şükela:  tümü | bugün
 • ***2010-2011 şampiyonu trabzonspor***

  faruk aksoy'un çekimlerine 2009 ağustosunda başlanacağını bildirdiği, 5 mart 2010 tarihinde de gösterime girmesi planlanan film.

  adı varken konusunu açıklamaya gerek yok sanırım.
 • (bkz: ka-fa 1500)
 • (bkz: anno 1404)
  (bkz: anno 1503)
  (bkz: anno 1602)
  (bkz: anno 1701)
 • ilk aşamada amatörler tarafından animasyon olarak düşünülen projeye yavaş yavaş profesyonellerin katılmasıyla ciddileşerek bu günkü kararına gelinen film olmuştur.
 • şimdilik şöyle bir fragmanı piyasaya çıkmıştır.

  http://www.facebook.com/….php?v=118531713777&ref=nf

  http://www.youtube.com/watch?v=1wsmykvhafa

  ilk izlenimim: yüzüklerin efendisi istanbulun fethi gibi. özellikle bazı efektler minas tirith kuşatmasını çağrıştırdı. bakalım neler olacak
 • sanırım bir mehter takımı ve bilgisayardan anlayan bir çocuk kullanılarak yapılmış.

  ikibuçuk yıl sonra editi: şimdiki fragman iyi olmuş.
 • bildiğin total war animasyonları kullanılarak hazırlanmış bir fragmana sahip film. umarım filmin kendisinin de efektleri bu kadar yapmacık olmaz.

  edit: adamlar resmen sağ gösterip sol vurdular. asıl fragmanın 2 sene önceki teaser ile alakası yok. yine de son yorumu yapmak için vizyona girmesini beklemek lazım.
 • güzel bir çaba. türk animasyon dünyası için en azından birileri, iyi ya da kötü, bir yerlerde sadece döt büyütmüyor, çabalıyor, kastırıyor diye düşünüyorum.

  ancak fragmanlardan izlediğim kadarı ile, sanki işin tarihsel-kurgusal alt yapısı ile ilgili pek de doğru görünmeyen bir şeyler var.

  saldırılan surlar, topların yerleşimi gibi konulara şimdilik girmeyelim. biraz daha fazla sahne ve bilgiye ihtiyaç var.

  ancak fragmanların en görkemli kısımlarını oluşturan mancınıklı (trebuchet) kısımlar bir hayli ön planda. son istanbul kuşatmasında mancınık (trebuchet) bu kadar yoğun şekilde kullanılmış mıydı? veya bu kadar vurgulanıyor olmaları (eğer filmin tamamında da böyle ise) ne derece doğru...

  askeri tarihe yön veren şahi toplarını veya herhangi bir kaynaktan görebileceğiniz ejder ağızlı o meşhur dizaynlarını görememiş olmamız bir pazarlama stratejisi mi?

  son istanbul kuşatmasının bir barut ve çelik zaferi olduğuna dair yazılan çizilen onca şey de mi resmi tarih ezberi?

  bu da fetih açılımı mı lan mna koyim..
 • o kadar ugrasmissiniz gercek sakalli bir fatih bulamamissin bre saskinlar. hayir bari bir seye benzese yapistirdiginiz sakal, oyle levent kirca makyaji gibi durmasa.
 • onceleri belgesel formatindaydi, ne ara bu sekle burundu anlayamadim acikcasi. en son olarak at falan ariyorlardi, seneler gecmesine ragmen bir turlu cekimlere baslanamamisti. bi ara baslanmis demek ki...

  faruk aksoy'un projesi olmasi hasebiyle cok buyuk beklenti icine girmemek gerektigini biliyordum da bu kadar absurd grafik calismalari olacagini zannetmiyordum. total war serisi ile age of empires giris videolarini izlemis olanlar fark etmistir ki bu ulkede adam gibi animasyon calisan yok. varsa da filmlerimizde goremiyoruz. yazik.

  edit: web sitesi de suymus; http://www.1453fetih.com/
hesabın var mı? giriş yap