şükela:  tümü | bugün
 • chp mersin milletvekili hüseyin çamak'ın darbe komisyonundan aktardığı şu paylaşımına göre; darbe girişimi öncesinde fetö'nün ordu içerisindeki yapılanmasını anlattığı "imamın öcü" kitabıyla bilinen yeniçağ gazetesinin yazarı yavuz selim demirağ'ın açıklaması.

  "fetö'yü tanıdıktan sonra sünnilik bu ise ben değilim dedim ve aleviliği seçtim, artık aleviyim. girişim başarılı olsaydı fethullah gülen kendini başka bir dinin peygamberi olarak ilan edecekti. türkiye'de iç savaş çıkacak ve sokak çarpışmaları olacaktı. darbe yapılacağını biliyorduk. herkes biliyordu, ancak önlem alan yok. manidar!"
 • aleviliğin seçilecek bir şey olmadığını bilmeyen kişi beyanı. önce bi öğrenir sonra beyanda bulunursak daha sağlıklı olur gerçekten.
 • yanlış önerme.
  alevilik seçilmez, anca meşrebin olur kardiş.
  mühim: alevi değilim.
 • (bkz: bektaşilik)
 • nereden baksan buyuk cehalet gozuken soylem.

  muslumanligi birakmis aleviligi secmis bak bak. allah'im nasil bir hukumet/muhalefet var bu ulkede? ne zaman sacmalamayan ve duzgun insanlar tarafindan yonetilecegiz?

  neyse, allah islah eylesin ne diyelim.
 • adamın samimiyetine inanma meselesi değil de, nasıl alevi olunur ben gerçekten bilmiyorum. hani şunu söyle, şuraya git, şuna niyaz et gibi şeyler var mı haberim yok. daha önce başka başlıklara da yazdığım gibi alevilik dinsel inançtan çok kültürel ve sosyal bir kimlik bana göre. şu andaki alevilerin %99,99 u alevi anne babadan doğduğu için alevidir, diğer mezhepler gibi. aleviliğin namaz, oruç gibi ritüelleri de yoktur. muharrem orucu var, o da dinde olan bir şey değil. kerbela anısına olan bir oruç.

  sonradan alevi olunmaz diyen arkadaşların bunları kastettiğini düşünüyor ve umuyorum. yoksa buyursun gelsin. şu ortamda maddi bir getirisi olmadığını bile bile gelen adama - abuk subuk bir tip değilse- sen gelme denmez.
 • ya ne çok biliyorsunuz be! bir şeyi de bilmeyiverin. bilmeyin derken biliyormuş gibi davranmayın. o günlerdir kızdığınız magazinci kadın var ya, ondan gram farkınız yok bazı zamanlar.

  alevi olunmazmış, alevi doğulurmuş. la bi yörü git. yahudilikle mi karıştırdın acaba sen bu öğretiyi? alevilik bir öğretidir. insana, kadın-erkek ayırt etmeksizin aynı değeri vermenin, bilime inanmanın, eline-beline-diline sahip olmanın, hakk'kı akılla aramanın, görmediğine inanmamanın öğretisidir.

  bu gibi evrensel değerlere sahip olabilirsen kimden doğduğunun bir önemi kalır mı? a gözünü sevdiğim.
 • birde pkk cenazesine katilsa tam alevi ve chp li olacak
 • (bkz: yüzünden değil sayesinde)
  aleviliğin dini bir mezhepten çok sevgi ve merhamete dayalı bir felsefe olduğunu öğrendiğimiz zaman bu ülkeye huzur gelir.