şükela:  tümü | bugün
 • feza gursey turkiye'nin yetistirdigi en iyi fizikcilerden birisidir. teorik fizik alaninda dunya bilimine yapmis oldugu katkilar - or: chiral langrangelari - bizi bir turk olarak uluslararasi camiada gururlandirmaktadir. ayrica, yuksek enerji fizigi ve parcacik fizigi cebiri uzerine de iki tane ingilizce kitap yayimlamistir. gosterdigi yolda genc fizikciler olarak devam edilecektir.
 • bilindigi kadariyla nobel odulune aday olmus tek turktur. turkiye'nin yetistirdigi fizikciler arasinda hep en onde gelmesi kacinilmazdir.
 • türkiyenin herhangi bir sehrinde sokakta her on kisiden dokuzunun hatta onunun ismini duymadigi veya kendisini tanimadigi turk fizik dehasi . lefter'i veya can bartuyu sorsak herhalde en yaslisindan en gencine herkes bilirdi . boyle bir ortamda da bilim veya sanatin urunler vermesini beklemek yanlis olur .
 • türkiyenin ilk kadın kimyacısı remziye hisarın oğlu. 7 nisan 1921 doğumlu, 1992 yılında kaybettiğimiz ünlü fizikçi. robert oppenheimer ve wolfgang ernst pauli gibi ünlü fizikçilerle yakın dostluğu olduğu söylenir.
 • chia-hsiung tze ile birlikte yazdıkları "on the role of division, jordan, and related algebras in particle physics" adlı kitabının önsözünde, ziya paşanin "bir katredir ancak aldigim hep / derya yine durmada lebalep" beyitini ingilizcesiyle birlikte epigraf olarak kullanan fizikçimiz. bu beyit, bilimin sonsuzluğunu en güzel anlatan sözlerden biridir bence.

  ama maalesef kendisi kitabın çıktığını görememiş ve tze şöyle bir not düşmüş:
  " ... those of us who had the good fortune of knowing him, of doing physics with him, will miss his wonderful human qualities, his deep insights, the unique sense of beauty and poetry with which he lived life and pursued physics. to paraphrase what was said about hermann weyl, feza was truly a physicist with the soul of a mathematican with the soul of poet"

  popüler bilim yazılarını, bilim tarihiyle ilgilenenler, şiir sevmemekle övünen mühendisler ve matematikten anlamamakla övünen edebiyatçılar mutlaka okumalıdır; zira bilimin ve şiirin güzelliğini hissettiren yazılardır bunlar.
 • türkiye'de sanılanın aksine fizik alanında wigner ödülünü kazanan ilk türk bilimadamıdır.
  fakat siyasi ve aslında magazinel nedenlerden dolayı wigner ödülünü ilk kazananın genelde erdal inönü olduğu zannedilir.
hesabın var mı? giriş yap