• suudi arabistan'da uygulanan şeriat hükümlerine göre müritler toplayıp şeyhliğe soyunmanın cezası idam olduğu için fettullah gülen suudi arabistan'a idam edilmemek için gidememektedir. o yüzden de hacı değildir.

  edit: bir iki noktanın düzeltilmesi lazım. f. gülen kendi sitesinde hacca gittiğini belirtmiş bu iddialar üzerine ve fotoğraflar koymuş. doğrudur herhalde böyle resimler koyduğuna göre. hacca gitmek zaten gücü olanlar için islam'ın beş şartından biri. söz konusu kişi f. gülen olunca gitmiş olması gitmiş olmamasına göre haber değeri olan bir durumdur. söz konusu iddia odatv tarafından da haber yapılmıştı. karşıt görüşlerini sözlük kardeşliği kapsamında belirten bazı yazarlara nezaketlerinden ötürü teşekkür ederim. ancak f. gülen ülkeyi din devletine çevirmek için elinden geleni yapmış, gençlerin beynini yıkayan, yabancı bir devlet himayesinde yaşayan arkasında çok seveni müridi olan bir profildir. e şeyhlik dervişlik de yasaksa s. arabistan'da; gidememesi (geniş zaman) daha makul olandır. giderse de farketmez ha amerika'ya ha arabistan'a gitmiş.
 • gerçekten merak uyandıran bir durum. vahabilerin bir alıp veremediği var mıdır fethullah gülen'den? katli vacip midir oralarda?
  hacca muhakkak gitmiştir vaktiyle hoca. şimdi gidebiliyor mu? kimin yaşayıp kimin öleceğine kim karar verebilir?
 • mekke'de nakşi şeyhi olduğunu bilmeyen laik ulusalcı hezeyanıdır. şeyh ebu zehra veys ibn abdullah el hüseyni hazretleri ilk aklıma gelen isimlerden biri. öğrencisi prof. dr. seyyid abdullah da medine'de irşad ediyor. dahası her yıl türkiyedeki şeyh efendiler hemen hemen her yıl hacca giderler. hacda istişareler yapılır diğer ülkelerden gelen şeyhlerle. youtube'da yapılacak basit bir araştırmayla ilgili videolar görülür. (ilgili video'da cübbelinin tekerlekli sandalyeye binme sebebi şeker hastası olmasıdır. hemen ehi ehi şeyhi biniyor diye kendini taşıttırıyor demeyin ]

  bütün bunlar bu yana fethullah gülen hoca şeyh değildir. tabi cübbeli ahmet hoca'da şeyh değildir.
 • işçi partisi ve odatv gibi marjinal kurumların attığı yalanlarından biridir.

  ha bi de forward mail tadında entri girenleri komik duruma düşüren bir yalandır. aç iki kitap, dergi, makale, link vs oku, öyle entry gir.

  edit: marjinal odakların yalanlarından beslenenler "şimdi gidemez, çünkü artık üzerinde sıfat var" gibi saçmaladıkça daha da komik duruma düşüyorlar. cehalet bu kadar kolay tamam... ama bunları gerçekmiş gibi yazmak bu kadar kolay olmamalı...
 • son gittiğinde ben çok küçükmüşüm. sanırım o zamanlar hoca efendi de değildi. hoca efendi olarak tekrar gitmesini isterim.

  zöge: kimlerin zamanın ötesine gönderdiğini bilmiyorum ama ince bir ironi vardı. neyse hayırlısı olsun.*