şükela:  tümü | bugün
 • suudi arabistan'da uygulanan şeriat hükümlerine göre müritler toplayıp şeyhliğe soyunmanın cezası idam olduğu için fettullah gülen suudi arabistan'a idam edilmemek için gidememektedir. o yüzden de hacı değildir.

  edit: bir iki noktanın düzeltilmesi lazım. f. gülen kendi sitesinde hacca gittiğini belirtmiş bu iddialar üzerine ve fotoğraflar koymuş. doğrudur herhalde böyle resimler koyduğuna göre. hacca gitmek zaten gücü olanlar için islam'ın beş şartından biri. söz konusu kişi f. gülen olunca gitmiş olması gitmiş olmamasına göre haber değeri olan bir durumdur. söz konusu iddia odatv tarafından da haber yapılmıştı. karşıt görüşlerini sözlük kardeşliği kapsamında belirten bazı yazarlara nezaketlerinden ötürü teşekkür ederim. ancak f. gülen ülkeyi din devletine çevirmek için elinden geleni yapmış, gençlerin beynini yıkayan, yabancı bir devlet himayesinde yaşayan arkasında çok seveni müridi olan bir profildir. e şeyhlik dervişlik de yasaksa s. arabistan'da; gidememesi (geniş zaman) daha makul olandır. giderse de farketmez ha amerika'ya ha arabistan'a gitmiş.
 • hoca efendi hazretlerinin arap ülkelerinde okul açamaması ile aynı sebepten kaynaklanıyor.
 • son gidişinden arda turan kadar yıl geçmiş olması hasebiyle icat edilen bir önerme olabilir.
 • son gittiğinde ben çok küçükmüşüm. sanırım o zamanlar hoca efendi de değildi. hoca efendi olarak tekrar gitmesini isterim.

  zöge: kimlerin zamanın ötesine gönderdiğini bilmiyorum ama ince bir ironi vardı. neyse hayırlısı olsun.*
 • bu tip yanlış entryler giren cahillerin ortaya attığı bir önermedir. aslında odatv ve işçi partisi gibi tü kaka münafıklar tarafından da dile getirilmiştir ama hoca efendinin aleyhine yazıldığı için kesin makale kitap okumayan cahiller tarafından yazılmıştır. muhtemelen bu cahiller aldıkları burslarla amerika'daki üniversitelere okumaya gidememişler ondan önce de cemaat evlerinde büyümemiş, o tatlı ortamı tadamamışlardır. yök sorularını da geçirememişlerdir ele. türkiye'nin eğitimli ve takunyalı elitlerinden değillerdir.
 • son gittiğinde daha doğu perinçek maocuymuş denilebilecek durum. doğu perinçeğide artık çin e almazlar heralde.
 • ilgili şahıs 3 kez hacca gitmiş. hmm demekki bu iddia bir laikçi iftirası.

  yalnız hoca efendi'nin hacca gidiş tarihlerinde bir gariplik var gibi. 1968, 1974, 1986. kimsenin bu konuya değinmemesi tuhaf.

  kendisi çok da umrumda olan bir şahıs değildir. cemaat faaliyetlerine ve şeyhlik hevesine ne zaman başladığını bilemiyorum. ancak hacca en son 24 yıl önce gitmiş olması ilginç.

  sonuç olarak, hiçbir arap ülkesine okul açmamış, 24 yıldır hacca gitmemiş, tüm dünyadaki silahlı müslüman örgütlerle savaş halindeki amerika'da yaşayan, pek müslüman cemaat lideridir.
 • izmirda siradan camii imamligi yapar iken, yani cia tarafindan put olarak yontulmayip beslendigi dönem beles gitme firsati oldugu için hacca gitmistir ... ama sikiysa simdi gitsin islami bir sifat ile?

  kime beles (gezme) firsati tanisan gider. hem patronundan geliyorsa mecbur gider, is icabi olsa da!!
  herneyse kendi cebinden, kendi istegi/iradesi ile gülen'in haci olmadigi (olamiyacagi) 100% asikar.

  yanlis anlasilmasin simdi ilkokul mezunu f.gülen hala ayni bos, ilkokul seviyesinde. kendini gelistirme filan olmadi; tek fark cia ve amerikanin destegi ile put haline getirilerek birden firladi.
  ne de olsa ''seyh uçmaz müritleri uçurur'' bu sebepten ötürü f.gülen siradan bir camii imami iken birden bugunki putsal seyh pozisyonuna gelebildi.

  cia ve ve benzer dis güçler bu ilkokul mezunu zirlayan hocaya olmadik vasiflar yükleyerek putperestlige alisik nurculara veriyorlar gazi.
  .... aslinda bu sakirtler kendileride olan bitenlerin farkindalar ama islerine geldigi için. ayiya dayi demiye devam ediyorlar. beles okuma ve oda/ev bulma firsati taniyor nur cemaati ne de olsa.

  ben nurcuyum cunku karnim doyuyuor, evim/odam var, bursum var diyemezler tabi.. ''meyve veren agaç taslanir'' diye sahip çikilir puta.

  hüsnüzan ile konuya bakilsa bile -yani, nurculugu islami sayarsak- hristiyan ve yahudiler ile bukadar sikifiki olup karsiliginda kendi cemaatleri disindaki müslümanlara hiçbir faydalari olmamalari (türkiye'yi-türkleri de geçtik artik) yetiyor elestirip süphe duymak için.

  sakirtlere göre bunu bilmek/tespit etmek günah ve gülenin hakkini yemek mis, güzel isler yapiyormus, çocuk okutuyormus mis felan
 • bizler ehli sünnet vel cemaatiz diye ehli sünnet vel cemaati sikip atmaya calismasi en buyuk nedenlerinden biridir.

  (bkz: şakirtlerin cehennem ehli olma nedenleri)

  neyse ki osmanli coplugunden arta kalan ne idugu belirsizlerden ziyade kimse(hakiki sunniler) yemiyor zaten bunlarin muslumanlik hikayelerini.

  (bkz: fethullah gülen'in çılgın mı çılgın projesi/@konjo)
  (bkz: osmanlı padişahlarının hacca gitmemesi)