şükela:  tümü | bugün
  • kim ne derse desin, renault citroen ve peugeot'tan çok daha sağlam ve arıza ihtimali düşük araçlar üreten firma...
  • fabbrico italiana automobili torino'nun kisaltmasi.
  • latince "olsun, birak olsun" anlamina gelen kelime.
  • yıllar önce arabasını aldığıma alacağıma pişman etmiş otomobil üreticisi. araçla ilgili bir sıkıntım yok idi ama telefonumla ilgili bir sıkıntım var. şöyle söyleyim, o arabayı sattığımda çocuk doğurmuş olsaydım şimdi okula gidiyordu. düşünün ki daha çocuk için zemin hazırlama dönemi falan var, ondan bahsetmiyorum.

her neyse ben artık fiat marka arabaya binmiyorum. ulan ben dolmuşla otobüsle gidiyorum artık ve yılda en az 1 kere ex arabamın bakımı ve vıdıvıdısı için telefonlar alıyorum. üstelik çağrı merkezlerindeki kızlardan biri kapatır kapatmaz bir başka kız arayıp aynı şeyleri söylüyor. bi gün çok sinirlenip kalayı bastım, bu sefer de sms lerle tacize uğramaya devam ediyorum.

tabii niye bu kadar sinirlendiğimi bilmelerine imkan yok ama bi update be kardeşim!

ben senin ölmüş sevgilinin doğumgünü kutlasam seni arayıp hoş olur mu? hah işte aynı şey...
  • kalitesiz olabilir ama kısa ömürlü olduğuna katılmadığım markadır.

kısa ömürlü, sorun çıkaran, masraflı bir araç olsaydı taksiciler tercih etmezdi.
  • kronik arızalı olduğu tüm dünya tarafından bilinen city modunun tamiri için 2500 tl masraf çıkartan dandik araç üreticisi.
    e birader bu üretim hatası değil mi, bu hata firmanız tarafından kabul edilmiş değil mi dediğinizde de evet öyle ama arabanın bakımları için bu zamana kadar yetkili servise gelmediğiniz zamanlar olmuş müşteri sadakati olan müşterilere yapıyoruz gibi aptalca bir cevap veren yüzsüz firmadır uzak durulasıdır.
  • logosunu değiştire değiştire allahını şaşırmış marka. 110 yılda 14 logo kullanmak ne kadar da saçma!

sevgilisinden her ayrıldığında saç rengini değiştiren kadın gibiler yemin ederim.
  • hakkinda yapilan bircok olumsuz yorumu (vakti zamaninda bizimkilerin aracinin bir vakit sienna olmasi ve sirket araci olan linea'yi zaman zaman kullanmis bir olarak) anlayabildigim italyan otomobil firmasidir. lakin 3 sene (2008 model 0 alarak) kullanmis oldugum bravo'yu, ve de cok ilgi duydugumdan az cok fikir sahibi oldugum ve su anda avrupanin her yerinde binlercesi olan fiat 500'i ayri bir yere koyuyorum. know-how'i ve son yillarda yapmis olduklari teknolojik atilimlara biraz objektif olarak bakan herkes aslinda istedigi zaman (istemekten kasit satis grafigine guvendikleri takdirde, zira stilo ile vakti zamaninda yok yok ozellikler eklediler, ama iflas ediyorlardi az daha) fiat'in ne kadar ust duzey ve siradisi araclar uretebilecegini gorebilir. ayrica o cok sovulen fiat, kalitesi yerlerde gezen sienna modeliyle dahi ailemizdeki 4 kisininin de ayni araci kullanmasina ve ben ve kardesimin arabayi kullanmayi onda ogrenmemis olmasina ragmen (ki bilirsiniz bu surec arabalara pek iyi davranmaz) 8 seneyi askin surede yolda birakacak ciddi hicbir; kalitesini her sekilde hissettigim bravomda ise 3 sene boyunca en ufak bir ariza dahi yasatmadi bana. kaldi ki, bravo sorun cikarmak bir yana dursun, gene objektif olan kisiler tarafinda gorulecektir ki, en azindan 2-3 sene oncesinin fiyat-performansi en yuksek araclardandir ve de gerek komforu gerekse performansi da cok ust seviyedir. kisisel olmakla beraber bir bravodaki tasarim ve ozgunluk de oyle her markanin aracinda gorulmez. ayrica hatirlatmak isterim ki fiat bravo 100 arac icerisinde hem de bir alman dergisi tarafindan yapilan arastirmada 100.000km testi sonrasi en problemsiz 7. arac secilmistir.

kisacasi fiat kar marjinin yuksek oldugu projelere genelde kafa yoruyor. ust kaliteyi de ancak satabileceklerini inandiklari modellerde deniyorlar (500, bravo, vb) ama onu da fiyati ucurcak kadar oteye tasimiyorlar, zira o zaman satislari tehlikeye girer. o tarz daha ust sinifa hitap eden araclari alfa romeo ve lancia markalariyla lanse ediyorlar ki onlarda bile biraz urkek davraniyorlar esasen, misal su anda 159un da uretiminin durmasiyla soyle adam gibi bir sedan bile yok fiat grubunda (lanciadaki crysler turevi themayi saymazsak). kisacasi kaliteli araclari az sayida ve tahmin ediyorum daha dusuk marjla, cok kaliteli sayilamayacak araclari ise makul veya kabul edilebilir kalitede cok sayida ama bence cok yuksek bir kar marjiyla satiyor. tahmin ediyorum ki gene bu sebepten genelde reklamini yaptiklari araclar punto, linea, doblo, vs gibi araclar oluyor. bunlarinda disindaki bravo, 500, simdiki yeni jip modeli gibi reklamlari biraz prestij icin yaptiklarini dusunuyorum.

son olarak ise sunu soylemek isterim, esasen gunumuzde artik markadan da ziyade model bazinda bakmak lazim. zira kimi markalarin belli modelleri cok problemli olabilse bile kimi modellerinin cok problemsiz olabilmesi mumkun. ha, olaya marka olarak bakan insanlar da, gene objektif olsalar, belli alman modellerinin (evet audi, vw ve bmw - mercedes degil ama) ariza istatistiklerinin dunya genelinde listenin en ustlerinde oldugunu gorur. keza ford da o konuda un yapmistir. fiat kanimca biraz adi cikmis 9'a inmez 8'e durumuna dusmus, ama insanlara yuksek marjla satmaya calistigi motoru saglam, gorunumu hos ama bir yerleri illa ki dandik olan linea veya doblo gibi araclarla da bu imajini duzeltmesi cok kolay degil. zaten bundan dolayi yazima fiat hakkinda yapilan kotu yorumlari anlayabiliyorum diyerek baslamistim.
  • sevgili fiat,
    gerçekten mi?

yani bunu fark etmeden mi yaptınız, yoksa bile bile mi bu reklam çekildi?

"hayat güzel şey, bir fiyatın varsa.
    fiyat seni götürür her yere,
    performans desen yerinde."

gerçekten mi?
  • şu sıralar "hayat güzel şey, bir fiyatın varsa" şeklinde anlaşılan talihsiz cümlelere sahip reklamı yayınlanan firma.