şükela:  tümü | bugün
 • ordu birimleri arası haberleşme için tasarlanan fhss, kullanılabilen frekans bandını birkaç kanala ayırarak çalışıyor. fhss dar bir bant taşıyıcı dalga kullanır ve bu dalga 2-4 seviyesinde gaussian frequency shift keying (gfsk - gauss tipi frekans kayma modeli) sekansında sürekli olarak değişir. başka bir deyişle, transferin frekansı sürekli olarak, belirli bir hesap süreciyle rasgele oluşturulmuş ama gönderici ve alıcı aygıtlar tarafından bilinen bir şekilde değiştiriliyor. böylece katmana biraz güvenlik eklenmiş oluyor. hackerlar, sinyalin tamamını alabilmek genelde bir sonraki frekansın ne olacağını bilemiyorlar. fhss'nin bir avantajı da aynı fiziksel ortamda birden fazla ağın çalışabilmesine imkan verebilmesi.
 • bir filmde çıplak görülen ilk kadın oyuncu* tarafından ortaya atılmış olması son derece ilginç olan fikir.

  (bkz: #6989353)
 • (bkz: frekans atlamalı yayılı spektrum)
  iletim bant genişliği, çok sayıda örtüşmeyen frekans dilimlerine ayrılmaktadır. kullanıcı, bir frekans bandından belirli bir süre iletim yaptıktan sonra başka bir frekans bandına atlamakta ve iletimi o frekansta sürdürmektedir.
  her kullanıcıya, zaman içerisinde hangi frekans bandından iletim yapacağını gösteren ve sözde rastgele değişen bir gürültü kodu atanmaktadır. farklı kullanıcılara atanan farklı pn kodları, çoğunlukla kullanıcıların aynı anda aynı frekansta bulunmasını engelleyecek şekilde frekans paylaşımını gerçekleştirmektedir.
 • bu sisteme ek olarak kriptolama yazılımlarının dahil olmasıyla beraber muhaberat daha da güvenli hale gelebilmektedir.
 • (bkz: #10060038)
 • mucidi dehayı çıplaklığı ile anıp adını yıldızlı bakınızla göstermeye ya da adını hiç anmayıp tavana bakıp ıslık çalmaya alternatif fikrim var a dostlar. yani, dünya buna hazır mı bilmiyorum ama: (bkz: hedy lamarr)
  söyledim gitti valla.
hesabın var mı? giriş yap