şükela:  tümü | bugün
 • amerikan yapımı 3. nesil portatif anti tank silah sistemi.
  at unut* bir sistem olup 2 farklı hücum paterni mevcuttur. zırhlı araçların nispeten zayıf olan üst kısımlarını vurmak için yüksek irtifadan taarruz ederken bina tipi hedeflere karşı direk uçuş paterni kullanır. bu silah aynı zamanda helikopterlere karşı da kullanılabilmektedir*. yüksek irtifadan dalış yaparken ulaştığı maksimum yükseklik 150 m. olup direk uçuş ile hücum ederken 60 m. irtifada uçar mermisi. reaktif zırha sahip hedeflere karşı etkili olması için iki adet boşluk imla* tahrip kalıbı ile donatılmıştır. ilk patlayıcı grubu zırhı patlatıp yolu açarken ana dolgu hedefi imha eder. ateşleme yumuşak bir şekilde gerçekleşir ve güdümlü mermi motoru hemen ateşlenmez. mermi belli bir mesafeye kadar adeta süzülerek gider ve emniyetli mesafede motorunu çalıştırarak hücuma geçer. bu ateşleme işlemi sayesinde bina içerisinden bile kullanılabilir. çoğu anti tank silahı ile bunu evde denemeniz tavsiye edilmez. termal güdümlüdür, arka plan kontrastı düşük olduğu durumlarda hedefi ıskalayabilir. sistem yaklaşık çeyrek milyon dolar olup gayet pahalıdır.
 • bir mermisinin bedeli muhtemelen 100.000 dolar civarı bir şeydir.
 • tek başına fiyatı 125 000 $, içindeki mermi 80 000 $ civarındadır. ilginç kısmı da mermi ile silahın boyu hemen hemen aynıdır.
 • içeriden alınan bilgilere göre pkk'nın elinde bile varmış bu aletlerden.

  http://askerhaber.com/…kkda-abd-silahi-bulundu.html
 • cerablus civarında fırat kalkanı operasyonuna katılan bir tsk tankının ypg tarafından bu silahla vurulduğu iddia edilmektedir.
 • abd pkk'ya yaklaşık 5-6 yıl önce bu silahı verdi. bugünün olayı değil yani. ama o zaman açılım vardı, ateşkes vardı, pkklılar sınırlarımızdan içeri otobüslerle davul zurnalarla giriyordu.
  ayrıca bu silah öyle bir basit bir sistem ki mala versen yine de anti-tanksavar sistemi olmayan herhangi bir zırhlı aracı kolaylıkla avlayabilir.
 • yakında abd'den satın almaya başlayacağımız silahtır. bizimle birlikte fransa, tayvan, ürdün, katar ve litvanya da alıcılar arasında. link
  hedefi direkt görmese bile algılamasını tamamladığı anda ıskalama ihtimali çok düşüktür. hareketli hedeflerde ıskalayabilir.
  silahın hedefi vuruş şekli için link
  edit: bu silaha denk ya da daha üstün özelliklere sahip yerli projenin de devam ettiği belirtiliyor. ismi karaok projesi. o gelene kadar javelin ile devam edilecek ve karşılaştırma yapılacak.
 • tankların artık aciz silahlar olduğunu f/p oranı ile belirleyiciliğinin pek fazla kalmadığını gösteren alet. 80 bin dolarlık mermi ve bir adet milis vs. 12 milyon dolarlık tankı ve 3 kişilik profesyonel askeri rahatlıkla yok edebiliyor. üstelik reaktif zırhlara karşı da etkili. aktif koruma zırhları yeteri kadar gelişip mühimmata isabet ettirene kadar tankın pek şansı yok.
 • türk ordusunun 2012 yılında pkk'ya yaptığı bir operasyonda öldürdüğü 2 terörist ile birlikte ele geçirdiğini iddia ettiği silahtır. bu operasyonu yapanlar da meteler jandarma özel harekattır. bizimkiler pkk'da bu silahın ne işi var dediklerinde, abd'li bir yetkili, "helikopterden düşmüş, pkk'lılar da bulmuşlar" demiştir. abd dolayı doğrularken, bizimkiler yalanlamıştır.

  görsel
 • sadece roketi 175,203 dolardır. onu kullanan iki personelin yıllık maaşı ise 72 bin dolar civarında.

hesabın var mı? giriş yap