• bilimin dinden ayri dusunulemeyecegini bilen ve soyleyen dahasi bilimsel dogrularin tasavvufi derinlesmede insana en buyuk yardimci oldugunu dusunen,yasayan guzel insan.cemaatlesmenin baska bi ifadeyle bir nevi sivil toplum orgutu olusturmanin cumhuruyeti yikici bi unsur olarak degerlendirilmesi konusunda ise bisey demiycem.zira kimi zaman gereksiz olan korku durumudur.iyiyle kotuyu laik/fanatizme girmeden kolayca ayird etmek cok zor degil aslinda.
 • aydınlığa varmanın tek yolunun kardeşçe ve karşılıklı hoşgörü ortamı içerisinde gerçekleşebileceğini savunan; din ve bilimin beraberce zenginleşeceğini benimsemiş, bunun için olağan gücüyle gayret etmiş; her ne kadar çoğu kesim tarafından yanlış anlaşılmış * olsa da tek ideali hoşgörü yumağı içerisinde eğitilmiş insanlar yetiştirmek olan muhafazakar.

  ülkemizde bağnaz, radikal dinci ve yobaz insan mevcut olduğu gibi bir o kadar kültürlü-medeni yobaz söz konusu. bunlar türkiye'nin sürekli olarak kavga ortamında yaşamasından medet umanlar olsa gerek. fethullah gülen ise bütün enerjisini milli ve manevi değerlerine bağlı ama dini 'ilim ve akılda' bulan, uzlaşmacı gençler yaratmada harcıyor. yobazlar yetiştirmekte değil.

  ama onu yanlış anlayanlar veya anlamak istemeyenler var. peki neden onlar kendilerine ilerici ve medeni diyen yobazları hoşgörü ve sevgiye davet etmiyorlar?

  aziz nesin adına yaptırılacak bir ilköğretim okuluna binaen gereken bir milyon dolar için açılan hesaba uzun bir süre içerisinde sadece 50 bin dolar toplanabildiğini görünce, içimden sormak geliyor. bende dahil olmak üzere türkiye'nin tüm laiklerini üst üste koysak, bu anlamda bir fethullah gülen olabilir miyiz?
 • "modernizmle hesaplaşma sürecinde plasebo katarsisler verilir..."
 • yandaşları tarafından masum bir hareket olarak tabir edilen ama masum olmadığını yandaşlarıyla olan diyaloglarım sonucu ve daha bir sürü olayın sonucu anladığım insan.savunanları kendisini çağını aşmış bir sevgi adamı olarak görseler de planlı bir şekilde devletin her kısımına sızmak için çabalıyorlar.bunu yaparken devletin ülkenin gelişmesi için bir türlü oturtamadığı daha iyi günlere ulaşmamızı sağlayacak eğitim sistemini kullanıyorlar.sonuç olarak üniversitelerimizin önemli bir kısmında bu insanın kafa yapısında yetiştirlmiş öğrenciler var.boğaziçi üniversitesinde inanılmaz derecede fazla bu insanlar.konuşmalarından da dinin ülkedeki durumundan memnun olmadıkları düzeni değiştirmek için birşeyler yapmaları gerektiğini düşündükleri kolayca anlaşılıyor.istedikleri gibi düşünebilirler kimse onlara karışmaz ama örgütlenmeleri sorunu yaratan.sizi zorla sızıntı dergisine üye yapmak istemeleri ve daha vs yüzlerce şey.her konuşmada sizin inancınızı laflarıyla tartıp inanmadığınızı görüp sizi kötü yoldan döndürmeye çalışmaları.bunlar da var edeceklerine inandıkları huzur ve hoşgörü ortamının gerçek olamayacağının daha baştan kanıtları sanki.üzerinizde bu yolla baskı kurmaya çalışıyorlar.şu anki ortamda bunu yapıyorlarsa ilerde daha sertini niye yapmasınlar.bu insanın yolundan giden insanların bir başka sorunu da ortalıkta sevgi kelebeği tarzında dolaşmaları insanlara iyilik yapmam lazım takıntısına sahip olmaları.aslında psikolojinin en temel ilkelerini kullanıyorlar bugün size karşılıksız iyilik yapıyormuş gibi gözükselere de bugün kullandığınız imkanlar doğruşltusunda hissedeceğiniz minnet duygusunu hesap ediyorlar.onların dersanelerinde bedava okuyan yurtlarınmda evlerinde parasız kalan bir insanın ilerde kendinden bir şey istendiğinde doğru olmadığını düşünse bile fazla karşı koymayacağını düşnmek lazım.en büyük sorun bu kadar büyük bir maddi gücü nasıl elde ediyorlar ve bu insan bunları karşılıksız mı yapıyor tabii ki karşılksız değil...
 • akp'nin gizli lideri.
 • deskinin komunizmle mucadele dernegi baskani idi.. simdi pennysylvania'da (nasil yaziliyor bilemedim) ikamet ediyor yanilmiyorsam.
 • devamli terleyen ve aglamakli konusan buyuk dusunur.
 • mogolistanda bulunan ve cok populer olan okullarin, sadece mogolistan degil rusya'da bulunan ve yine cok populer olan okullarin, sadece rusya degil artik dunyanin hemen her yerinde bulunan okullarin manevi ve maddi sahibi... sadece japonya'da 3 sehirde kurdugu dil okullari kurup ... kendisi ile muhtesem benzerlikler gosteren kore moon tarikati ve japon sooka gakkai ile de bilimum isbirliginde bulundugu soylenmektedir...
 • dusunce cizgisinde olan insanlarlarin cogunlukta bulundugu dersanelere gittigim kisi.. bilim-din kaynasmasi palavralariyla gencligin okudugu bilimin icinin bosaltilmasina ve sadece sinavlarda ise yaramasina (bi tek o isime yaradi) bir sebeptir bunlar.. bizzat, 5 sene iceride bulunmus biri olarak iceriden bilgi sahibiyim..zaten bu zat basta olmak uzere tum izleyenleri bilime bilim degil, ilim demeye ozen gosterirler, halbuki hic deginmezler dunyada ne zaman din yukselse bilim alasagi edilmistir (bkz: gazali) (bkz: ortacag).. dini goruslerin bilimsel ilerlemeyi 'bu allahin isidir' diyerek engelledigini hic dusunmezler ki bu zat ogretilerinde evrenin mekanizmasini sebepler dairesi adli meczup bir anlayisla ele alir, guya tanri evrene mudahele etmek icin sebepleri kullanmaktadir.. yagmurun yagmasi buharlasmayla olur.. hani burda ne mudahelesi? dendiginde ayete falan basvururlar, felsefeyle ilgili ogrencilere hakaret derecesine varan muameleler yaparlar.. simdi hic boyle kaynasmaymis bilmem neymis ayaklarina gerek yok.. bu yol ilerlemenin yolu degildir, dini boyutu olan baska bir guc odagidir.. sivil toplum orgutuymus, hangi sivil toplum orgutunun icinde bulundugu devletin mekanizmalarina sizip da yonetimi ele almak ister de yonetim sessiz kalir? bu ulkede bunlar oluyor iste.. ben bizatihi bu adamin ogretisini takibedenlerden, cumhuriyetin 75.yilindan rahatsiz olduklarini --100.yilda bambaska bir turkiye yapacaklarini ki devlete yerlesecegiz falan diyorlardi-- duydum defalarca.. ne hosgorusu ne sentezi? boyle diye diye altini kazacaklar yuzunu batiya donmus turkiye deneyinin.. bu adamlar (içlerinde azınlıkta olmalarına rağmen hakkaten harika insanlar barındırsa da, kendini kur'an askerleri diye niteleyen bir grubun nereye varacağını siz hesab ediniz) felsefe (özellikle felsefe) ve ozgur bilim (ozgur bilim olayların sebebini kanıtlama derdindedir, bunun sebebinin tanrı olduguna inanman senin yorumundur, inanmamak da senin yorumun.. bilim bu konuda birşey soylemez) dusmanidir, o halde zararlidir bu hareket. bence bu kadar basit.. m.kemal, menemenin ertesinde iplere cekmisti bunlari, biz bir sivasta havaya ates acmaktan aciz kaldik, halbuki maya ayni maya.. kapatacaksin bunlarin okulunu dersanesini.. hukukmus, sivil toplummus.. evet hukuk da sivil toplum da kendisini ortadan kaldirmaya calisanlara gerekirse siddet kullanmalidir o kadar!

  edit: kötüleyin ulan şakirtler! zamanın ötesine gitmeyi, sizler gibi zamanın gerisinden gelmeye yeğlerim.. kaç yıldır son oylanan entrylerde zirve yaptırdınız ya şu entrye, helal olsun. ha gayret.