şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akpli arkadaşların duyunca bi kaç saniye duraksadığı ihtimal.

  bugün fetullah gülen'e terör örgütü elebaşı olarak ana avrat söven bu güruh, daha bir kaç sene önce sızıntı okuyup zaman gazetesi abonesi olan insanlardı sonuçta. eğer cemaatin karşısında iktidarda tayyip değil de, chp hatta mhp olsaydı, yine cemaatin karşısında olup, "vay be bunlar teröristmiş, fark etmemişim" derler miydi? yoksa bugün terörist dedikleri güruha destek vermek için kalkışma gecesi sokaklara mı dökülürlerdi?

  bu açıdan bakınca aslında feto'nun dinci geçmişi olan bir partiyle sürtüşmesi türkiye için şans olmuş. çünkü eğer iktidarda başka bir parti olsaydı, türkiye'nin büyük muhafazakar dindar kesimi, cemaatin laik iktidarla yapacağı güç savaşında alnı secde gören cemaat tayfasını desteklerdi, şimdi ise girdiği savaşta kendisini destekleyecek bir taban bulamıyor.
 • darbe girişimi bastırılabilseydi, sonrasındaki soruşturmalara bir çok akp li geçmişte cemmatle birlikte hareket ettikleri için dahil edileceklerdi. belki daha doğru bir soruşturma yürürdü o zaman.
 • eğer iktidarda başka bir parti olsa idi; devletin ordudaki gücü bu kadar azalmaz, adamlar da bunu yapabilecek gücü kendilerinde bulamazlardı. "hayret yau nasıl sızmışlar içeri bu kadar insan?" diye soran adamlar, iki sene öncesine baksalar görecekler nasıl olduğunu da, neyse.
 • talat aydemir'in yaptığı bir girişim var. (bkz: 22 şubat 1962) herhalde onun gibi kan dökülmeden - ya da mümkün olan en az kayıpla- atlatılırdı. akacak kanın kardeş kanı olduğunu bilir, siyasi çıkarları uğruna kimseyi de sokağa dökmezdi chp.
 • 28 şubat ile karşılaştırmak pek mantıklı olmayabilir. çünkü 28 şubat feto'yu pek rahatsız etmemişti. hatta gülen 28 şubat'çılar için şunları söylemişti;

  "kuvvet ellerinde olduğu halde çok mantıki davranıyorlar, epey zamandan beri çok muhakemeli davranıyorlar"
 • chp varken fetöcü denen hıyarlar yüksek konumlara gelemez, darbe yapabilecek askeri kadroları ele geçiremezdi. balyoz ve ergenekon olmaz fetöcü kadroların önü açılmazdı. velev ki herşeye rağmen oldu iklimi olmayan darbe gene tutmazdı. chp varken talat aydemir darbe yapmaya kalktı ne oldu.
 • doblo ile darbe püskürten demokrasi sevdalıları fırsatı kaçırmaz, bu kez o askerlerin arkasına saklanıp, karambolde uyuz oldukları chp'li lere saldırırdı.

  ortalık sakinleşene kadar yağma, taciz, tecavüz... alır başını gider, ikinci 6-7 eylül olayları gerçekleşirdi.
 • chp varken zaten bu kadar güçlenemezlerdi belki ama unutulmaması gereken birşey var, bu adamların temelleri çok eski, yani akp ile gücünü belki ikiye katladılar ama eldeki güç ile bile askeriyede bir darbe organize edecek teşkilatları varmış. bu yarım güç bile bir teşebbüse neden olabilirdi.
  kaldı ki chp'nin karşısındaki dindar muhafazakar muhalefet chp'nin fetöcüleri atmaya çalışmasına "müslümanları atıyorlar" goygoyu ile bir halk tepkisi oluşturacaktı. yani chp'nin de o kadar rahat budama yapabileceği bir ortam olmayacaktı.
 • son seçimde akp'ye oy vermemin en büyük ve neredeyse tek sebebi paralel yapıyla mücadele olduğu için kesinlikle sokağa çıkıp yine darbeci teröristlere karşı duracağım hede.
  ayrıca (akp ile bozuşmadan yaklaşık 4 sene önce) fetö içindeki abilerden birkaçıyla tanışıp yurtlarında falan da kaldım. sonra büyük bir nefretle ayrılıp bir daha abi yüzü görmedim. o yüzden kimse benim nefretimi akp'lo olmama bağlamasın. aksine bunun için akp 'li oldum.