şükela:  tümü | bugün
  • ''kim bir uçurumun kenarında açan menekşeyi alkışlar? kim çok güzel doğdu diye ayı taktir eder? ne menekşenin ne de ayın onaylanmaya ihtiyacı vardır. biz kırda açan çiçek, gökteki ay değiliz. bizi mağaradan çıkaran, uzaya gönderen işini en iyi yap motivasyonu olamaz. davut heykeli’ni resmettiren, okyanusları aştıran, atomu parçalatan güç bilinme isteğidir. herkes gizli bir hazinedir. herkes bilinmek ister. bilinmek, görülmek, duyulmak, anlaşılmak… her şeyi gören göz kendini göremez. kendini görmek için bir yansıma arar. biri, bir şey karşımızda olmazsa seslerimiz sonsuzlukta kaybolur gider. hepimiz kim olduğumuzu ne olduğumuzu anlamak için birini ararız. eğer onu bulursanız bilin ki çok şanslısınız. sakın peşini bırakmayın. koluna yapışın ve sorun ona : ben kimim?''

fi: gibi etkileyici repliklere sahip dizi&kitap.
  • türkiye gerçeğini anlatmayan dizi film. bir başkadır değil. ferdi özbeğen kalmadı ferdi tayfur verelim.
  • dizi ilerledikçe sanki, öykünün kahramanı görmediğimiz bir kişi ve duygu durumlarını karakterler temsil ediyor gibi geldi.

-----------spoiler------------

özge: vicdan
    sadık: yüzleşme
    duru: hırs
    deniz: ego
    bilge: masumiyet, iyi niyet
    can: tutku

önce hırs ve ego biraradaydı. uyumluydular, ama yavaştılar. diğer karakterler, felaketi önleyebiliyorlardı. ama, ego, hırsı besleyemedi bir süre sonra. hırsın büyümesi için tutkuya ihtiyaç vardı, sonunda hırs ve tutku biraradaydı. hız muazzamdı ve felaket çok çabuk geldi doğal olarak. tutku, vicdanı susturmaya sonra da yok etmeye çalıştı ama başarılı olamadı. gerçek yüzleşme yaşadıktan sonra masumiyet, artık silik ve etkisiz halinden kurtuldu.

-----------spoiler------------
  • birinci sorum cem yılmaz niye diziye girdi, niye çıktı, nerede, nasıl, kim?

2) 9. bölümde hastanede, bilge'nin hemşireye fotoğrafların karşılığı ayaküstü verdiği rüşvet herhalde türk dizi film sektöründe bir ilktir. komedi dizilerinde bile bu kadar gülünç değildir. tebrikler.

3) özge, can manay'ın vukuatlı nüfus örneğinde adının olmadığını yani o iki ismin çocuğu olmadığını bilmiyor mu? tahmin edemiyor mu, düşünemiyor mu?

4) özge smk'nın yanında kamerayla izlenebileceğini düşünemiyor, demek ki.

5) dizinin en kötü karakteri özge bu arada. çok kötüsün özge. her bakımdan.
  • serenay sarıkaya yerine gerçekten bale geçmişi olan bir oyuncu bulmak zor muymuş diye merak ettiren dizi.
    büyüleyicilik, esneklik, narinlik... hiçbiri yok maaşallah hareketlerinde...
  • ilk çıktığı zaman değil, şimdi seyrettiğim için öncelikle çok şanslıyım.

evde geçen sıkıcı saat dilimlerine çok iyi geldi.

güzel bir yapım kesinlikle.

tabi ki eleştirilecek de bir sürü yanı var o ayrı.

ama ben size dizinin en güzel şeyini söylüyorum, şüphesiz , katıksız, istinasız can manay.

müthiş bir karakter olmuş, ya da ben psikopat seviyorum orasını bilmiyorum.

ama adamın dibisin can manay.
  • bence dizi tarihimizin kesinlikle önemli işlerinden biri olmuş;

kitapları okumadım ama dizi hali dahi gerçekten yaratıcı bir hikayesi, söyleyecek çok sözü olan bir senaryoya sahip.

yorumlara bakınca yaygın olarak tabi ki ozan güven ve serenay sarıkaya' nın performansları övgü almış ama bence işini çok çok iyi yapan bir "bilge" karakteri vardı ki, hakkını vermek gerek.

zira duru, can manay, deniz, özge karakterleri o kadar iyi hazırlanmış, betimlenmiş ve fazla süre almış ki bu rollerin çizilmesi, karakterin oturtulması için gerekli tüm iniş/çıkışlar ve duygu durumları mevcut.

ancak bilge ise neredeyse dümdüz bir tip ve emin olun, dümdüz rolleri oynamak daha zordur. ne keskin mimikler, jestler kullanabilirsiniz ne de senaryo buna izin verir.

hepimizin hayatında bilge'ye benzer birileri olmuştur mutlaka, ya sınıf arkadaşındır, ya aileden biridir, ya da direk sizsinizdir.

yapılması gereken tek ve en zor şey "mümkün olduğunca doğal şekilde ve az materyalle bir karakter yaratmak" tır; bu noktada (bkz: büşra develi) ye benden ekstra bir tebrik gidiyor.
  • sığ bir insan olmam sebebiyle sonunu tam olarak anlayamadığım dizi.

--- spoiler ---

diğer karakterler ile ilgili net bir sonuç var fakat can manay gerçekten tedavi olup kitap mı yazdı, yoksa bu can'ın sadece bir hayali miydi?

saçları beyazlamış, her yer bembeyaz (imza günü için hazırlanan konsept olabilir tabi), hiçbir şey olmamış gibi millet gelmiş kitap imzalatıyor, sonra can'ın duru'yu görmesi falan... ben ikinci sezondan itibaren can'ı çok sevdim, o yüzden bu finalin bir hayalden ibaret olmamasını fazlaca istiyorum sanırım.

--- spoiler ---
  • oyuncu kadrosunu beğendiğim ama hikayesi baya tırt olan dizi. arada hala aklıma gelir.

dizinin ana karakterlerinden biri korkusuz gazeteci. cesurca ortaya çıkardığı gerçek meşhur türkücünün cinsel yönelimi. sanane lan elalemin cinsel yöneliminden! ayrıca bizene, yoksulluk, yolsuzluk, çeteler, kadın cinayetleri bitti de tanımadığım herifin kadınlara ilgi duyup duymadığımı öğrenme hakkım mı kaldı?

gazetecinin kendi de eşcinsel. ama hikayeye göre eşcinsellik bir yönelim değil geçici bir tercih. yani, eskiden babet severdim şimdi klasik giyer oldum gibi bi şey. erkeklere öfkeli olduğu için lezbiyen oluyor ama egosu büyük bi erkekle karşılaşınca heteroseksüel olmaya karar veriyor.

dizideki dansçılardan biri çöpten kağıt ve plastik topluyor. benim bildiğim kadarıyla bale, lise 2'de akor basarak gitar çalmayı öğrenmek gibi öğrenilen bi şey değil. çok küçük yaştan itibaren dans eğitimine başlamış, vücudun esnekliğini konumuş olmak lazım. o yüzden bu karakterin ailesinin bilinçli ve nispeten halinin vaktinin yerinde olması lazım. çöp toplamak ne alaka?

ha bi de ana karakter var, diplomasız sahte psikolog, adı bile gerçek değil. dur bakalım bana birini anımsattı bu durum ama acaba kimi?

edit: dur bi saniye ya, hikayedeki cesur gazetecinin adı özge. e, azra kohen'in gerçek adı da özge. demek ki yazarın kendini özdeşleştirdiği karakter özge egeli! bu kadar tırt bir gazeteci olmasına şaşmamak gerek. muhtemelen can manay'la da kendini bilinç altından özdeşleştiriyor. sahte diploma, öfke kontrol problemi... bak şimdi merak ettim, acaba azra kohen'in geçmişinde kapatmaya çalıştığı nasıl bir kirli olay var?
  • --- spoiler ---

ilk sezonun finalinde duru karakteri gollum'a dönüşüp sevgilisini omzundan ısırdı ya la.
    --- spoiler ---