şükela:  tümü | bugün
 • osmanli imparatorlugunun kurulus doneminde yildirim beyazit'in olumunden sonra baslayan ve taht mucadelesiyle gecen kargasa sureci. her gun bir baska sehzadenin katledildigi kanli bir donemdir bu.
 • fatih sultan mehmet tarafından devletin birliğü ve dirliğü için kardeş katline izin veren ünlü ve çok tartışılan kanunların çıkarılmasında en büyük rolu oynayan dönem.
 • 1402-1413. unutulmasin bu detay.
  anarsi donemi de denebilir. civilization oynayan biri bu hadiseyi daha bi iyi annayacaktir. ama timur girdigi sehirden neden cekmistir, ai nasi boyle bi denyoluk yapmistir anlasilamaz.
 • 13 yil surmu$tur . celebi mehmet'in diger genclere ustunluk saglamasiyla son bulmu$tur .
 • osmanlida yasanmis taht kavgalariyla dolu bir nevi kargasa donemi. chaotic donem.
 • fasıla-i saltanat olarak da bilinir. yıldırım bayezid'in ankara savaşı'nda (28 temmuz 1402) yenilmesiyle başlayan bu döneme, kardeşleriyle girdiği mücadelede başarılı olarak yönetimi yeniden ele geçiren mehmed çelebi son vermiştir.

  ankara ovası'nda yapılan savaşın kötüye gittiğini gören yıldırım bayezid'in oğullarından süleyman çelebi, yanına sadrazam çandarlı ali paşa, murad paşa ve yeniçeri ağası hasan ağa ile birlikte kendine bağlı olan birlikleri de yanına alarak edirne'de saltanatını ilan etti.

  savaşa katılan diğer şehzadelerden isa çelebi balıkesir'de, çelebi mehmed ise amasya'da kendi hükümdarlıklarını ilan ettiler. yıldırım bayezid ile birlikte musa çelebi ve mustafa çelebi (düzmece mustafa) timur'a tutsak düştüler.

  timur, zaferden sonra sekiz ay kadar anadolu'da kalarak osmanlı topraklarını yağmaladı. anadolu'da daha önceden bulunan ancak osmanlı topraklarına katılan eski anadolu beyliklerini yeniden canlandırdı. osmanlı topraklarını ise 4 şehzade arasında paylaştırarak anadolu'dan çekildi. böylece osmanlı toprakları bölünmüş oldu.

  şehzadelerden ilk olarak mehmed çelebi harekete geçti. orta anadolu'daki türkmen beylerini safdışı bırakarak güçlü bir türkmen ordusu kurdu. ilk çarpışma ise musa çelebi ile isa çelebi arasında bursa'da meydan geldi. musa çelebi bursa'yı alarak hükümdarlığını ilan ettiyse de kısa bir süre sonra isa çelebi bursa'yı yeniden ele geçirdi. bu olay şehzadeler arasındaki mücadelenin kızışmasına yol açtı. çelebi mehmed, diğer kardeşlerini safdışı bırakarak osmanlı imparatorluğunu yeniden bir birlik altında toplamıştır.
 • dersanedeki tarih hojamız "sisman fare" devri olarak anlatmıstı , zaten cok geyik bi herifti, hiç unutmam o günden berti bu devri. (bkz: igrenc espiri)
 • timurla yapılan 1402 ankara savaşında fillere dayanılamayıp ezinildikten sonra girilen buhran dönemi..
hesabın var mı? giriş yap