• bestesi *yıldırım gürses tarafından yapılmıştır.
  • beni gibi bir adama bile üçüncü beyiti bitirtmeden gavur ellerine akınlar yapma isteği aşılayan güzel eser... keşke refah partisinin eline geçeceğine ortalıkta dolaşsaymış.
    hoş; bazı mısralar hafifi zorlama da olsa geneli baz alındığında bayağı bir gaz verişi var...
  • eserin bestesi şahsıma gazdan çok hüzün vermektedir. insanın içini burkan bir hava var.. belki de "şu yaşa geldik, bir bok olamadık şu hayatta" üzüntüsüdür.
  • gune baslamak icin iyi bir secimdir. ozellikle toplanti yogun/yonetim yogun bir gune baslamak icin.
  • bu kadar gaz sözlerin yanına çok yakışan daha da gaz bir melodiye sahip. ne zman kavgaya gidecek olsak bizim piçlerle iki defa arka arkaya dinliyoruz üç kişi 10 kişiye dalıp iflahlarını sikiyoruz. henüz sekmedi. tesadüf olamaz.
  • muhtemelen 1950-1960 civarında yazılmış olmasına rağmen bazı tarih film veya dokümanlarda otantik bir eser olarak kullanılmıştır.
  • kadına verilen görevin sadece yavrulamak olduğu ataerkil bir marş
    (bkz: kızım sen de fatihler doğuracak yaştasın)
  • yanilmiyorsam istanbulun fethinin 500. yil donumu anisina yazilmistir. her seyden once bir genclik marsidir. basibos genclige "haberin yok gibidir tasidigin degerden" demis aradan gecen zaman icinde degerinden zerre miskal bir sey kaybetmemistir.

bu vesileyle lise siralarinda fetih marsindan esinlenme yazilar paralayan ilk gencligime selam ederim.
  • bir arif nihat asya şiiri.
    "yürüyeceksin... millet yürüyecek arkandan !" dizesinin taşıdığı anlam benim açımdan çok büyük. bu söz bana yazılmadığı halde ben altında eziliyorum. sen nasıl bir cümlesin ? bir milleti peşinden yürüten bir insan, bu nasıl bir sıfattır ?
hesabın var mı? giriş yap