsiniz. modena’daki müze tren istasyonuna 5 dk yürüme mesafesinde, çok büyük olmayan enzo ferrari’nin doğduğu yer olması nedeniyle burada kurulduğunu düşündüğüm bi yer. 2 ana bölümü var girişteki bölümde küçük bi ferrari ürünleri satan mağaza, küçük bi kafe, f1 simülatörü, klasik ve yeni nesil ferrari araçlarının olduğu sergi yeri, diğer binada ise daha çok ferrari f1 motorları ve tarihi bir kaç şey sergilenmekte, enzo ferrari’nin kişisel eşyaları gibi. asıl müze maranello’da! ferrari fabrikasına yakın bi yere konumlu büyük bi yer hemen girişinde 2008-2009 yılına ait olduğunu düşündüğüm bi f1 aracı var. müze içinde çeşitli bölümler var en can alıcıları hypercars ve formula araçlarının olduğu bölümler. sırf bu ikisine 2 saat ayırır insan! f1 sevenler için f1 araçlarının tarihi gelişimini anlatan araçlarında eskiden yeniye dizildiği stand var, lauda, schumi, kimi hepsinin aracını görebilirsiniz insanın dibi düşüyo yemin ediyorum. son olarak her iki merkezde de 7 dk için 25 euro vererek kullanabileceğiniz f1 simülatörleri var keyifli bi deneyim ben paraya kıydım pişman değilim ve resmi olarak müzenin sağladığı ferrari kullanma deneyimi yok fakat müze etrafında bu işi özel yapan bi çok yer var ve arabalar yeni 360, 458, maranello, portofino bunlar gördüklerim.