şükela:  tümü | bugün
  • iki tane tanıdığımın başına gelen hadise.

niye alındıklarını bilmedikleri gibi (kendi söylemleri), neden salındıklarını da (kendi söylemleri) bilmiyorlar.

daha suçlu hapise giren görümemiştir ama bu tanıdıklarım da suçsuz yere hapis yattıklarını düşünenlerden. hayatlarından yaklaşık 1,5 sene gitti ve işsiz kaldılar. ufak bir şey söyliyeyim. eskiden rte'yi seviyorlardı. hala seviyorlar. hayat gerçekten enteresan.
  • fetö olaylarından tutuklananların, serbest bırakılması olayı.

(bkz: it iti ısırmaz)

haber : burada

(bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir)
  • 1- iddia ile hüküm arasındaki farkı;
    2- verilen ceza ile cezanın infazı ilişkisini bilmeyen yurdum insanının açtığı başlık.

1. maddede savcı suçun olduğunu iddia eder, hakim savunmayı da alarak karar verir, ve der ki "suçsuz". sonuç. sanık tutuklu ise tutukluluk halinin sonlanması. yani. serbest.

2.maddede savcı suçun olduğunu iddia eder, hakim savunmayı da alarak karar verir, ve der ki "suçlu". cezası şu kadar. hükümlü olan kişi infaz kanunlarına göre cezasını yatar, ki tutukluluk süresi cezaya eş değer ise ceza çekmiş sayılır, böylece cezasını çekmiş olarak salıverilir. yani serbest kalır.

bir kişi sırf fetöcü diye ağırlaştırılmış müebbet yemez. işlediği suça göre cezasını yer, çıkar.

cezasını çekmiş kişi suçunun ceremesini çekmiş demektir. sosyal olarak affedilmesi hukukun sınırları dışındadır. ha suça verilen azdır, çoktur tartışması bambaşka bir tartışmadır. bu konuda klasik bir eser de vardır. sefiller - viktor hugo.

ama mal yazarlarımız bu ilişkileri bilmediğinden mütevellit, serbest kalmayı, "suçu yok ve bırakmışlar" olarak algıladığı için, olayı kavramada cidden sıkıntılılar. her boku biliyorlar ya.
  • suçsuz insanın salıverilmesi kadar doğal bir şey yoktur.

sanırım konu hakkındaki kafa karışıklığının en önemli sebebi, fetö kavramının netleşmemiş olmasıdır. fakir öğrencilere yardım yapıyorum sanarak kermeste börek yapan yaşlı kadınlar fetöcü oluyor ama -örneğin-
    parsel parsel araziler tahsis edenler ya da vaktiyle anadolu'nun gariban insanlarını bu yapıya bile isteye yönlendirenler yerli ve milli oluyorsa, birileri de çıkıp fetö iltisaklı denilip işinden atılanların taksicilik yapmasına bile karşı çıkabilir. ki bu işten atılan insanlara da suç isnat edilmiş değildir, suçlu olsa zaten cezaevinde olurlardı. adalet bakanı 'suçlu değiller idari tasarrufla atıldılar' tarzında bir açıklama yapmıştı bu kişiler hakkında.
    halk olarak suç ve ceza ilişkisinden pek anlamıyoruz sanırım. 'ben bu adamlardan hoşlanmıyorum, hazır genel bir nefret varken suçlu suçsuz demeden hepsinden kurtulalım.' demenin diğer bir yolu bu laflar.
  • ne bekliyorsunuz acaba feto ile alakasi olan herkesin sonsuza kadar hapiste mi kalmasi gerekiyor. suc islememis suca bulasmamis adamlar tabiki de salinacak. bir kismi da zaten aylardir tutuklu yargilaniyor, tutuksuz yargilanmak uzere serbest birakiyorlar.
  • delilsiz olduklarına göre napacaklardı?

idam getireceğiz diye sokaklarda bağıranlar hukuk’un h’sini bilmeden siyaset yapıyor. delilsiz hüküm mü verebileceklerdi.
  • olay gündüz örülüp, gece sökülen hırkaya benziyor. böylece bu dava bitmeyecek
  • birisi aynı soyismi taşıdığım akrabam, birisi komşumuzun kocası, birisi 2. dereceden akraba, birisi de başka yerde oturan uzaktan akraba (zengin işadamı) olmak üzere etrafımda bulunanlar hep bırakıldı.
    ya 2. dalga geliyor ya da bilemiyorum.
  • (bkz: fetö)