şükela:  tümü | bugün
  • türkçe gayet açık bir dildir...

mesela bir kişiye, içinde sitem de barındırır bir tonla " ne istedin de vermedim" derseniz, o kişinin istediği her şeyi verdiğinizi iddia etmiş olursunuz...

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan da, bundan 3 yıl kadar önce, fetö'ye hitaben "ne istediniz de vermedik..?" şeklinde bir soru yönelttiğine göre, bir takım şeyleri vermiş olduğunu iddia etmiş oluyor...

benim merak ettiğim konu ise, neler verdiği...

"fetö ne istemiş olabilir..? " diye sorunca bazı yanıtlar aklıma gelmiyor değil...

mesela ordu, adalet sistemi, emniyet teşkilatı, eğitim sistemi gibi, bir devlet için pek de önemli olmayan, ıvır zıvır şeyleri istemiş diye düşünüyorum...son bir yıldır olan gelişmeler de bunu ispatlıyor zaten..ama acaba başka ne istemiş olabilir diye de düşünmekten kendimi alamıyorum...
  • söylenene bakılırsa her talebi "verdim gitti" yanıtı ile karşılanan taleplerdir.
  • severek, isteyerek karşılanan taleplerdir.
  • fetöcü suçlamasıyla khk'larla işten çıkarılan devlet memurlarının ulaştığı sayılara baktığınızda, verdiği şeylerin ne olduğunu daha net görebilirsiniz.
  • kadrolaşma, ekonomik imtiyazlar, çalışmalarına devlet desteği ve teşvikleri, eğitim alanında kolaylıklar, itibar, prestij...istediklerini aldıklarını da birinci ağızdan biliyoruz

ilk akla gelenler ana hatlarıyla bunlar,
  • 120 sandalye.
    klasik şehir efsanesi ya da komplo teorisidir. ama diktatörü istemezük bahanesiyle partiden istifa eden 120 sandalye akp'yi tam anlamıyla yok ederdi.
    ama daha bilgili insanların teorilerini bu başlık altında görmek isterim tabi.
  • askeri ihaleler.

tek mevzu budur arkadaşlar.

"erdoğan ne istediniz de vermedik" demişti. evet vermediği şey buydu, çünkü şerefli atatürkçü subayların direnişi vardı. fetö, askeri ihaleler dışında her türlü devlet ihalesini aldı ama yetmedi. askeri ihaleleri de istedi, tayyip erdoğan eğer bu ihaleleri verseydi, vatansever kuvvetlerle papaz olacaktı, mecburen fetö'ye bunu vermedi. vatanseverlerle mücadele edemeyceğini bilemeyen fetö de darbeye yeltendi. durum budur.
  • maklubeler için sınırsız pirinç.
  • en son fenerbahçe'yi istemişti. hatta tayyip de vermeye kalktı, ama becermedi. fetö'nün isteyip de alamadığı şey fenerbahçe'dir .

ama...

sakın buradan fenerbahçe yönetimini kolladığım filan anlaşılmasın. kulübü fetö'ye vermediler ama tayyip'e yaklaştılar. benim açımdan gerek fetö, gerekse tayyip aynı kategoride incelenmesi gereken unsurlar.

kulüp fetö'ye gitse aziz yıldırım da gidecekti. tayyip'e yanaşılınca aziz yıldırım kaldı. tek fark o.

aslında bu konuda da aziz yıldırım'ı suçlayamıyorum. ülkenin hali bu. içinde bulunulan dönemde bağımsız yargı filan kalmadığı için postu kim kurtaracaksa ona yanaşmak normal.

evet, türkiye'de uzun süredir aslında dört kamp var.

- fetö
    - tayyip ve çevresi
    - atatürkçü grup
    - kürtçü grup

burada kürtçü grup dediğimiz oluşum, çıkarları nerede ise oraya yanaştı, yanaşıyor. yukarıdaki her üç kampa da girip çıktıkları olmuştur.

fetö ve tayyip, malumunuz, yıllarca birlikte çalıştı. ama iş pastanın son dilimini almaya kadar gelince birbirlerine girdiler. tayyip kazandı.

atatürkçü grup ise aslında bunlara istediklerini veren gruptur.

bugün bu atatürkçü grup bünyesindeki idealist liberaller olmasa ne zamanında fetö bu kadar palazlanırdı, ne de tayyip bir politik kariyere sahip olurdu.

askerin en güçlü döneminde tansu çiller'in fethullah önünde eğilip bükülmesini, baykal'ın tayyip'i aklamasını, mhp'nin iktidarı altın tepsi içinde akp'ye vermesini, "yetmez, ama evet" diyen sözde aydınları filan bir hatırlayın.

onlarca yıl süresinde kendi kendini tasfiye ede ede bir daha seçilemeyecek konuma gerilemiş atatürkçü yapı suçu kendinde arasın.

rakamların gücüne sahip vasıfsız proleterya bir kere iktidarı ele geçirdi mi bir daha zor bırakır.

neyse...

fetö tayyip'ten bir şeyler istedi... aldı.

tayyip kuzu postuna bürünerek bizim aptal aydınlardan bir şeyler istedi... aldı.

bahçeli tayyip'ten bir şeyler istedi... aldı.

tayyip hdp'den bir şeyler istedi, aldı, sonra üzerine yattı... baktı hdp sorun oluyor, bir operasyon da ona yaptı.

hdp tayyip'ten bir şeyler isted, alma sözünü aldı, ama gerçekte alamadı. gitti abd'ye yanaştı.

abd ilk tezkerede tayyip'ten ve atatürkçülerden bir şeyler istedi... atatürkçüler hiç vermedi... abd onları tümden bıraktı... tayyip "ben istedim ama olmadı" ayağına yattı, abd onu da bir kenara not etti. harcama zamanı geliyor... abd kürtlerden bir şeyler istedi, aldı... alıyor... alacak.

bu süreçte kendine aydın diyen pop şarkıcıları kaybetti.

hülya koçyiğit filan kazandı.

mankenler tesettüre gidip kabe'ye gitti.

arap kafasındakiler saatler, piyanolar, ayakkabı kutuları kazandı.

olan türkiye'de liyakat ile bir şeyler yapmak isteyenlere oldu, oluyor, olacak.

bizim ülke yine düzelir de, biz görür müyüz bilemem.