şükela:  tümü | bugün soru sor
 • giresun'da yapılan bir tür ekmektir. mayasız hamur, sacın üzerine yayılarak pişirilir. sıcak sıcak üstüne tereyağı sürülerek tüketilirse nefis olur. hele bi de bal, pekmez, peynir gibi arkadaşları varsa yanında, yeme de yaninda yat.

  http://www.giresunum.com/tr/uploads/photos/478.jpg
 • posof'luların tarifi şöyledir:
  un, kabartma tozu, tuz, yoğurt bir de yumurta, azcık da sıcak su.
  ölçüleri bilemem. türk usulü işte. aldığı kadar yani. böyle sertimsi hamur olcak bu, yuvarlacık acacaksınız merdane ile, ortasını işaret parmağınızla deleceksiniz ki yağ fırlatmaya. sonra kızgın yağa atıp 10 saniyede falan ters çevirip pişireceksiniz arkalı önlü. oh mis. millet pişi falan demiş de sol yanda, ordan aklıma geldi gece gece. pişiden farkı şudur ki: pişi yağ çeker, bu çekmez. neden? bu mayasız. gelecek haftasonuna yapında bi yiyin ne güzel.
 • güneydoğu illerinde sac ekmeğine verilen isim. evlerde hamur yoğrulur tahta üzerinde oklava ile ince bir şekilde açılıp sac üzerinde pişirilir.

  sac üstündeyken;
  https://pbs.twimg.com/media/bi2f-t8ccaappgj.jpg

  pişerken;
  https://pbs.twimg.com/media/bi2f6_xcyaa1efj.jpg

  piştikten sonra klasik bir şekilde katlanmışken;
  https://pbs.twimg.com/media/bi2fpytciaagjue.jpg
 • gümüşhane yöresinde özellikle tavuk suyuyla ıslatılarak yapılan yemeğin ana maddelerinden olan kuru yufkanın adı.

  favori tarifimse şöyle:

  malzemeler:
  *kişi sayısına kadar kuru fetir,
  *pirinç ve bulgurun karıştırılarak yapıldığı tavuk sulu tereyağlı pilav,
  *haşlanmış tüm tavuk.
  *1-1,5 litre tavuk suyu
  *tereyağı

  hazırlanışı:mayasız hamur küntlere(yumaklara) ayrılıp açılır.açılan yufkalar saçta pişirilir ve kenara alınarak kurutulur. büyük bir tepsinin en altına pilavı, orta kısmına kemiğinden ayrılıp didilmiş tavuk eti dökülür. 1 1,5 litre tavuk suyu büyük derin bir tencerede kaynayana kadar ısıtılır ve altı kısılır. fetirler 6 8 parçaya ayrılarak tavuk suyuyla buluşturulur ve alt üst edilerek iyice ıslanması sağlanır. ıslanıp sertlikten kurtulan fetirler tavukların üzerine yayılır. her bir yufkada üzerine tereyağı dökülür.
  not:mümkünse maaile tepsiye çatal batırılarak yenmelidir. bazı yemeklerin karpuz gibi tek yenince tadı çıkmıyor malum.ağzım sulandı be.