• bildiğiniz fethullah gülen kısaltması.

aynı zamanda da isimlerimin ilk harfleri.

bazı internet siteleri, sitedeki herhangi bir bilgiye ulaşabilmeniz için üye olmanızı şart koşar. ben de hemencecik olsun diye bu "fg" kısaltmasını kullanırdım. akabinde sevgili şakirt kardeşlerden hemen mesajlar alırdım.

benim de o cemaate mensup olduğumu, önderlerine sempatimden/sevgimden dolayı onun isminin kısaltmasını kullandığımı zanneder, bayağı bir sevgi beslerlerdi bana. karşılamada kusur etmezler, ellerinden gelen yardımı sunmaya çalışırlardı.
    yanlış anlaşılmasın, başka nickle de girsem yardımı esirgemezlerdi muhakkak. ancak bu kısaltmanın ayrı bir albenisi var, o aşikâr.

görünüşe aldanıp, pek fikir yürütmemek lazım galiba. dediğim gibi sadece adımın baş harfleri.

aslında pek bir ilişiğim yoktur cemaatle. takip etmem faaliyetlerini. ne şahsın kısaltılmış ismiyle ne de uzun uzadıya yazılan ismiyle de pek muhabbetim yoktur. ki kişisel tercihtir, eminim ki saygı duyacaklardır.

işte demem o ki internette bir "nur cemaati kardeşliği" varsa ve siz kardeşlerinizi arıyorsanız ya da sizi bulmalarını istiyorsanız nick olarak bu kısaltmayı kullanın.
    kısa sürede sonuca varacağınız tecrübeyle sabittir.

ilgililere arz ederim.
  • unixde bazı shelllerde backgrounddaki bir processi aktif ttya bağlamak için kullanılan komut, eğer burada bahsedilen şeyi anlayamadıysanız.. neyse bir de şöyle deneyelim...

* bash kullandığımızı assume eder isek ...

$ find /usr -mount -size +1500000c -exec ls -l {} \;

bu komut, /usr directorysindeki boyutu 1.5m den buyuk olan fileları listeler, tabii ki bu işlem bir süre alacaktır.. bu süre içerisinde ctrl z tuş kombinasyonuna basarsak ilgili process interrupt edilir ve shelle dönülür, bu esnada bg yazar isek, process backgroundda çalışmaya devam eder ve shell başka bir komut almak üzere boşa düşer... hah işte şimdi "fg" yazar isek processe geri döneriz.. oeeh
  • biletix de satılan organizasyonlarının infosuna "organizasyon şirketi etkinlik için uygun olmadiğini tespit ettiği kişileri, bilet ücretini iade etme şarti ile etkinlik alanina almama hakkina sahiptir." yazdıran ve "neymiş ulen etkinlik için uygun olma kriterleri, onu da yazın" dedirten tikican şirketi..
  • radio fg 93.7
  • (bkz: radio fg)
  • futbol ayakkabılarının adlarının sonunda sıkça görülen kısaltma. (bkz: firm ground)

bu kısaltmanın bulunduğu ayakkabılar "çim" sahalar için uygundur.
  • ilk keşfimden beri 20 yıl geçmesine rağmen istasyon listemde halen bir numarada yer alan radyo.

arabada saatlerce istasyon değiştirmeden dinleyebildiğim bu eşsiz elektronik müzik platformu, son dönemlerde dijital radyo uygulamaları sayesinde artık eskisi gibi bir frekans derdimiz olmasa da eylül 2020 itibariyle daha kalite yayın için istanbul'da frekansını güncelledi. (bkz: fg 93.8)
  • bizim memleketteki durumlara hakim gavırların hocaefendiden bahsederken kullandıkları hitap şekli. ef ci şeklinde telaffuz edilir. cemaat mensupları için de kullanılabilir. örneğin, "he iz nat efci, iz hi?" şeklinde bir soru, "o fethullahçı değil, yanılıyor muyum?" a tekabül eder.

türkçesi olmayan ya da bizim hoca'nın ilk adına dili dönmeyen yabancının imdadına yetişen ve oldukça yaygın kullanılan bir kısaltmadır. kendisine yakınlığı olduğu düşünülen kimselerin yanında kullanılmaz.
hesabın var mı? giriş yap