şükela:  tümü | bugün
  • tam hali: fetö/pdy soruşturmalarında 17-25 aralık'ın milat kabul edilmesi

ne tür bir muz cumhuriyetinde yaşadığımızı sorgulatan hadise.

iktidar tabi ki 17-25 aralık tarihini milat kabul edecek, başka bir şansları yok. işin acı tarafı bütün bir hukuk sistemi de fetö/pdy soruşturmalarını bu tarihi milat kabul ederek gerçekleştiriyor. örneğin: http://www.hurriyet.com.tr/…den-tutuklandi-40209407

"anadolu 5. sulh ceza hakimliğinin kararında, şüphelilerin akfa holding çalışanları, ortakları ve yetkilileri olduğu, fi yapı ile akfa holding arasında yoğun organik ilişki bulunduğu ve zanlıların 17/25 aralık 2013'teki kalkışmadan sonra dahi eylemlerine anılan şekilde devam ettikleri bildirildi. "

besim tibuk'un bir röportajında söylediği gibi "türk hukuk fakülteleri talebe yetiştirmiyor".

bazı sorular şunlar:

- neden ergenekon, balyoz, askeri casusluk gibi kumpas davaları değil de 17/25 aralık milat kabul ediliyor? fetö'ye 2012'de verilen desteği yasal, 2014'te verileni ise yasa dışı yapan tam olarak nedir?

- bu soruşturma kapsamında çalışan savcılar 17/25 aralık tarihini milat kabul ederken hangi hukuki gerekçeye dayanıyor?

- iktidar sahipleri destek verdikleri dönemde "fetö'nün terör örgütü olduğunu fark etmediklerini" söyleyerek suçtan muaf olabiliyorlarsa, bugün fetö ile bağlantılı olmakla suçlanan kişiler bu durumu "iktidardan daha geç fark etmekle" mi suçlanıyor? böyle bir suçlamanın hukuki zemini var mıdır?

- "kandırıldık" sözünün ceza hukukundaki karşılığı nedir? bugün cinayet işleyen biri, "eniştem beni kandırdı" diyerek beraat edebilir, hatta bir adım ileri giderek, soruşturmadan bile muaf olabilir mi?

- halkın vergileriyle oluşturulan devlet bütçesinden hukukçu yetiştirsin diye ödenek ayrılan hukuk fakülteleri böyle pespaye kararların altına imza atan kişilere diploma vermiş olmaktan ötürü hicap duyuyor mu?

debe edit: ya anasını satayım beğeniyorsunuz debe'ye sokuyorsunuz da neden hiç kimse gelip bir şey yazmıyor şu başlıklara? aynısı burada da olmuştu: fetöcülerin karıştığı seçim hileleri

böyle şeyler konuşmaktan mı çekiniyorsunuz? nedir yani? bu ülke bizim kardeşim. yazın, çizin, konuşun, fikrinizi paylaşın, katılıyorum ya da katılmıyorum deyin, doğru yanlış bir şey söyleyin. hiç kimse iştirak etmezse ben de bu başlıkları gidip forumlara falan açacağım. ne saçmalıktır anlamadım ki.
  • işin ilginci kamuda böyle bir tarih yok ağızlarda var sadece. memurların fetö dernek ve sendikalarına hangi tarihten itibaren üyelikleri sorgulanacak sorusunun cevabı yok. her kurum kafasına göre. örneğin 10 sene önce üye olmuş çıkmış adam açığa alınıyorken, 2 ay öncesine kadar üye kalmışlara bi bok olmuyor. bu sendika ve dernekler madem yasadışıydı da 15 temmuza kadar neden dokunmadınız sorusu da ayrı rezalet. insanlar normal yasal haklarını kullanıp üye oldular sonuçta.

fetö'cüleri en çok koruyan kollayanın kim ve kimler olduğunu bugün itibariyle çok net söyleyebilirim: ne cia, ne mossad, ne abd ne de kim oldukları belirsiz dış mihraklar. şu an fetö/pdy şüphelilerini yine en çok akp kadro ve teşkilatları kolluyor.
  • neden balyoz, ergenekon bilmem ne millat değil diye merak edenler için cevabı olan konudur.
    evet, çünkü 17/25 aralık gibi 15 temmuz gibi bu ulkenin geçmişinde ergenekon da vardi, balyoz da vardi.
    27 nisan muhtırası ve sonrasında başlatılan hükümet karşıtı mitingler, 2007'de cumhurbaskani sectirtmeme ve hemen akabinde gelen kapatma davası ve daha bir sürü olayin da tek bir hedefi vardi.
    evet, o olayları kullanarak kumpas da kurulmuştur, fetö kurumlara da sızıp her tarafa yerlesmistir, masum olan çok insanın canı yanmıştır, tüm bunlar ve daha fazlasi kesinlikle olmuştur.
    lakin tüm bu kirli curumleri görünmez kılan, o zamanlarin 80 darbesiyle şekillenmiş baskıcı devlet yapısının demokratik işleyişe izin vermemesidir.
    bir lisede okulun bodrumunda namaz kıldılar haberleriyle ülkede algı olusturuluyordu o zamanlar. irtica hortladı bilmem ne filan diye.
  • hukukta milat falan yoktur. örgütlü bir suç araştırılırken bütün bağlantılar, yardım ve yataklık edenler ortaya çıkarılırken savcının yasal zamanaşımı dışında şu tarihten öncekiler sayılmaz demek gibi bir yetkisi yoktur. ama burası çomaristan, burada olur. ta ki keserin sapının döndüğü güne kadar.
  • niye bu tarihler milat olarak alınmıyor?

ahmet hakan da sözlük okuru demek ki.

ahmet şu konuyu da gündeme taşı: fetöcülerin karıştığı seçim hileleri
  • kimlere uygulanıp uygulanmayacağı tek bir kişinin siyasi hesaplarına bağlıdır. sen geç, sen dur. bunu bırakın, bunu bunu alın. bunu ezin, buna fazla vurmayın...

.