şükela:  tümü | bugün
 • aglayan adamın havarileri. hayatta ulvi degerlere inanmıs bunun icin gecesini gunduzune katıp, ermeye calisan erdikce eriyen sahısların masonik bir yapıda orgutlenmeleri neticesinde olusan lonca.
 • abd nın besleyıp sakladıklarından. insanlar ne kadar da saf, kuran dınlemeyı buyurmuyor, okumayı buyuruyor. bu insanlar canimi sıkıyo
 • tek adam fethullah gulen etrafinda olusan ve kimilerine gore gayet guclu olan topluluk.

  toplum uzerindeki etkisi bakimindan en kritik donem "tek adam" sonrasi donem olacaktir. bu tip muhalif cemaatler, kendilerini bir noktaya getiren kisinin ardindan genelde daha militanlasma ve sertlesme ya da dagilma ve parcalanma surecine girerler.

  idealist bir muhalif olarak algilanan lider, kendi cemaatini bu kadar bilindik bir yere getirebildiyse, topluluk elemanlarini odaklamayi basarabilmis ve her ne kadar mevcut sisteme karsi muhalefette de olsa, sistem ici dengeyi bir sekilde kurabilmis demektir.

  tabi cemaat kurmaylari, gulen sonrasi donem icin muhakkak istisare icindedirler fakat tek adamin golgesi fikir ayriliklarinin derinlesmesini engeller.

  mesela dusunce sistemi her ne kadar komunu ele alsa da kendisi yine tek adam olmus lenin sonrasi diger tek adam stalin'in sertlesmesi, buddha'nin olumunden sonra taraftarlari tarafindan tanri olarak algilanmasi, hassan sabbah efsanesinin devam etmesi ama ismaililik'in o kadar ortalikta gozukmemesi, liderinin mesih olduguna inanilmis fakat sonrasinda dagilmis sabetay sevi cemaati, ayetullah humeyni onderliginde mevcut sistemi yikmis ve ondan sonra daha da sertlesmis iran rejimi "tek adam" liderliginde yapilmis sisteme karsi muhalefetin ne kadar degisik yonlere gidebilecegine dair orneklerdir.

  tabi bir de bunlarin yaninda adlari sanlari bilinmeyen, tarih yapraklari arasinda silinip giden, sonrasinda hic anilmayan dolayisiyla da buraya net ornekler halinde veremeyecegim tonlarca ornek de eminim mevcuttur.

  demem odur ki, bu cemaatin bugununden ziyade fethullah gulen sonrasi doneminde cizecegi yon, etkileri bakimindan son derece ilginc olabilir.
 • son dönem söylevlerindeki dinlerarası diyalog yaklaşımı yanısıra çeşitli gruplarca büyük ortadoğu projesinin önemli sayılan bir sivil toplum kuruluşu ve destekçisi olması iddialarının dile getirilmesi sonucu kendilerine ''yehova şakirtleri'' adını yakıştırabildiğim cemaattir.
 • ergenlik çağındaki ve okula giden çocukları abiler vasıtası ile içlerine almaya çalışan dinci cemaat
 • tecrübeyle sabittir ki roman okuyan birine 'bu fuzuli şeyleri neden okuyorsun? ' diye soran mensupların bulunduğu cemaat.
 • örgütlenme hızlarını ve kararlılıklarını gördükçe aklıma body snatchers*, özellikle de filmdeki bir sahneyi hatırlatan cemaat.

  uzaylılar bütün bir askeri üssü ele geçirip hemen herkesi dönüştürmüşlerdir. durumu önceden çakozlayıp olayı yetkililere anlatmak için kaçmaya çalışan bir hanımkızceğiz farkedilmiş ve köşeye sıkıştırılmıştır. ancak kızımız sonuna kadar direnmektedir. bu esnada ibne uzaylı şu sözleri sarf eder.

  -where you gonna go, where you gonna run, where you gonna hide? nowhere... 'cause there's no one like you left.

  -nereye gideceksin, nereye kaçacaksın, nereye saklanacaksın? hiçbir yere...çünkü senin gibi kimse kalmadı.
 • (bkz: f tipi)
 • iran'da milyonlarca türk(asıllı) olmasına rağmen okul açamayan, rusya'daki okulları kapatılan cemaat. nedeni ise -gazete haberlerine göre- cia bağlantısıymış, cia bu okullar vasıtasıyla ilgili ülkelerde çalışmalar yapıyormuş. vay anasını, biz de istiklal marşı okunuyor, zenci afro oğlanlara urfa sıra geceleri öğretiliyor diye seviniyorduk.
hesabın var mı? giriş yap