• 1968 yilinda baslamak uzere 14 yil sureyle 39 ucak kacirmislar. belki de en meshurlari leyla halid, ilk kadin hava korsani olmasiyla unlu.
 • hristiyan bir arap olan george habash 'ın kurduğu, 60'lı ve 70'li yıllarda ses getiren eylemlere imza atmış, filistin'de ve şimdi israil olarak sayılan topraklarda yahudiler ile hristiyan ve müslüman arapların birlikte yaşadığı, laik, demokratik bir halk devleti kurmayı amaçlayan sosyalist hareket. iran devrimi'nden ve özellikle reel sosyalizmin çöküşünden sonra filistin halkı üzerindeki etkinliğini yitirmiş, hamas, islami cihad gibi islami temel alan örgütlerin arkasında kalmıştır. yakın zamana kadar intihar eylemlerine karşı çıkmasına karşın, yanılmıyorsam iki üst düzey üyesinin israil tarafından düzenlenen suikastlerle öldürülmesi üzerine intihar eylemleri düzenleme kararı almıştır. eskisi kadar güçlü olmasa da yine de filistin'de hamas ve el fetih'ten sonraki üçüncü güçlü örgüttür.
  fhkc'nin içinden ondan ayrılıp sert eylemler yapan filistin demokratik halk kurtuluş cephesi, kara eylül gibi örgütler de çıkmıştır.
 • kısaca, filistin halk kurtuluş cephesi (popular front for liberation of palestine-pflp). milli arap hareketi kurucularından george habash ve arkadaşlarının 1967 arap yenilgisinin ardından kurduğu örgüt. ortadoğu'ya yayılan umutsuzluk dalgasını kıran fhkc'nin '70'li yıllarda gerçekleştirdiği eylemleri, yalnızca filistin mücadelesini değil filistin halkını unutmayı tercih eden birinci dünyaya karşı bir başkaldırı manifestosudur aynı zamanda. fhkc, o yıllarda filistin topraklarında ve mülteci filistinliler arasında yükselen harekete önderlik eder. ulusal soruna, dine bakış açısı, kitle hareketleri ile ilişkilenişi yönünden incelenmeye değer 40 yıllık bir tarihi vardır. genel sekreteri ahmet sa'adat, bir israil hapishanesi'nde tutsaktır. sa'adat'ten önceki genel sekreteri ebu ali mustafa, israil'in düzenlediği bir suikast sonucu öldürülmüştür.
 • gazze'ye girmek isteyen israil askerleri ile sıcak çatışmaya girmiş olan örgüttür.

  fhkc'nin askeri kanadı olan ebu ali mustafa tugayları, israil askerlerine 60 milimetrelik füzeler ile saldırmış, bu saldırılarda birçok israil askerinin ölmüş ya da yaralanmıştır. ayrıca, karni sınır bölgesi'nde de fhkc militanları ile israil askerleri arasında çatışmalar yaşanmış; fhkc militanları, batı necef ve askhelon'u ev yapımı füzelerle vurmuşlardır.

  tugaylar yaptıkları açıklamada, “ebu ali mustafa tugayları olarak, diğer gruplarla birlikte işgale tüfeklerimiz, füzelerimiz ve bedenlerimizle karşı koymaya hazır olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. kanımızın son damlasına kadar savaşacağız” dedi.
 • israil ordusunun gazze'ye yönelik son saldırılarının ardından, ingilizce yayın yapan web sayfasında, örgütün israil zindanlarındaki tutsak genel sekreteri ahmad sa'adat'ın "gazze'yi işgalcilere mezar edin!" çağrısına yer veren örgütlenme.

  http://www.pflp.ps/…urn-gaza-graveyard-occupation-s
 • üst düzey israil devleti yöneticilerine yapacağı misilleme açıklaması ve ikinci intifada'da düzenlediği misillemeye ek olarak hükümetteki yeni bakanlığından önce batı şeria'yı israil devleti'ne bağlamak istediğini söyleyen ve israilli araplara ırkıçılık içeren ithamlarda bulunan liberman'ı tehtid eden örgütlenme.
 • (bkz: mustafa zibri)
 • gazze saldırısının ardından hem gazze'de hem batı şeria'da yükselen filistin'in yüz akı örgüt.

  gerek israil işgaline karşı direnişleri gerekse filistin'de elzem olan "birlik" fikrini savunmalarıyla özellikle batı şeria'daki israil denetiminde bulunan mülteci kampları fhkc'nin kontrolüne geçmiştir. electronic intifada'ya göre bu nedenle mahmud abbas tarafından "özel hedef" ilan edilmişlerdir. şu aralar abbas şürekası polisleriyle fhkc'ye saldırıyor.

  ama unutukları tek şey, israil işgaline direnen bir örgütün o işgalin kuklasına da gayet tabii direnebileceği.

  http://electronicintifada.net/…2/article11530.shtml
 • dün kuruluş yıldönümü gazze'de onbinlerce filistinli tarafından kutlandı. filistin ne el fetih'e ne hamas'a muhtaç. gazze'de gövde gösterisi yapmışlar:

  http://haber.sol.org.tr/…vde-gosterisi-haberi-36829
hesabın var mı? giriş yap