şükela:  tümü | bugün
  • neyi neden yaptığını biliyor musun sorusunu hayır, o an içimden geleni yapıyorum ve sonra ya pişman oluyorum ya da kararımın arkasında dürüyorum diye vermektir.
  • (bkz: dürtüsellik)
  • sinsi olmamak anlamına gelir. cümlelerini kafasında hazırlayıp konuşan, nabza göre şerbet veren, şişin, kebabın yanmaması için dört dönen insanlara tercih ederim.
  • ivedi bir insan olmak değildir. aceleci bir insan olmak hiç değildir.
  • kendinde fevri olmaya hak görmekten kaynaklanır.

temelinde psikolojik problemler yatan patalojik ve klinik vakaları hariç bırakacak olursak; sebebi hep, kendine atfedilen vazgeçilmezlik ve değer atfıdır. yani özetle kendinde fevri olmaya hak görmektir bu durumun açıklaması.

başta da belirttiğim gibi; psikopatları hariç tutarak konuşuyoruz.
    fevri olanın kadın mı erkek mi olduğu fevriliğin analizinde önemli değişkenlerdir. fevri erkek maçoluktan, ataerkinin arkaik etkilerinden sebep fevridir genelde. fevri kadınsa gördüğü ilgiden, cinselliğin anahtarını elinde bulundurmasını sağlayan toplumsal ahlak avantajlarından ve buna bağlı olarak ilgi odaklı bir yaşanmışlık geçmişi bulunmasından.
    ama öyle ya da böyle, kadın da olsa erkek de olsa fevrilik toplumsal temelli bir ruhsal bozukluktur.

fevri bir insanın en önemli özelliği muktedirliğine dair şaşmaz tutkusu ve ısrarıdır. kişi; ilişkilerinde, ailesinde, işte, toplumsal yaşamın her alanında fevri olabileceği gibi bunların sadece bazılarında fevriyken diğerlerinde fevri olmaya da bilir. bu da diğer alanlarda muktedir olmamasından, başka otoriteleri kabul etmesinden kaynaklanır.

fevri insan, "çingeneye yetki vermişler önce babasını kesmiş" tipinde bir kişilik defosuna sahip insandır. öyledir çünkü karşısındaki insanın sükunetini, saygısını, sevgisini fevriliğine dayanak yapması bir insanın olsa olsa kişiliksizliğini ya da ruh sağlığının bozuk olduğunu gösterir.

hal böyleyken, erkeklerin aldıkları ataerkil gelişim psikolojisi ve eğitimle marazlı bir psikolojiye sahip olmaları; kadınlarınsa bundan kat be kat fazla haklı biçimde toplumsal baskılardan ve dayatmalardan sebep ruh sağlıklarının bozulması normaldir. erkeklerinki sallandığında* dökülen kapaksız bir bidona benzerken mesela; kadınlarınki daha çok kapağı bozulmuş ya da gevşemiş bir bidona benzer, aradaki fark bunun gibi bir şeydir.

neticede olan erkekler için genelde toplumsal ataerkil öğretileri benimseyerek mal gibi, öküz gibi maço bir kişiliğe sahip olmak ve utanmadan bununla övünmek;
    kadınlar içinse toplumsal baskılardan sebep gördüğü zulmün onlardan birer zalim yaratmasından ibarettir.

tiroid problemleri gibi doğrudan asabi sıkıntılara yol açan fiziksel rahatsızlıkları istisna tutuyorum çünkü o da fevrilik belki ama elde olan bir durum değil.

son söz:
    kimsenin kimseye karşı fevri davranmaya hakkı yok. erkek olmak, güçlü olmak, sikin olması fevri olmak hakkı tanımayacağı gibi; kadın olmak, arzu nesnesi olmak, amın olması da fevri olmayı haklı kılmıyor ne yazık ki.

güçlü olmak tutkusu özgüvensizliğin, zayıf olanı ezmek karaktersizliğin doğrudan ve tartışmasız göstergesidir.
    düzgün insan dingin insandır. gençlikte herkeste olur böyle şeyler ama insan yaş ilerledikçe dem tutar, dinginleşir.

özetle; sen kalkıp 25-30 yaşına gelmiş ve hala fevriysen bi siktir git amk. senin öfkeni de kendinde buna hak gören zihniyetini de sikeyim. o cücük kadar özgüveninin ta amk.

(bkz: öfkesi götüne sığmamak)
  • fevri değilim şahsen olamadım bugüne kadar.
  • şu an yanımdaki kanepede oturan şahıs fevridir örneğin. bunlar lafların sonunu düşünmezler gerçi genel manada laflarini düşünmezler. sacma sapan sebeplere, ota boka kızar. abartılı ve son derece kırıcı laflar edip karşıdakinin kalbini parça parça ederler. bu tiplerin karşısında haklı olman bile suçtur.
  • insana çok şey kaybettirir.
  • hayatımın en doğru kararları ile en yanlış kararlarını almama sebep olan ve içinde bulunduğum durum.

bunun psikolojisi ile yaşamak çok zor.
    sürekli 2 kere değil 10 kere düşünerek hareket etmek zorunda kalıyorsunuz.
    ama öyle bir an geliyor, can damarınıza öyle bir basıyor ki 2. defa düşünecek bile dirayetiniz kalmıyor aksiyon almadan önce.
    işte o an genellikle en çok pişman olduğunuz anların başında geliyor.

siz siz olun, bu insan olmayın.
  • bütün hayatın dünya s.k.me minare g.tüme felsefesiyle yaşamaktır. miskinliği oblomov anlatıyorsa, fevriliği anlatan kitabın ismi benim adım olur.
    ne iş görüşmelerini batırdım bu yüzden, ne evlenilecek adamları kaçırdım. pişman mıyım? hayır. çünkü (bkz: dünya s.k.me minare g.tüme)