şükela:  tümü | bugün
 • suudi arabistan'da uygulanan şeriat hükümlerine göre müritler toplayıp şeyhliğe soyunmanın cezası idam olduğu için fettullah gülen suudi arabistan'a idam edilmemek için gidememektedir. o yüzden de hacı değildir.

  edit: bir iki noktanın düzeltilmesi lazım. f. gülen kendi sitesinde hacca gittiğini belirtmiş bu iddialar üzerine ve fotoğraflar koymuş. doğrudur herhalde böyle resimler koyduğuna göre. hacca gitmek zaten gücü olanlar için islam'ın beş şartından biri. söz konusu kişi f. gülen olunca gitmiş olması gitmiş olmamasına göre haber değeri olan bir durumdur. söz konusu iddia odatv tarafından da haber yapılmıştı. karşıt görüşlerini sözlük kardeşliği kapsamında belirten bazı yazarlara nezaketlerinden ötürü teşekkür ederim. ancak f. gülen ülkeyi din devletine çevirmek için elinden geleni yapmış, gençlerin beynini yıkayan, yabancı bir devlet himayesinde yaşayan arkasında çok seveni müridi olan bir profildir. e şeyhlik dervişlik de yasaksa s. arabistan'da; gidememesi (geniş zaman) daha makul olandır. giderse de farketmez ha amerika'ya ha arabistan'a gitmiş.
 • hoca efendi hazretlerinin arap ülkelerinde okul açamaması ile aynı sebepten kaynaklanıyor.
 • hocaefendi 1968, 1974 ve 1986 tarihlerinde olmak üzere 3 defa hacca gitmiştir.

  http://tr.fgulen.com/content/view/16707/13/
 • mekke'de nakşi şeyhi olduğunu bilmeyen laik ulusalcı hezeyanıdır. şeyh ebu zehra veys ibn abdullah el hüseyni hazretleri ilk aklıma gelen isimlerden biri. öğrencisi prof. dr. seyyid abdullah da medine'de irşad ediyor. dahası her yıl türkiyedeki şeyh efendiler hemen hemen her yıl hacca giderler. hacda istişareler yapılır diğer ülkelerden gelen şeyhlerle. youtube'da yapılacak basit bir araştırmayla ilgili videolar görülür. (ilgili video'da cübbelinin tekerlekli sandalyeye binme sebebi şeker hastası olmasıdır. hemen ehi ehi şeyhi biniyor diye kendini taşıttırıyor demeyin ]

  bütün bunlar bu yana fethullah gülen hoca şeyh değildir. tabi cübbeli ahmet hoca'da şeyh değildir.
 • son gidişinden arda turan kadar yıl geçmiş olması hasebiyle icat edilen bir önerme olabilir.
 • son gittiğinde ben çok küçükmüşüm. sanırım o zamanlar hoca efendi de değildi. hoca efendi olarak tekrar gitmesini isterim.

  zöge: kimlerin zamanın ötesine gönderdiğini bilmiyorum ama ince bir ironi vardı. neyse hayırlısı olsun.*
 • bu tip yanlış entryler giren cahillerin ortaya attığı bir önermedir. aslında odatv ve işçi partisi gibi tü kaka münafıklar tarafından da dile getirilmiştir ama hoca efendinin aleyhine yazıldığı için kesin makale kitap okumayan cahiller tarafından yazılmıştır. muhtemelen bu cahiller aldıkları burslarla amerika'daki üniversitelere okumaya gidememişler ondan önce de cemaat evlerinde büyümemiş, o tatlı ortamı tadamamışlardır. yök sorularını da geçirememişlerdir ele. türkiye'nin eğitimli ve takunyalı elitlerinden değillerdir.
 • son gittiğinde daha doğu perinçek maocuymuş denilebilecek durum. doğu perinçeğide artık çin e almazlar heralde.
 • ilgili şahıs 3 kez hacca gitmiş. hmm demekki bu iddia bir laikçi iftirası.

  yalnız hoca efendi'nin hacca gidiş tarihlerinde bir gariplik var gibi. 1968, 1974, 1986. kimsenin bu konuya değinmemesi tuhaf.

  kendisi çok da umrumda olan bir şahıs değildir. cemaat faaliyetlerine ve şeyhlik hevesine ne zaman başladığını bilemiyorum. ancak hacca en son 24 yıl önce gitmiş olması ilginç.

  sonuç olarak, hiçbir arap ülkesine okul açmamış, 24 yıldır hacca gitmemiş, tüm dünyadaki silahlı müslüman örgütlerle savaş halindeki amerika'da yaşayan, pek müslüman cemaat lideridir.
 • papa ile olan müthiş sevgi, saygı ve işbirliğinden kaynaklı olabilir. adı dinler arası dialogmuş. yersen..