şükela:  tümü | bugün
 • güftesi nigâr hanım'a, bestesi tanburî cemil bey'e ait olan bir şehnaz şarkı. melihat gülses'den dinlenince seviliyor, hisleniliyor.

  feryâd ki feryâdıma imdâd edecek yok
  efsûs ki gamdan beni âzâd edecek yok
  te'sir-i muhabbetle yıkılmış mütellim
  virâne dili bir dahi âbâd edecek yok
  yâ râb ne içün zâr-ı nigârı şu cihanda
  nâşâd edecek çoksa da dil-şâd edecek yok.
 • tanburî cemil bey 'in şarkısına güfte olmuş nigâr hanım'ın meşhur gazelidir. bilhassa makta beyitinde vermektedir mesajını: "allah'ım şu ağlayan nigar'ı bu dünyada mutsuz kılacak bu kadar kişi var da niçin mutlu edecek bir kişi bile yok":

  feryâd ki feryâdıma imdâd edecek yok
  efsûs ki gamdan beni âzâd edecek yok

  te'sir-i muhabbetle yıkılmış müteellîm
  vîrâne dili bir dahî âbâd edecek yok

  kes, varsa alkan bana ey tali-i dûnum
  sen var iken âlemde beni yâd edecek yok

  hakkıyla bilir zâr gönül halet-i aşkı
  mâhirdir o fende anı üstâd edecek yok

  ya rab ne içün zâr-ı nigâr'ı şu cihânda
  nâ-şâd edecek çoksa da dil-şâd edecek yok
 • klasik türk müziği için saz müziğinde çığır açan üstad tanburi cemil bey'in bestelediği az sayıda sözlü eserden bir tanesidir. bu eseri her dinleyişimde içimden geçen şudur ki, eğer tanburi cemil bey saz eserleri kadar sözlü eserlere de yoğunlaşsaydı, kendi dönemine ait bugün dinlediğimiz diğer sözlü eserlerin saygınlığını yarı yarıya azaltabilirdi. bu alana yoğunlaşmamasını ise müzikal yetkinliğini taşıyabilecek güftelerin kolay kolay bulunamayacak oluşuna bağlıyorum.
 • hayal banu'yu ilk gördüğü an güzelliği karşısında donup kalan nigâr hanım'ın dostu bir şairin bu dilber ismini lütfetsin diye karşısında inşad ettiği gazel olmuş bir vakitler..
  (bkz: aşkname)

  http://www.youtube.com/watch?v=wzqcvsrtyyi
 • (bkz: bekir sıtkı sezgin) den de dinlenmeli.
 • "ya rab ne içün zâr-ı nigâr'ı şu cihânda nâ-şâd edecek çoksa da dil-şâd edecek yok" derken zaten güftedeki çığlık eserin genelinden başka bir frekansa geçiyor. üstâd hissetmiş olacak ki zarif bir usûl geçkisiyle süslemiş tam o bölümü. ben dinlemeye doyamıyorum bu eseri, doyamadan da geçer bu ömür böyle.