şükela:  tümü | bugün
 • festivale gidildiğinde mutlak şekilde dikkat edilmesi gereken üç tane altın kural vardır.

  a) festival mahrumiyettir. yağmur, çamur, çadırda yatmak, ıslanmak, kirlenmek, çekmeyen cep telefonları, pis tuvaletler festivallerin demirbaşıdır, bunlardan rahatsız olmamalı, rahatsız olunursa da bunu açıkça dile getirmemelisiniz. herhangi birinden çamurlu olduğu ya da tuvalette vezüv yanardağı boyutunda bir kütle bıraktığı için iğrenemezsiniz.
  b) festival arkadaşlıktır. festival sırasında o anda birlikte bulunulan kişiler ister yakın dost olsun ister tanıdığın tanıdığı, !hiçbir zaman! tek başına bırakılmaz. arkanızda iki kişi bırakarak istediğiniz yere siktirolup gidebilirsiniz, ancak kendi istemedikçe kimseyi buluşma noktası ve saati vererek dahi tek başına bırakamazsınız. yardıma ihtiyacı olan diğer festivalcilere yardım etmemek ve kavga çıkarmak da ölümcül günahtır.
  c) festival eğlencedir. bir festivaldeyken zevk almak zorundasınız. eğer zevk almıyorsanız ve bu geçici bir durumsa çadırınıza ya da lounge tarzı bir bölgeye gidip dinlenebilirsiniz. zevk almama durumu kalıcıysa nemrut suratınızla sizinle birlikte festivale giden grubun sinirini bozmak yerine ivedi şekilde defolup gidiniz, oraya gelmemeliydiniz.
 • kitaplardan kurtulabileceğinizi sanmayın adlı kitaptan:

  jean-claude carriere: sinemada, bazen seyirciler günde 4-5 film seyretmek üzere salona kapanır. festival jürilerinin ve gazetecilerin kaderidir bu. insanın kafası karışır.
  umberto eco: ben bir kere denedim. venedik festivali'nde jüri üyesiydim. delireceğimi zannettim.
  jean-claude carriere: o gün payınıza düşeni seyrettikten sonra projeksiyon salonundan sendeleyerek çıktığınızda, cannes'daki croisette'in palmiyeleri bile gözünüze sahte görünür. amaç, ne olursa olsun seyretmek ya da ne olursa olsun okumak değil, bu faaliyeti ne şekilde değerlendireceğini ve bundan nasıl özlü ve kalıcı bir besin elde edeceğini bilmektir.
 • itaatsiz ve iradesiz öz benlik kıyımına neden olacak sigur ros başyapıtı.
 • bir sabah nedendir bilinmez dinlerken agladigim sigur ros efsanesi.
 • sigur ros'un başka bir hopelandic güzelliği.
 • festival kavramının türkiye de ne anlama geldiğiyle ilgli olarak, doğu şehirlerinden birinden, pırıl pırıl, masum, türkiye nin istikbali olan gençlerden birinin, rock n coke, rock istanbul tarzı festivallerle ilgili bir muhabbet sırasında şahsıma yönelttiği soruyu paylaşmak istedim:

  'şimdi bu festivallerde insanlar çadırda kalıyo ya.. gerçekten sevişenler oluyo mu? seslerini filan duyuyo musunuz böyle geceleri?'
 • 127 hours filminin sonunda çalarak duygu yoğunluğunu bir seviye yükselten mükemmel sigur ros eseri.
 • sigur ros'un med sud i eyrum vid spilum endalaust albumunde ilk goze carpan, en guzel sarkilarindan biri.
  bir digeri icin (bkz: gobbledigook)
 • 127 hours soundtrack albumunde yer edinmis bir sigur ros sarkisidir. filmdeki sarki sonlarinin devreye girdigi an pek bi lezizdir.
 • kenan doğulu'nun sevgilisinin (ya da şarkıyı kime yazdıysa onun) benzediği etkinlik türü.
  (bkz: festival gibisin katılmak istiyorum)