şükela:  tümü | bugün
 • chp mersin milletvekili hüseyin çamak'ın darbe komisyonundan aktardığı şu paylaşımına göre; darbe girişimi öncesinde fetö'nün ordu içerisindeki yapılanmasını anlattığı "imamın öcü" kitabıyla bilinen yeniçağ gazetesinin yazarı yavuz selim demirağ'ın açıklaması.

  "fetö'yü tanıdıktan sonra müslümanlık bu ise değilim dedim ve aleviliği seçtim, artık aleviyim. girişim başarılı olsaydı fethullah gülen kendini başka bir dinin peygamberi olarak ilan edecekti. türkiye'de iç savaş çıkacak ve sokak çarpışmaları olacaktı. darbe yapılacağını biliyorduk. herkes biliyordu, ancak önlem alan yok. manidar!"
 • aleviliğin seçilecek bir şey olmadığını bilmeyen kişi beyanı. önce bi öğrenir sonra beyanda bulunursak daha sağlıklı olur gerçekten.
 • (bkz: oha)

  (bkz: #63586288) (ohaaaaa)
  (bkz: #63586316) (ohaaaaaaaaa)

  e hani sevg kardeslik, gelin canlar bir olalm falan.

  yahudilik mi lan bu ?
 • yanlış önerme.
  alevilik seçilmez, anca meşrebin olur kardiş.
  mühim: alevi değilim.
 • hak kapısına vardıysa alevi olabilecek kişi hakkında bazı açıklamalar. hak kapısına varan herkes rahatlıkla alevi olabilir. ayrıca sırf anne, babası alevi diye alevilikle ilgisi olmayanlar alevi sayılmaz. günümüzde bu tiplerden bolca var.
 • (bkz: bektaşilik)
 • böyle alevi olunmaz, doğulur diyen malların ataları nasıl alevi olmuş çok merak ediyorum..

  hayır bu işin bir kıstası mı olur ? bu gönül verme, inanma ve duygu meselesidir. onu dinler, okur ve sana daha yakın olduğunu, seni daha iyi anlattığını ve seni daha iyi yaşadığını idrak ederek, yolunu ona göre çizersin.
 • nereden baksan buyuk cehalet gozuken soylem.

  muslumanligi birakmis aleviligi secmis bak bak. allah'im nasil bir hukumet/muhalefet var bu ulkede? ne zaman sacmalamayan ve duzgun insanlar tarafindan yonetilecegiz?

  neyse, allah islah eylesin ne diyelim.
 • adamın samimiyetine inanma meselesi değil de, nasıl alevi olunur ben gerçekten bilmiyorum. hani şunu söyle, şuraya git, şuna niyaz et gibi şeyler var mı haberim yok. daha önce başka başlıklara da yazdığım gibi alevilik dinsel inançtan çok kültürel ve sosyal bir kimlik bana göre. şu andaki alevilerin %99,99 u alevi anne babadan doğduğu için alevidir, diğer mezhepler gibi. aleviliğin namaz, oruç gibi ritüelleri de yoktur. muharrem orucu var, o da dinde olan bir şey değil. kerbela anısına olan bir oruç.

  sonradan alevi olunmaz diyen arkadaşların bunları kastettiğini düşünüyor ve umuyorum. yoksa buyursun gelsin. şu ortamda maddi bir getirisi olmadığını bile bile gelen adama - abuk subuk bir tip değilse- sen gelme denmez.