• sanırım kara murat, battal gazi serileri ve muhteşem yüzyıl'dan sonra gerçekçi savaş sahneleri izleyeceğimiz film olacaktır. umarım güzel kurgu, senaryo ve iyi oyunculuklar ile desteklenirde tadından yenmez. en azından bir kingdom of heaven ile, bir braveheart ile, bir lotr ile kıyaslayabilelim.

not: farkındayım lotr biraz fazla kaçmış orada.
  • fragmanı itibarı ile iyi izlenim bırakan film. arka arkaya 4-5 kez izledim. güzel iş çıkarmışa benziyorlar. merakla bekliyoruz.

edit: filmin künyesi kısaca şöyle:

türü tarih, savaş, kahramanlık, aşk
    yapım şirketi: aksoy film
    yapımcılar: faruk aksoy, ayşe germen
    yönetmen: faruk aksoy
    görüntü yönetmeni: mirsat heroviç
    senaryo: atilla engin, irfan saruhan
    müzik: benjamin wallfisch
    yapım yönetmeni: servet aksoy, faruk metin
    kostüm: canan göknil
    3d efect: serkan zelzele ( epic fx studios) , hamit keleş ( c4 / paradox)
    kurgu: erkan özekan
    oyuncular: devrim evin, ibrahim çelikkol, dilek serbest, recep aktuğ, erden alkan, cengiz coşkun, şahika koldemir, naci adıgüzel, alirıza soydan, edip tüfekçi, sedat mert

danışmanlar: prof.dr. feridun emecen, doç.dr. hülya tezcan, doç.dr. gülgün köroğlu, mimar, sanat tarihçisi massimo farinelli , öğr. gör. adem saraç

yapım tarihi: eylül 2009 -- ocak 2012
    gösterim tarihi: şubat 2012
    süre: 160 - 170 dakika
    gösterileceği ülkeler: türkiye, almanya, hollanda, belçika, avusturya, fransa, ingiltere, isviçre, kıbrıs türk cumhuriyeti.
  • yalnızca fragmanı bile türk film endüstrisi açısından olumlu bir adım olacağa benzeyen film.
  • fragmanı şahane görünüyor. hollywood da bile sayılıdır bu kadar büyük savaş sahnesi örnekleri.
  • arada gözüken hanımefendi eğer bir aşk hikayesine bağlı ise filmin bok edileceğinin kanıtıdır... türk hastalığıdır çünkü iyi olan veya olabilecek yapımlara ağlak aşk hedeleri yerleştirmek...
  • fragmanın son cümlesi yeni yazılmış bi şey değil, fatih'in kendi cümlesi. yani ben bi 15 yıldır biliyorum o cümleyi en azından. ondandır ki hata aramak gereksiz biraz.

onun dışında, sunum gayet iyi. kendisi nasıl olur bilmem.
  • ya ben istanbul'u alacağım ya da istanbul beni sloganıyla fatih sultan mehmet'in bile istanbul'a gelince seni yeneceğim ey koca istanbul

moduna girdiğini gösteren bir fragmana sahip film.

leyla ile mecnun versiyonu için bkz;

http://www.youtube.com/watch?v=xuvlsuqigny
  • izlemeye mutlaka gideceğim film olmuştur fragmanı izledikten sonra. cennetin krallığı, 300 spartalı ve truva'nın savaş sahnelerinden esintiler hissettim resmen. önceki fragmanlarını izledikten sonra pek de umudum kalmamıştı filmin güzel olacağaına dair, ama bu fragman, olmuş hacı, resmen olmuş. filmin geri kalanı da fragmandaki gibi kaliteli ve emek verilmiş sahnelerden oluşmuşsa on milyon kişi izlemesse şerefsizim. hadi 10 milyon biraz iddialı oldu da, 9 milyon diyelim şuna.

onun dışında, şu şahi topları biraz daha büyük ve görkemli yapılsaymış keşke, daha hoş olurmuş. ve de, 36. saniyedeki hatun sibel kekilli mi la? yoksa ben evham mı yapıyorum?

edit la: fragmanı 3'ten az izleyebilene filmin yapımcısı galada en ön sırada yer verecekmiş, mısır da beleş.
  • fragman güzel olmuş film de iyi olacağa benziyor ama fatih'in fragmanın sonunda olduğu gibi "istanbul" ismini kullandığını pek sanmıyorum orada bi' ürkeklik olmuş sanki. evet.
hesabın var mı? giriş yap