şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşım enis batur'a gönderdiği, 3 dilde yazılmış mektuplarını defalarca okuduğum, birinci baskı kitaplarını topladığım, hiçoğlunun serüvenlerini keyifle okuduğum, tartışılmaz türk öykücülüğünün en önemli isimlerinden...
  • (bkz: feyyaz fergar)
  • tek romanı "çocuktaki bahçe", "gecelik" başlığıyla vaftiz ettiği günlüğüyle bir çağcıl masal babası kimliği çizdi. sığınak hikayeleri, 1963 yılında tdk öykü ödülü'nü kazandı. sıkıştırıldığını hissettiğinden, darılarak gitme kararı aldığı ve gittiği londra'da, kronik gurbet duygusuyla yaralı olarak öldü. körkütük yalnız kalmış yapıtı "sığınak hikayeleri"nden başlayarak, "durum"unu inceleyecek bir eleştirmen hala çıkmadı mı?
  • can yucel siirlerinden bir secki hazirlayip ingilizceye cevirmistir.

bu secki papirus yayinlarindan the poetry of can yucel - a selection adiyla cikmistir.

yazik etmis.
  • "düş kalıntısı" isimli şiiri rüyalar üzerine yazılmış en güzel şiirlerdendir.

bir sabah uyanınca
    yarıda kalmış bir at buldum başucumda
    belli ki yolum kesilmiş bir yerde
    dört nala bir çıkmazın
    kişnemeleri mi uğuldayacak
    dilimin dibinde hep?
  • en unutulmuş, gözden kaçırılmış yazarlarımızdan. kendisi fena bir adam, kendisi çalmayan hırsız.*

"pencereden bakıyorsunuz.
    pencere ilk usunuza geldiğinde pencereden ilk baktığınızda gördüğünüz sokaktan geçen insanları tıpatıp geçirtiyorsunuz pencereden sarkıttığınız sokaktan.

ben geçiyorum diyorsunuz.
    sonra anlıyorsunuz sokaktan geçen insanları pencereye oturtuyorsunuz, bu kez siz yürüyorsunuz. ben yürüyorum ben geçiyorum diyor penceredekiler.

sonra sokağı içeri çekiyorlar kimsecikler kalmıyor başbaşa odanızda.

şimdi siz bana bakarsanız siz şimdi bir penceremsi bir sokağımsı boşluktasınız. pencere pencereliğini alıp gitmiş, sokak sokağını kim bilir nerelerde yitirmiş de siz durmadan saksılık başlarınızı çıkarıyorsunuz pencerede, sokakta boy boyut gösterme numaraları yapıyorsunuz kendinizce okunaklı - kendinizce günümüzün en ortasındaki ayak sesleriyle.

nasıl da bunca kalıcı kılıyorsunuz bütün bu kalıntıları?"

__
    * sait faik abasıyanık.
  • "sığınak hikayeleri" adlı hikaye kitabı okuduğum en güzel hikaye kitaplarından biridir.yazarın bu kadar kıyıda köşede kalmış olması üzücü gerçekten.
  • okuduğum en iyi hikayeye giriş cümlelerinden birini yazmış yazardır.

"hiçoğlu bu kente de veresiye girmiş gibiydi." (hiçoğlu'nun serüvenleri)
  • feyyaz kayacan tüm öykülerine yaydığı “hiçoğlu” metaforuyla, varoluşçuluğa yakın durur. ancak o varoluşçuluğu hayatın anlamsızlığı olarak değil, insanın mevcut toplumsal yapıda yalnızlığı, hiçliği olarak algılamış, böyle yansıtmıştır. hayatı yüceltmiş, onu yaşanmaz kılan yapıları eleştirmiştir.