şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2909 entry daha
 • abu çi çi bölüm 6'dan merhaba,
  --- spoiler veren hayvanlar ---
  bu dizi için ilk defa bu bölümden önce bir ön izleme verildi, onda da bir özge-smk sahnesi seçildi;bu noktaya dikkat çekerek başlamak istiyorum. kısacası dizide birçok alternatif çift kombinasyonu olmasına rağmen izleyicilerin en favori, en merak edilen çiftinin artık özge&smk olduğunun bence artık dizi ekibi bile farkında.
  bu bölüm ikna olduk ki hayatın en temel kurallarından biri şu; kim olursan ol, ne yaşıyor olursan yaşa, eski sevgilini de eski sevgilinin yeni sevgilisini de stalklıyorsun.
  nilay'ın facebook profili'nde paylaştığı, deniz'e ait besteyi buldum.lakin dizi ekibi bizi sağlam trollemiş, bari dizide kullanılan özgün müziklerden birini paylaşsaydınız burada, video altındaki yorumları mutlaka okuyun; çok komik şeyler var haha.
  duru'cuğum kafanın içinde beyin yerine pamuk şeker mi var senin? hadi can gibi adamdan gizli nilay'ı stalklıyorsun, hiçbir şey yapamıyorsan bari babaanne gibi çarpıya basıp kapatsaydın sayfayı da, can n'aptığını görmeseydi.

  "görüşmeyeli daha da çirkinleşmişsin."
  senin bu açık sözlü hallerine bayılıyorum smk.
  smk'cığım can'ı evden aldığın gibi bir gece ansızın gelip beni de evimden almanı umutsuzca bekliyorum. fakat ümitlerim gitgide tükeniyor bilesin; bazen kulede yaşayıp saçlarımı aşağı sallandırsam daha çabuk gelirdi dediğim bile oluyor.
  ayşeciğin alpella'ya doyduğu an gibi, sonunda ben de bu bölüm smk'ya doydum şükür!
  smk'dan daha kaç hayat dersi alacağız bilemiyorum, ben kendi adıma bunu edindim mesela bu hafta: "yok etmek değil yenmek çok daha büyük bir başarıdır."
  "cehennemin ha 1. katı ha 7. katı, üçümüz de orada olacağız." diyen nadir baltacı'nın bir sözlükçü olduğuna artık neredeyse eminim: (bkz: cehennemin 1. katı ile 7. katı arasındaki farklar)
  bu arada nadir bey'in bir oğlu, erkek bir veliahtı yok galiba çocuğu olarak hep kızı olmuş veya yalnızca yıldız var; bu sebeple zamanında yerine smk'yı yetiştirip bir" junior nadir bey" yaratmış.
  bu duru'nun sosyoekonomik geçmişi nedir, bu kız ağaç kavuğundan mı çıktı dedik diye annesi, anneannesi hakkında bir miktar bilgi veriyorlar; fakat bence halen yeterli doneye sahip değiliz. özge'nin geçmişi hakkında bile daha tatmin edici verilere sahibiz.
  can manay tam bir piskiyatrist kurnazlığına sahip, türbinlere oynamayı iyi biliyor; öyle ki gerçekte nasıl bir adam olduğunu bilmesek duru'ya kurduğu "kim canını sıktı sevgilimin, şu güneş mi, şu ay mı, şu tabure mi, şu garson mu; hemen icabına bakayım." cümlesini neredeyse sevimli bulacaktım.

  tayfun için intihar etmiş diyorlar, benim bildiğim adli tıp kişinin düşüş şeklinden itildi mi, kendisi mi atladı anlayabiliyor. iten kişi o kadar profesyonel bir katil mi yani?
  özge'yi çok kıskandım azizim. zamanında şurada*methiyeler düzdüğüm dağ evine gitmiş smk ile. demek ki nadir bey'den sonra smk da bir sözlükçü: (bkz: depresyona girince dağ evine yerleşen cool insan)
  özge, smk'nın uzun yıllar varlığını bir kenara itip sonra özge vesilesiyle yeniden yüzleştiği "arındırmaya çalıştığı vicdanını" temsil ediyor. o'nu sevmesinin, haklı bulmasının, o'na destek olmasının, o'nun yüzünden acı çekmesinin sebeplerinden biri de bu.
  nilay'ın seçtiği tarot kartı düz şekilde gelmiş kılıçların onlusu idi. nilay'ın başına geleceklerin, razı olduğu kaderinin adeta bir göstergesi.
  bak ada, hadi duru kaşar, ece orospu; nilay'ı görünce tepkin neden peki? anla artık sen bu adam için bırak aşkı, sığınılacak bir liman bile değilsin. adam onu aradığında bile bir başkasına, nilay'a gidiyor. canı seks istediğinde ece'ye, aşk yaşamayı özlediğinde de artık evli olan eski sevgilisi duru'ya gidiyor. zaten bundan değil mi ki ece deniz'e "senin de hiçbir erkekten farkın yok." diyor. yani açıkçası hak vermemek elde değil. dizideki diğer erkek karakterleri düşününce (can, smk, nadir) güya aralarındaki en temiz en beyefendi karakter deniz; fakat adamın çevresinde hiçbirinin sahip olmadığı kadar kadın var, tamı tamına 4 tane! duru, ece, nilay ve ada. tam bir yerebakan yani! dubai'de yaşasa islami kanunların gereğini yapar ve 4 eş alırmış demek ki!
  hani "nilay gerçek olamayacak kadar iyi." diyenleriniz var ya, olay mahallinden bildiriyorum öyle kadınlar var ve aynı nilay gibi de iyi niyetlerinin karşılığını genelde kötülükle alıyorlar. tüm bunları nereden mi biliyorum? (bkz: bir arkadaşım ekolü)

  hazal diye takriben 40-45 yaş aralığında anne mi olur sevgili senarist? benim tanıdığım en yaşlı hazal 28 yaşında yahu. ayrıca duru'daki nasıl bir anne nefretiyse artık annesini ismiyle kaydetmiş telefona.
  deniz duru'nun bu anne meselesini daha önce can'la konuştuğunu bilmediğinden duru'nun konuyla ilgili gözyaşlarını annesine bağlasa da, sebep aslında duru-deniz ayrılığı, zaten duru'nun gözyaşları da tam "annen niye ayrıldınız, siz iyiydiniz? dedi." kısmında akıyor.
  zeynep'in içinde tam bir mahalle teyzesi var, çok şeker: "evlilik yaramadı buna."
  (bkz: mahalle teyzelerinin psikolojik tahlil merakı)
  duru bir nilay profili stalkladı diye, can gidip müzikale ortak oldu. tüm gün güvenlik kameralarından duru'yu gözetliyor. durumu nasıl adlandırsam bilemedim; zenginlik mi, kıskançlık mı?
  anaç sevgili eleştirisi yapan erkeklere bundan böyle bilge gibi cevap veriyoruz hemşireler: "eğer böyle davranmamı istemiyorsan sen de yetişkin gibi davran lütfen." ardından da kapıyı çarpıp odadan çıkmak esastır.
  hazır anaçlık demişken, smk tam bir babacan sevgili. özge'nin sorularına cevap vermeden önce önce "aşırı sağlıklı yeşil smoothie'sini" içmesini istiyor. "yemezsen büyüyemezsin." diyen anne-babadan bir farkı yok adamın. ilk sezon'dan beri kızı sağlıklı beslenmeye yönlendirmeye çalışıyor adam. halen başaramadı. yalnız kani karaca gibi iç mekanlarda güneş gözlüğüyle dolaştırmayın şu adamı lütfen, komik görünüyor; karizmasına en ufak bir zeval gelsin istemiyorum.

  nilay'a hak vermemek elde değil; bence de birisinin göksel'in fikrini almadan sanki bir evcil hayvanmışçasına o'nu zorla yıkaması lazım. hadi ilk sezon bu adam kağıt topluyordu, metruk evde yaşıyordu ve pisti. bu sezon sokaklardan kurtuldu, deniz'le birlikte yaşıyor, düzenli olarak bir toplulukta dans ediyor. bu sezon pis olmak için bahanesi nedir?
  can'cım seninki kabus değil, sabah ereksiyonudur o. fakat duru'nunki de "uyku" değil, o'nunki de "deniz." adnan bey, bihter artık onunla birlikte olmuyor diye, sonunda kadına tecevüz edecek raddeye gelmişti. umarım can da o noktaya gelmez.
  tamam ada kullanıcıydı da, ne ara satıcı oldu? birisi beni aydınlatabilir mi lütfen?
  eti'nin bir anda ortadan kaybolması zaten çok anlamsızdı, diziye geri dönmesi için can'ın kafayı kırması gerekmiyordu diye düşünmüyorum.
  ah smk'cığım özge gelince "burayı ev yapacağım." diyip, pijamalarını giydi diye de tatlı tatlı, çapkın çapkınbakıyorsun ya hani; içimiz eriyor özge nasıl sakin kalabiliyor bilemiyorum.
  "sen ve ben sırlarımızı paylaşacak kadar yakın mıyız?"
  smk'ya katılmamak imkansız. aşk başta olmak üzere insani tüm ilişkilerde yakınlık göstergesi olarak "sır paylaşma eşiği" diye bir şey var; fakat özge'm sen bu cümleyi duyar duymaz iyice yelkenleri suya indirip sırlarını şakımaya başladın bebeğim; ah kıyamam.

  şu diyaloğu yazmasam olmazdı, affedin; benim için aşkın en saf ve net tanımı çünkü:
  smk: ben yıllardır bu kabusun içindeyim. beni bu kabustan sen çıkaracaksın.
  özge: ben ne yapabilirim ki?
  smk: hiç bi'şey yapma.hiçbi'şey. sadece yanımda kal. sen benim iyi bi insan olma ihtimalimsin.tek ihtimal.şimdi değil, daha seni hak etmedim.
  "aramızdaki büyük bir aşk." ayağına sizi ilk fırsatta götüren erkekleri değil, daima doğru zamanı bekleyen erkekleri tercih edin kızlar. eskilerin bir lafı vardır: "uçkuruna sahip olamayan erkek, hiç bir şeye sahip olamaz."
  bak smk'cığım özge'yle kavuşmak mı istiyorsun, ilk fırsatta numan'dan kurtul. zaten evlat uğruna ufaktan seni de satmaya başladı.
  ece'nin duru'yla ilgili söylediği çok doğru bir şey var: duru aynı anda her şeye sahip olmak istiyor. can'a, deniz'e, başrole, iyi bir arkadaşa.
  bence dile getirmese de, lüks bir yaşama da. açgözlü, yetinmeyi bilmiyor, hep daha fazlasını istiyor.
  bundan sonra kadınlar kendilerine gelen çiçekleri 2 kez kontrol etsinler, bilemiyorum can kadar psikopat sevgilileriniz var mı; fakat yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

  eş zamanlı olarak tüm karakterlerin en büyük sınavlarını verecekleri, kendi cehennemlerine bir adım mesafe uzaklığa vardıkları bir noktada artık öykü.
  "duru'nun deniz'e hissettikleri meğerse gerçek aşkmış." demek oldukça zor benim için. bana göre kendisinde komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmüş sendromu var. deniz'leyken can'ı istiyordu. şimdi deniz'e dönsün yeniden can'ı ister. o an neye sahip değilse hep o'nu istiyor.
  duru'nun bir vicdanı varmış, bunu görmek beni gerçekten çok şaşırttı.
  can'ın hayatının ipleri bu kez bilge'nin elinde bakalım aşık bir kadın olarak nasıl bir yol izleyecek.
  can manay psikoloji ve psikiyatri bilimlerinin de tıkanıp kaldığı noktaların en güzel örneği. gerçek hayatta böyle vakalar olduğunu yakınlarıma söylüyorum da inanmıyorlar; belki izleyince artık bana hak verirler.
  hazal karakterine bu kadar ehemmiyet verildiğine göre, bir sonraki bölümde artık kendisini görürüz herhalde diye düşünüyorum.
  o değil de, herkes yansın; sen yanma be smk. sen özge ile sonsuza kadar mutlu yaşa. can yansın, nadir yansın fakat sen yanma be. sen sevdiğim tek kötü adamsın.
  --- spoiler veren hayvanlar ---
 • boktan bir dizi
 • evvet işsizler ordusunun dizi analiz departmanından bendenizin tanımı ile "6. bölümde yardırmış" dır.

  2x5'de uçuşa geçen ivme 2x6'da daha da yükseldi denilebilir.
  not: bilge ile can manayın şöförünün sahnesinde moby dick kitabı spoilerı var okuyanı varsa eğer...

  --- spoiler ---

  can manaydan başlamak istiyorum. adam birinci sezonun infamous kahramanıyken ikinci sezonun villain'ı oldu resmen. smk için de tam tersi. şu bölüm itibariyle iki seçenek var; ya etiyi öldürecek ya da eti'nin son andaki atağı ile biraz kendine gelip birkaç bölüm daha dayanacak. duruya da şans diliyorum kabus sahnesinde gördüğümüz üzere adam gidici. saatli bomba can manay bakalım nerde patlayacak?
  nehir ablamız şuan itibariyle dizideki favorim. dünyadaki her insan nehirin karakterinde olsa medeniyet uçardı herhalde. son derece dürüst, kibar ve iyi kalpli. deniz bunu da üzecek belli. yakışıyorlardı da..
  sadık murat kolhan kesinlikle bir türk dizisi fenomeni olmalı. redemption forever modunda özgeyle romantizm yapıyorlar. bu ikisi de birbirine çok yakışıyor. ama sadık hepimizi üzerek bende yanacağım dedi. yanmasa da bu ikisi mutlu sona ulaşıp özgeyle çoluğa karışıp ismini furkan billur koysalar.
  deniz ile duruya gelince, duru bildiğin black swan işte bir iyi bir kötü, ancak can ile aralarındaki soğukluk uçuruma dönmek üzere. deniz tarafı kabarıyor. bence günün sonunda duru annesini arayacak, can'ın ve bütün bu entrikaların pişmanlığını hissedecek. deniz de masumiyetine tutunmaya çalışıyor, onun adıda nilay. kitapları okumadım ama duru deniz kesinlikle barışacak bence.
  bilge'nin etiyi araması eğer can etiyi öldürürse bilgenin başına fena dert olacak.

  son not: kazayı ece değil de o numanın kızı geçirseydi keşke. adı gelmedi aklıma rezil kız.

  --- spoiler ---
 • zaten bu sezon 12. bölümden sonra bitirileceği söylenmesine rağmen "mis gibi diziyi bitirecekler, 6 sezon olsa da izlesek"çiler de ayrı bi kafa. televizyon var abicim sizin için. bir bölümü 4 saatten 4 senelik diziler var; aç geniş geniş izle... hikâye biterse dizi de biter. başından beri izliyorum ama bitti diye üzülmem. düğümler çözülsün, emeği geçenler bütün maharetlerini döksünler bu sezon sonunda bitecekse güzelce bitsin işte, ne olacak?

  --- spoiler içerebilecek s2e6 notları ---

  bu büyük günah, çok çok büyük sır muhabbetlerinden çok basit bir şey çıkabileceğinden korkuyorum. otel odasında kadını birisiyle yakalamış ve adamı öldürmüş olabilirler. ama öyle abarttılar ki bu bile çıksa hayal kırıklığı yaşatacak artık. bu smk ile nadir birbirlerine mi çaktılar, kadıncağızı başkasına mı şeyaptırdılar; ne olabilir oğlum bu kadar büyük?

  özge egeli tiksintisi her bölüm artarak devam ediyor. kendi yediği bokları tuttu smk'nin üstüne attı; "her şey senin yüzünden oldu. sen nasıl uyuyosun ya?" diye çıkışmaz mı bi de? hofff...

  bu şişirilen iğrenç özge egeli karakterinin kızdığı şey de kesinlikle adaletsizlik, haksızlık falan değil. can manay'ın bölüm sonu canavarı gibi onu sürekli böcek gibi ezebilmesi. her oyununu bozması. ona gücünün yetmemesi. furkan'ın ölümünün ardından girdiği pozları ve rahmetliyi satmasını unutmadık.

  herkes her şeyi konuşmuş ama smk'nin can'ın yatak odasına girip karısı duş alırken banyoya kadar girmesinin rahatsız ediciliğinden hiç kimse bahsetmemiş. ne kötü bir şey ya.

  --- spoiler içerebilecek s2e6 notları ---
 • ay yapımın bölüm yayınlama konusundaki tavırları artık illahlah getirdi yeter artık. bu ne ya . dizinin en son bölümünün üstünden neredeyse 2 hafta geçmiş ortada ne fragman var ne tarih var. hayret bişey. azra kohen size az bile yapmış.

  ayrıca söylemeden geçemeyeceğim mobilden diziyi izlemek resmen çin işkencesi. bu nedir arkadaş diziyi ilerletemiyorsun bir anda peşpeşe 30 saniyelik 4 reklam koyuyorlar yuh ya

  yürü kızım azra kim tutar seni
944 entry daha