şükela:  tümü | bugün
 • irlanda’daki cumhuriyetçi parti. partinin adı irish gaelic’te “kaderin askerleri” anlamındadır. 1926da eamon de valera tarafından kurulmuştur. de valera, irlandanın özerklik için krala bağlılık yemini etmesini reddettiği için (bkz: michael collins) sinn fein’in anlaşma aleyhtarı tarafına öncülük eder, sonunda istifa ederek fianna fail’i kurar. 1932de de valera irlanda başkanı seçilir. seçilmesiyle birlikte kraliyet yemini uygulaması ortadan kaldırılır. 1937de yeni anayasa yürürlüğe konulur. buna göre irlanda özerk değil, bağımsız bir devlettir ve eire adını alır. kraliyet temsilcisinin yerini de seçimle gelmiş bir başkan alır. 1938den itibaren ingilterenin irlandadaki varlığı tamamen ortadan kalkar. 2. dünya savaşının eşiğine gelinmişken irlanda tarafsızlığını açıklar. 1949da irlanda commonwealth’ten ayrılır. irlandada bunlar ve bunlardan sonraki bütün gelişmeler, partinin uzun süreli iktidarı sonucu partinin başarısı olarak görülmüştür. o günlerden günümüze kadar fianna fail, irlandanın en ciddi oy oranına sahip siyasi partisi olmuştur. zamanında radikal politikalara imza atan parti günümüzde bu özelliğini yitirip merkeze kaymıştır. 2002 seçimlerinden sonra karşılaşılan yolsuzluk iddiaları partinin eleştirilmesine yol açmıştır. ancak buna karşın bertie ahern ikinci kez taoiseach olmuş ve ilerici demokrat partiyle koalisyon kurmuştur.

  partinin karşısındaki en önemli siyasi güç fine gael'dir.
 • (bkz: fianna)
 • irlanda'nin su an icinde bulundugu krizi dusunursek daha cok (bkz: epic fail).
 • irlanda'nin en koklu partisidir. irlanda tarihinin, mary robinson disindaki butun cumhurbaskanlari bu partiden cikmistir.
  1987'den beri 24 yildir araliksiz hukumettedir. hatta 1932'den beri, 80 yildir, iktidarda olmadigi seneleri toplasaniz iki elin parmaklarini gecmez.

  irlanda'nin yasadigi buyuk iktisadi buhran'i iyi idare edemedigi kanaati yaygindir- ozellikle devlet kasasindan bankalara garantorluk yapmaya kalkmasi ve bu nedenle imf borcuna muhtac kalmasi nedeniyle elestirilmistir. sonu da 2001 krizi sonrasi dsp-mhp-anap koalisyonun sonu gibi olmustur.
  25 subat 2011'de yapilan secimler sonucunda tarihinin en buyuk yenilgisini almistir. 166 sandalyeli parlamentoda 77 sandalyeden 20'ye indi sandalye sayisi bir anda. simdi artik ciliz bir muhalefet olarak yara sarmaya calisacak.

  siyasi konum olarak nispeten merkezdedir. kaybettigi 57 sandalyeyi kazananlar sunlar:
  * ezeli rakibi muhafazakar fine gael 25
  * ortanin solu labour 17
  * asiri milliyetci sinn fein 10
  (birlesik sol'un kazandigi 5 sandalye yesiller'in kaybettigi 6 sandalyeden alinma)

  gerek bu tablodan, gerekse kazandigi 76 sandalyeden, secimlerin tek galibinin fine gael oldugunu soylemek yanlis olmaz.
 • 8 şubat 2020 irlanda genel seçimleri sonrası meclisteki sandalye sayısını 44'ten 37'ye düşüren parti.

  https://en.wikipedia.org/…#general_election_results