şükela:  tümü | bugün
  • bir lubnan salatasidir. taze nane, dere otu, kirmizi turp ve yapraklari, taze kekik, yemlik, citlik, salatalik, yesil ince kiyilmis biber, roka ve marul ve olgun domates birlikteliginde yapilan ince kiyilmis bu salataya yagda citir citir kizartilmis lubnan ekmegi kucuk parcalara bolunur ve ilave edilir. bol zeytin yagi, nar suyu ve sumakla harmanlanir. lezizdir.
  • 2 adet pide

10 adet siyah zeytin

100 gr tulum peyniri

200 gr ( 2 küçük boy ) domates

200 gr ( 2 orta boy ) soğan

2 adet sivribiber

½ bağ maydanoz

½ bağ taze nane

tuz

1 çay kaşığı tatlı toz kırmızı

110 ml. ( ½ su bardağı) sızma zeytinyağı

zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp ikiye bölün.peyniri ufalayın. domatesleri küçük küpler halinde doğrayın. biberlerin saplarıyla tohumlarını temizleyin. soğanları,biberleri,maydanozları ve naneleri ince ince kıyın.

pideleri 2 cmlik kareler biçiminde doğrayın.yağın iki kaşığını tavada kızdırın. pideleri tavaya yerleştirip altın sarısı renk alıncaya kadar kızartın. bir servis tabağına dizin.

doğradığınız malzemelerin tümünü bir kapta karıştırın. tuzu,kırmızı biberi ve kalanyağı ekleyip iyice harmanlayın. karışımı pidelerin üzerine yerleştirerek servis yapın. afiyet olsun.

*alınteri değil copy paste ...
  • olaki bir gün lübnan'a yolunuz düşerse, 'fettuş'un da dahil olduğu menüdeki tüm mezeleri ısmarlayınız.
    şimdiye kadar yediğimiz meze değilmiş diyeceksiniz.
  • bu bir arap yemeğidir, mersinde ve hatayda yapılır (ya da en azından ben orada yedim, ve aşık oldum evet).. fettuş arapça mıncıklama anlamına geldiği için bu isim verilmiştir. bayat-kuru ekmekle ve semiz otuyla yapılır. aslında tam olarak kısırdaki gibi bir yapım prosedürü vardır. bulgurun salça ile yoğrulma-karıştırılma kısmı ufalanmış bayat ekmekle yapılır ve harcına semizotu ile salatası eklenir.

açıkçası "mıncıklama" fettuşun elle yenmesine mi karıştırılma işlemine mi refer etmiştir pek bilmiyorum, ancak bence ilk nedenden olması daha olası..
    elle yenmeyen fettuşun tadı yavan gelir biraz..
  • annem tarafından; semiz otu, taze soğan, domates, nane, maydonoz, salatalık, bayat ekmek, limon suyu ve zeytinyağı ile yapılan müthiş salata. kökeninden tam emin değilim ama mersin'de bilindiğine göre lübnan kökenli ve oradan buraya göçenler tarafından getirilip ufak değişikliklere uğramış olması muhtemel. bir rivayet de girit kökenli olduğunu söyler.
  • antakya sveyka restoranda denenebilecek süper salata.
  • bayat somun ekmekle değil de, kızarmış ya da fırınlanmış lavaşla yapıldığını sandığım yiyecek. yani bizim topraklarımızda biraz değişmiş ama orijinali o olsa gerek. leziz olduğuna eminim. fakat siz siz olun bir avm'de salata barda görürseniz temkinli yaklaşın.

fettuş'un ne olduğunu vikipedi'den öğrendiğim günün öğle yemeğine bir restoranda salata barda gördüm bunu. yaşasın deyip deneyeyim dedim, demez olaydım. lavaşı küçük küçük bölüp patates kızarttıkları tavda kızartmışlar. zaten buz gibi olmuş bir de ısırınca nasıl iğrenç bir yağ bırakıyor ağza. diğer malzemeler desen, nereeede! hak getire. özetle olmamış. ama orijinalinin nefis olduğuna eminim.
  • bu aralar suriyeli nüfusun artmasıyla meşhur olan arap ekmeği'nin (pita ekmeği de deniyor) kurtulup lokma lokma kesilip; domates, nane, salatalık, kıvırcık, roka ve sumak ile harmanlanması ile yapılan muhteşem bir lübnan salatasıdır.
  • (bkz: fattoush)
  • bu salatayi leziz kilan olmazsa olmazlar;

firinda gevretilmis lavas = lavas ekme uzerine veya ince yufka uzerine, hakiki zeytinyagini hafiften suruyoruz. firinda peksimet ayarinda kitir kitir olana kadar kurutuyor ve salata tamamlaninca, bu ekmegi 2 cm parcalar halinda salatanin icine ufaliyor ve karistiriyoruz.

icinde bolca butun nohut bulunan ozlu ve bol tahinli limonlu humus = tamamlanmis salatanin servisten hemen once tam tepesine everest tepesi gibi kondurulmasi gerekir.

sumak = salatada olmazsa olmaz.

sarmisak = salata icine incecik kiyilmazsa olmaz.

kekik = ( tazesi daha iyi ) yahut kurusu, salata olmazsa olmaz.

hakiki zeytin yagi = olmazsa olmaz.

taze nane = muhakkak gerekir.

salatalik aka hiyar = muhakkak ister.

kirmizi turp ve yapraklari = salatanin asil temelini teskil eder.

maydonoz = en az yarim demek ve incecik kiyilmis.