• 1970 yilinda, yani woodstock'tan bir yil sonra, janis joplin, grateful dead, the band, buddy guy ve daha baska bir sürü müzisyenin icine dolusup, kanada'nin cesitli kentlerinde mini festivallere katilmak üzere yollara düstükleri hususi ve sahane trenin, ve bu yolculugu belgeleyen filmin adi

bu kiyak yolculuk boyunca hem konserler, hem de trende cevrilen muhabbetler, patlatilan jam sessionlar filme alinmis ve hukuki bazi mevzular yüzünden 33 sene boyunca montajlari tamamlanip film haline gelememis. 2003 senesinde o yolculugu organize eden sakat bakisli organizator (: adini unuttum) ve katilan muzisyenlerle yapilan ropartajlar da eklenerek bir belgesele donusmus.

bir yerde buddy guy diyor ki "trende iken sürekli calip söylüyorduk, benim uykum geliyordu, kalkip yatmaya gidiyordum, az sonra muhabbeti kaciriyorum diye vazgecip geri donuyordum. o tren bir suru baska sey yapmak isin cok uygundu ama uyumak icin olmadigi kesindi. cok eglendik ve hepimiz icin hayatimizda bir kere yasayabilecegimiz bir deneyim oldu."

bir yerinde jerry garcia ile janis joplin trende, kafalar binbesyuz düet yapiyorlar, jerry duruyor "janis. i love you ever since the day i saw you" diyor.

ama filmin en güzel ani tartismasiz, bu cekimlerden iki bucuk ay sonra olecek olan, janis joplin'in, konserlerden birinde kayit edilmis cry baby yorumu... gozlerin yasarmamasi ve sarki bitince alkislamamak mumkun degil... janis ablamiza ve jerry abimize sevgilerimizi gönderiyoruz buradan...
  • bastan sona keyif dolu bir yolculuga bire bir tanik olmak icin bire bir bir film.
    izleyene kendini, trenin konuklarindan biri gibi, jerry garcia'nin en yakin arkadasi gibi, southern comfortla kafayi bulmus da uyumak uzereyken buddy guy'in koluna girip jam sessiona katilmis gibi, janis joplin'in mor gozluklerinden trenin penceresinden disariya bakarken akip giden goruntulerde kaybolmus gibi, muzikle dogmus muzikle yasamis gibi hissettiren trenli muzik filmi. konserlerin sonuncusunda janis joplin sahneden bir anons yapiyor, trende emegi gecenlerden birine trenin bir maketini hediye ediyor, o da kendisine bir sise southern comfort veriyor ve janis joplin bir sarki daha soyleyip iniyor sahneden. muzik seven herkesin cok sevecegi ve hic bitmesin isteyecegi icten, dogal ve tatli bir film.
  • woodstock falan yalan, asil olay bu festivaldir.

o trende birkac saat gecirmek icin herseyini verebilecek binlerce insan vardir bu dunyada ki ben de onlardan biriyim.
  • a e film tarafında dvd formatında çift cd olarak orjinal ve türkçe altyazılı olarak türkiye'de dağıtımı yapılan muhteşem film*.
  • janis joplin e asik eden belgesel/filmdir. birde izlerken farkediyorsunuz ki tren yerine baska bir ulasim araci secilseydi ecel turizm tandansi yasanabilirdi. sanirsam organizator bu kadar uyusturucu ve alkolu baz alarak secilebilicek en iyi ulasim araci secmistir. bu arada jam session olayinin dibine vurmaktadir yolcular.
hesabın var mı? giriş yap