şükela:  tümü | bugün
 • latince "yavaşça acele et" demektir.
 • felsefik olarakacıklanırsa: hız insanı kendinden uzaklaştırır ve yavaşlık kendine yaklaştırır,yani festina lente, uygulaması becerildiginde bir yasama sanatıdır.
 • ve konuyla alakalı bir oyku;
  bir cin hukumdarı ulkenin en unlu sanatcısından bir yengec resmi ister. sanatçı beş yıl zaman mukemmel bir ev ve hizmetkarlar ister kendisinden bu iş için. beş yılın sonunda yengeç resmi hala çizilmemiştir ve sanatcı bir beş yıl daha ister. ikinci beş yılın sonunda hukumdar resmi gormek için geldiğinde, fırçayı eline alır ve iki uch dakika icinde o gune kadar cızılmısh en guzel yengech resmini cizer..
 • platona atfedilmi$ bir soz vardır: "aklın gerektirdiginden daha hızlı gidenler yari$in sonunu getiremezler."
  acelecilik tehlikeli agır davranmak ise basarısızlık demek iken agir agir acele etmek bizi sag saglim hedefe ulastirir. festina lenti bircok dagcinin hayat felsefesidir ve bir cok insan ders kitaplarinin kapagina bu sozu yazar
 • bir oksimoron örneği olması sebebiyle, ilk başta mânâsız gibi gözüken, ama aslında uzun uzadıya üzerinde düşünülmeyi hak eden bir söz. erasmus'un en sevdiği sözlerden biriymiş bu; hattâ kendisi bu sözün bütün kurumların, evlerin girişine asılmasını istermiş.
 • bir arvo pärt bestesi. büyük arvo'nun eserine niye bu adı verdiğini küçük arvo bilmiyor, öncelikle böyle başlayayım. miserere albümünde karşımıza çıkıyor festina lente. manfred eicher'e ithaf edilmesi dikkatlerden kaçmıyor.
  viyolaları yerleştirmiş estonyalı sakallı deli eserinin ortasına. birinci ve ikinci kemanlar iki katı süratte gidiyor, çellolar baslarsa yavaş. melodi yedi kez, üç ayrı tempoda çalınıyor, sonra da her güzel şey gibi bitiyor...
  bonus (bkz: augustus)
 • ingilizcesi "hurry slowly" olan motto, mottom.
 • önünüzde biriken dağ gibi işlere bakarken duyduğunuz çaresizliğin sıcaklığı şakaklarınıza dayanmışken biraz olsun serinlemenizi sağlayan, yüreğinize su serpen fikir.
  - çok işim var ama bir yerlerden başlamalıyım... yavaş yavaş da olsa hemen şimdi başlamalıyım... festina lente...

  önünüzdeki uzun yola bakarken oturup kahirbela okumaktansa yola çıkmak, menzile adım adım yaklaşmak ve sonunda oraya ulaşmanın hazzını yaşamanızı sağlayacak motivatör.

hesabın var mı? giriş yap