şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce fertility kelimesinin tip ve veteriner hekimlikteki kullanilis formu...verimlilik ,dourganlik ,zikiskenlik ,hareketli ,yeterli sayida ve etkin sperm üretebilme yetenegi gibi anlamlarida kullanilir
  karsiti sterilite dir
 • üreme sağlığında bu kelime "yeni bir canlı üretme kapasitesi" olarak tanımlanıyor. 2008'de amerikan üreme sağlığı derneği(american society of reproductive medicine) insanlarda ki üreme kapasitesi daha etkin nasıl kullanılır sorusuna cevaben bir rehber hazırladı;
  1. "fertilite" yaşla beraber azalıyor. 30'lu yaşlarının sonunda kadınlar, 20'li yaşlarının başında sahip olduğu kapasitenin neredeyse yarısını kaybediyor. erkeklerde de sperm kalitesi yaşla düşmekle beraber, ancak 50 yaşından sonra klinik olarak anlamlı hale geliyor. bundan ayrı "zaman" mefhumunun fertiliteye sihirli bir etkisi varmış gibi gözüküyor. döllenme şansı(fecundability) korunmasız girilen ilk cinsel ilişkide en yüksek. bu ilk ilişkiyi takip eden, gebelik ile sonuçlanmayan her denemede bu şans daha da düşüyor.
  2.seks yapılmayan süre 5 günü geçerse, sperm sayımı düşmekle beraber, klinik olarak dölleme kapasitesinde anlamlı azalma ancak bu süre 10 günü geçerse gözleniyor. eskiden beri varolan "gereğinden sık seks yapma"nın spermin dölleme kapasitesini düşürdüğü yönünde ki kabul, almanların "retrospektif" yaptığı bir çalışmayla sarsılmış durumda. hatta sperm sayımı, normalden az olan erkeklerde her gün seks yapmak, gebelik şansını arttırıyor. bu çalışmaya rağmen, amerikalılar, çiftlere "her gün seks yapın, bak şansınız artar" mealinde kurulacak cümlelerin strese sebep olup, fertiliteyi azaltabilceğini söylüyor. bunun yerine, "cinsel ilişkiye girmediğiniz, giremediğiniz günler için üzülmeyin" mealinde cümleler kurarak, bu stresi azaltın diyorlar. belki de sadece almanları kıskanıyorladır bilemeyeceğim.
  3. gebeliğin oluşma ihtimalinin en yüksek olduğu zaman, yumurtlamanın(ovulasyon) gerçekleştiği günle biten 6 günlük periyod. bu günler içinde ki en yüksek şans ise ovulasyonu da içine alan 2 gün. ovulasyonun tespiti, servikal mukus indeksleri ile veya idrarda ovulasyon sırasında artan belli bir hormonu değerlendiren "lh kit"leri, ile yapılabiliyor..
  4. seks yapılan pozisyonla veya seks yapıldıktan sonra alınan pozisyonla, gebe kalma olasılığı arasında bir ilişki yok. vajinal kayganlaştırıcılar ise bu şansı düşürüyor.
  5. vücut/kitle indeksleri normalin altında veya çok üstünde olan kadınların gebe kalması daha zor iken, erkeklerde böyle bir etki gözlenmemiş.
  6. sigara içmek kadın fertilitesini ciddi ölçüde baltalıyor. hal-i hazırda varolan yumurta adaylarının sayısını ve döllenme ihitimalini doğrudan azaltıyor. erkeklerde sperm morfolojisini bozmakla beraber, klinik açıdan istatistiki olarak anlamlı, dölleme kapasitesinde azalma saptanmamış.
  7. günde 2 kadehten fazla alkol, 5 bardaktan fazla kahve hem erkekte hem kadında fertiliteyi azaltıyor.

  http://www.asrm.org/…blications/detail.aspx?id=3994
 • üreme yeteneği

hesabın var mı? giriş yap