şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zulfu livaneli, ramazan hocanın "uzum aldım bal oldum" türküsünün girişini aynen kopyalayarak güneş topla benim için adlı eserine iliştirmiştir, kaynak göstermemiştir, ayiptır ayıp..
 • iki tele gönlünü sigdirabilmek gibi bir erdeme sahip üstat. zamaninda arif sag ve musa eroglu kendisi icin bir yardim konseri yapmistir ve toplanan gelirle kendisine ev alinmistir. bir süre sonra bu eve el konmustur (belediye tarafindan).
 • // ramazan güngör, 1924 yılında fethiye'nin kemer nahiyesine bağlı bir dağ köyü olan kadıköy'de doğdu. asıl soyadı "yanatma"dır. köyünde okul olmadığından okula gidemedi. küçük yaşta marangozluğa merak saldı. annesinin, oniki yaşında ikibuçuk kuruşa aldığı curayla müziğe başladı. 1949 yılında askerden döndüğünde, bir inşaatta çalışırken çatıdan düşüp ayaklarından sakat kaldı. bu olaydan sonra kendini tamamen saz yapmaya ve çalmaya verdi. 1977 yılında evlendi.

  ramazan güngör, bağlama ailesinden her türlü sazı yapabilmesine rağmen, daha çok kendi adıyla özdeşleşen "üç telli bağlama"yı çalmıştır. teke yöresine has "zeybekler", "gurbet ve boğaz havaları", "türküler", "zorlatmalar" ve "uzun havalar" sazıyla çaldığı ezgilerdir. 1960 yılından itibaren pek çok müzisyen, derlemeci güngör'den kayıtlar yapmış, derlenen eserlerden bir kısmı kültür bakanlığı arşivine ve trt repertuarına girmiştir.

  günümüzde birçok bağlama sanatçısı tarafından kullanılan "şelpe" ve "parmak vurma" tekniklerinin geliştirilmesinde ramazan güngör'ün üç telli bağlama tavrı etkili olmuştur. //

  (kalan müzik)
 • ilaç masraflarını karşılayamadığı gerekçesiyle kendisi için en son 2003* yılında pınar sağ, tolga sağ, mercan erzincan ve erdal erzincan tarafından düzenlenilen bir yardım konseri yapılmıştı. sahneye iki kişinin yardımıyla zar zor çıkıp konuşmakta bile zorluk çekmesine rağmen üç telli curasıyla insanları mest edip ağızlarının bir karış açık kalmasına neden olmuştu.

  kendisi ayrıca erol parlak ve erdal erzincan başta olmak üzere birçok sanatçının şelpe konusunda hocalığını yapmıştır. yıllarca bildiklerini ve öğrendiklerini genç kuşaklara bir karşılık beklemeden aktarıp ömrünü halk müziği yolunda tüketmiştir. ama ne yazıktır ki değeri öldükten sonra bile fark edilememiştir.
 • halk müziğinin en önemli temsilcilerinden birisidir.

  bundan on iki sene kadar önce, bir konser vesilesi ile kendisini sahneye çıkarmıştık. yirmili yaşlarının başındaki her delikanlı gibi, her boku bilen birisi sanıyordum kendimi. ramazan güngör sahneye çıkıp da sazını çalana kadar... o küçücük sazla o kadar derin, o kadar güçlü şeyler anlattı ki halâ hatırladıkça tüylerim diken diken olur.

  müzik akımları ve icracıları tahmin edilemeyecek bir ahenkle ön plana çıkıyorlar, kimileri sahnede kalmaya devam ediyorlar, kimileri unutulup gidiyorlar. hasret gültekin'in madımak'ta katledildiği yıllarda, erdal erzincan ön plana çıkmaya başlamıştı, şelpe tekniği ile. bahsini ettiğim gece, büyük bir saygıyla ramazan güngör'ü dinlemişti, erdal. o zaman fark etmiştim ne kadar büyük bir adamın bizimle muhabbetini paylaştığını.

  hasret gültekin gencecik yaşında büyük bir üstat olduysa, eminim bunda ramazan güngör'ün çok büyük bir payı vardır...
 • mendil serdim urgana türküsü kesinlikle kendisinden dinlenmesi gereken, kıymetini bilemediğimiz üç telli üstadı... http://fizy.com/#s/1aiuys
 • 3 tele ve bir ağaca gönül sığdıran, dünya sığdıran ustadır. toprakta oturmuş saz çalar. keşke gün olaydı da bir göreydim kendisini, bir elini öpeydim, dinleyeydim kendisini. hepimizden farksızdır bu usta. kimimizin dedesi kimimizin büyükbabasıdır, ailendir fethiyeli ramazan güngör.

  aşağıdaki bağlantıda eserleri görülebilir ve dinlenebilir.

  (bkz: http://www.youtube.com/…qei&list=plff4ec6cf8a45bd5e)
 • efsanevi üç telli ustası. kocaoğlan* gibi bir zeybeği bestelemek herkesin harcı değildir, sırf bu yüzden bile gelmiş geçmiş en iyi sanatçılar arasında yeri vardır ramazan güngör'ün. değeri yaşarken bilinmemiş, halen de bilindiği söylenemez.

  şu efsanevi video kaydını da paylaşmadan geçmeyelim. ramazan güngör çalıyor, ismini bilmediğim bir dayı oynuyor, en az 20 kez izlenmesi gerek.

  meraklısına: spotify'da içinde tüm eserlerini bulunduran, kalan müzik'ten çıkmış bir albümü mevcut.

  üst entry'deki soruya cevap: hamit çine'ye göre şelpede asıl işi bilek, üçtelli çalımında ise parmaklar yapar. yani evet, "tıska" vurmak şelpeden farklıdır.
 • topragimizin ustalarinan, bir garip. muazzam bir yetenek ve kulaktir. üc telli ustaliginin yaninda solaktir.

  allah gani gani rahmet eylesin.