şükela:  tümü | bugün
 • türk sinemasının "iyi" yönetmenlerinden olup adama sinema aşkını farklı bir yolla aşılayan kişidir. daha sonra adama "senin bu sinema sevgin nerden geliyor hiç anlamıyorum?!" diyebilme potansiyeli oldukça yüksektir.
  (bkz: üç istanbul)
 • yıllar evvel birşeylere! kırılmış ve artık film yapası kalmamış yönetmendir. mimar sinan güzel sanatlar üniversitesinde öğretmenlik yapmaktadır. pek bir özeldir. hep yaşasın, çok yaşasın dediklerimizdendir...
 • 29. uluslararası istanbul film festivali'nde, kadir inanır ve mevlüt koçak ile beraber sinema onur ödülü almıştır.
 • kuyucaklı yusuf, seni kalbime gömdüm filmlerinin ve baba evi, süper baba dizilerinin yönetmeni. 1939'da balıkesir'de doğmuş ve izmir iktisadi ve ticari ilimler fakültesinde okumuştur. halen mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi sinema-tv bölümünde hocalık yapmaktadır. kendi sinema-tv bölümlerinde, modern sinema değil klasik sinema öğrettiklerini, ilk önce klasik sinemanın öğrenilmesinin gerektiğini daha sonra farklı sinema türlerinin yapılabileceğini en düzgün ve insani şekilde öğrencilere anlatan tek hocadır. tuna'ya göre yeni nesil artık şiir okumadığı için duygusuz ve ritimsiz kötü filmler çekmektedir.
 • süper baba'nın da yönetmen koltuğunda bulunmuştur.
 • (bkz: mavi ekran)
 • rutkay aziz'i atatürk'ü canlandırdığı kurtuluş ve cumhuriyet filmlerinde sultan vahidettin'i canlandıran, kuyucaklı yusuf ve süper baba gibi yapımları yönetmiş türk sinemasının iyi yönetmenlerinden.
 • keşke hiç senaryo yazmasaymış, senaryo ve diyalogları bülent oran'a bıraksaymış adamıdır.

  bilge olmaya bilge değildir. zaten öyle bir derdi de yoktur, efsane olmaya çalışmaz. bu yüzden de saygı duyulur. atölyesinde çok fransız işler döner, "bar amerikan" tabiri duyulur, illa david mamet anılır. yanlış anımsamıyorsam atölyesinde, "senaryo bitmez, vatan bölünmez" ya da "senaryo bitmez, sürekli sürekli yazılır" gibi bir ifade vardı.

  bugünün amerikan sineması hayranı tarantula seven sinema öğrencilerinin sevmediği adam. sinema dili nedir ondan öğrendi bir nesil. sonra unuttu gerçi.
 • başarılı yönetmen-senarist. mimar sinan sinema-tv de hocalık yapmaktadır. senaryo dersi vermektedir ve atölyesi vardır. duvarında "senaryo bir kere yazılmaz tekrar tekrar yazılır" yazısı asılıdır. dersleri gayet sessiz geçer. soru sorarsınız cevaplar. soru sorulmazsa kimsenin konuşmadığı dersler bile geçebilir. güzel insandır, iyi insandır. eskilerden kalan iyi insanlardan biridir. öğrenciye değer verir. senaryonuzun gelişmesi için katkıda bulunur. ayrıca kendisi sabahattin alinin kuyucaklı yusuf romanını da sinemaya uyarlamıştır.