• vizyon tarihi daha uzatılırsa herhalde türkiye'deki yeni osmanlıcılık akımını kaçıracaklar. sonra da ellerinde patlar artık.

bunun oyunu var, lotro, kitabı var lotr.
  • adını duyduğum ilk gün beni hayvan gibi heyecanlandıran, ama gün geçtikçe de heyecanımı "ulan galiba istediğim kalitede bişey yapamayacaklar" hissine bırakan yapım. bikere animasyondan savaş filmi mi olur mınakoyim ya. savaş lan bu. fetih. shrek mi çekiyoruz anasını satim. insan canlı kanlı sahneler görmek ister, kopan kelle-paçalar ister. animasyonla bu his verilebilecek mi, hiç umudum yok. yani çekilecek film, bi cennetin krallığı, bi truva, ne bileyim bi gladyatör tadında olmalı ki göğsümüzü gere gere izleyebilelim. animasyon deyince bi sinirim bozuluyo. koskoca istanbulun fethi animasyonla canlandırılacak..

ortaya çıkacak en kıytırık yapıma bile gururlanarak sahiplenmek için can atıyorum ama gönül de istiyo ki hayvan gibi kaliteli bir yapım çıksın ortaya. çünkü o fetihe öyle bir kalite yakışır. elin adamı sikindirik normandiya çıkarmasına milyonlar dökmüş, film yapmış. bizim fethimiz 100 normandiya çıkarmasını cebinden çıkarır. aah ah!! bi steven spielberg'imiz yok ki mınakoyim.
  • fragmanında "tam 7 kez kuşatıldı; yıldırım bayezit, musa çelebi ve 2. murat kapılarını açmayı başaramadı... ve istanbul kalbinin kapılarını açacak o büyük sevgiliyi bekliyordu.." cümlesinde de olduğu gibi sürekli "sevgilisine kavuşmayı bekleyen fatih", "karadan denizden kuşattı sevgilisini", "bizans genç fatih'in sevgilisiyle buluşmasına izin vermiyordu, kavuşamıyordu fatih sevgilisine" gibi ifadeler kullanılan film. arkadaş ne zamandan beri sevgililik tek taraflı bir şey oldu; anladık şehri bir kıza benzetip sanat yapıyorsun da, neredeyse "ulan bayezit'e vermedi, murat'a vermedi; ama fatih'e niye vermiyor lan bu?" sığlığına dönüşmüş bu sunumu yapmak zorunda mısın? adam istanbul'a dini veya stratejik sebeplerle veya canı istedi diye saldırmış işte; yok sevgili, yok tutkuyla fatihini bekledi falan nedir kardeşim; bir de arena sesli voice over koymuşsun arkaya, sanki birazdan uğur dündar hisar'da hamamböceği avlayacak... sıkıldım lan sizin zihniyetinizden; şu geçiş sürecini bir atlatsanız da kurtulsak.
  • --- spoiler ---

sonu adından belli olan filmlerden biridir. sonunda istanbul fethedilecektir.

--- spoiler ---

açıkçası, bunu spoiler içinde yazmaktan da utanıyorum.*
  • fragmanlarını seyredince keşke işgal edilmeseydi de çekilmeseydi denen filmdir.
  • 17 milyon dolarlık bütçesinin 12 milyon dolarını fetih sahnesi için harcamış.

http://www.ensonhaber.com/…li-sahne-2011-11-27.html
  • fragmanı itibariyle birazcık kingdom of heaven havası olan film; ama fragmanı gibi bir film olursa ortalığı silip süpüreceği de kesin...

edituviniçyus ı: oha la paso başa alıp izliyom la, güzel güzel valla bak...
    edituviniçyus ıı: topuzla adamın yüzünün parçalandığı sahne çok iyi be ya... resmen mortingen şitraze...
  • fragmanına bakarak görünen o ki, olmuş.
  • görünen o ki son bizans imparatoru konstantin (xi.) rolünde hilmi önal oynuyor. fragmanında onu görünce kahveyi monitöre püskürttüm, bu satırları printerdan yazıyorum.

hadi yine iyisiniz aşk-ı memnu'cular sizi..

yalnız o diil de çok güzel olmuş sanki, heyecanlandım.
  • sanırım kara murat, battal gazi serileri ve muhteşem yüzyıl'dan sonra gerçekçi savaş sahneleri izleyeceğimiz film olacaktır. umarım güzel kurgu, senaryo ve iyi oyunculuklar ile desteklenirde tadından yenmez. en azından bir kingdom of heaven ile, bir braveheart ile, bir lotr ile kıyaslayabilelim.

not: farkındayım lotr biraz fazla kaçmış orada.
hesabın var mı? giriş yap