şükela:  tümü | bugün
 • götüme girmeyecekse çok merak ettiğim. nereden geldiği, nereye gittiği? sıfır olduğunu iddia edip, green card ve pennysilvania’daki apartman dairesinin nereden çıktığı? ertuğrul sağlam'ı şampiyonluk sonrası aramalar felan, ne iş aga?

  bazı kaynaklarda geçen bilgiler:

  eğitim aği
  türkiye’de fatih, azerbaycan’da çağ öğretim işletmeleri’ne ait kafkas ve kazakistan’da feza gazetecilik aş’ye ait fatih olmak üzere üç üniversitesi, ankara’da fatih üniversitesi’ne bağlı ahmet örs hastanesi, türkiye genelinde 200’den fazla özel okul, binlerce ışık evi, 460 dershane ve kurs, 500 öğrenci yurdunun yanısıra türk cumhuriyetleri’nden kanada’ya, nijerya’dan singapur’a uzanan 54 ülkede toplam 250 özel okul, bu ülkelerde 21 öğrenci yurdu, 6 üniversiteye hazırlık kursu ve onbinlerce öğrencisi var. cemaate bağlı bu eğitim kurumlarında 7 binden fazla öğretmen, 500-1500 dolar karşılığı görev yapıyor. gülen’in ‘altın nesil’ yetiştirme iddiasıyla yola çıkarak açtığı okulların mali portresi ise 1.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

  para
  50 milyar dolara ulaşan islami sermayenin yarısının, fethullah gülen cemaatinin destekleyicilerine ait olduğu belirtiliyor. büyük bölümü kayıt dışı olan bu sermayeyi, cemaatin kontrolündeki şirketler elinde tutuyor. bu şirketlerin yıllık iş hacmi ise 2 milyar doları aşıyor. cemaat, asya finans, samanyolu tv, fem dershaneleri, zaman gazetesi dahil 56’sı büyük kuruluş olmak üzere 500 şirket tarafından destekleniyor.

  işadamlari
  gülen’in icazetiyle kurulan ve 2000’i aşan üyesi bulunan iş hayatı dayanışma derneği (işhad) bünyesinde 500’ün üzerinde iş adamı ve şirket bulunuyor. işhad ile birlikte türkiye genelinde 17 işadamı derneği gülen’i destekliyor.

  asya finans
  fethullah gülen cemaatinin ekonomik alt yapısını oluşturan ve 1996’da kurulan asya finans kurumu’nun kuruluş bütçesi 2 trilyon lira. günlük işlem hacmi trilyonları aşan kurumun başında mehmet emin hasırcılar var. kurumu destekleyen işadamları arasında, asya finans’ın yönetim kurulu başkanı da olan ihsan kalkavan, demir ali bayraktar, sadık pişan, mehmet şirin, beyhan nakipoğlu, faruk berksan, selçuk berksan, mustafa fırat gibi isimler bulunuyor. asya finans’nın öncelikli hedefi uluslararası düzeyde bir banka olmak.

  işik sigorta
  cemaatin izlerini büyük ölçüde taşıyan işık sigorta, 200 milyar tl. sermayeyle 1996’da kuruldu. yönetim kurulu üyeleri arasında ihsan kalkvan, mehmet emin hasırcılar, ahmet kurucan ve fazıl karaman gibi isimlerin yer aldığı şirketin, türkiye genelinde 400 acentesi bulunuyor.

  gebze araştirma ve pazarlama aş.
  cemaatin asya ülkelerindeki eğitim atağı, başta gebze araştırma ve pazarlama aş. olmak üzere çalık grubu ve yengin holding tarafından destekleniyor.

  vakiflar
  cemaatin vakıf sayısı 200. yasa uyarınca, bu vakıflar gelir, veraset, intikal, emlak, gümrük vergileri ve harçlardan muaf tutuluyor. en büyüğü ‘‘akyazılı’’ olan bu vakıflar teşvik kredileri kullanıyorlar. cemaatin vakıf zincirinde trilyonlar dönüyor.

  akyazili vakfi
  1972 yılında izmir’de bir evde kurulan akyazılı vakfı, bugün 300 gayrimenkul, 46 yurt, 16 dershane, işyeri, arsa, otel ve lokanta gibi yerlerle gülen ve cemaatine en büyük parasal desteği sağlıyor.

  medya kuruluşlari
  gülen’in kamuoyuna sesini duyurmak için burç fm ve mert fm en ünlüleri olmak üzere 25 radyo, samanyolu tv, feza gazetecilik adına yayımlanan zaman gazetesi ile aksiyon ve sızıntı dergileri bulunuyor.
 • zamanında gözaltına alınmış ve el konulması gündeme gelmiş varlık. şimdi ise ülkeyi yöneten varlığın bizzat kendisi.
 • (bkz: alaattin kaya)
 • milyarlarca dolarlık bir ekonomiye yön veriyor olmasına karşın, kişisel olarak kayda değer bir varlığa sahip değildir. fethullah gülen ömrünü servetine servet katmak için değil; vatanına, milletine, dinine hizmet etmek gibi kutsal amaçlar uğruna harcayan bir idealisttir. vatanının neresi olduğu, hangi milliyete tabi olduğu, hangi dine inandığı gibi hususlar ise tam bir muammadır.
 • epeyi kalabalık ama kelle başına para etmiyonlaa..