şükela:  tümü | bugün
 • 2014 sonuna yetişti yetişti, yetişemedi 2015 başında piyasaya sunulacak fiat'ın b segmentindeki suv modeli.

  500l gibi bir aile otomobilinden daha erkeksi, daha kaliteli ve 500 algısını daha iyi temsil eden premium bir model olacağı söyleniyor, bekleniyor. üstüne bir de abarthversiyonu hazırlanıyor. hatta şu da benchmark çalışmalarından iki foto. kıyaslanan araçlar 211 beygirlik mini cooper countryman jcw ve 200 beygirlik nissan juke nismo.

  resim 1

  resim 2
 • patent resimleri internete sızmış. 1.5 yıl önce gösterilen konseptten neredeyse farksız. boyutları, rakipleri olan diğer b-suv'ların (nissan juke, renault captur, opel mokkavs..) tamamından daha büyük gibi..

  1.5 yıl önce 3 saniyeliğine gazetecilerin foto çekmesine izin verilen araç.

  patent çizimi-1
  patent çizimi-2
  patent çizimi-3
  patent çizimi-4
 • bitmiş haliyle ilk casus fotoları ortaya çıkan araç.. bakın..

  araç beklentilerden daha alçak bir karasöre sahip gibi. b-suv olacak ama bu alçak yapı onu fazlasıyla dinamik yapacaktır. (ki fiat'ın da iddiası 500x'in, 500 ailesi içerisinde sürüş keyfi odaklı üyesi olacağı yönünde). eğer vaadedilen dinamizm mi sunarsa, özellikle 170 bg'lik 1.4 motorlu versiyonu c-hb araçlara ciddi bir rakip olacaktır.
 • 9 ileri vites olacagini okudugum zaman; oha lan tir mi bu amk, dedigim arac.

  bokunu cikarin anasini satim 10 yapin hatta 12 yapin 1 duzine vitesi var dersiniz.
 • 9 ileri zf şanzımanı 500x'den başka kullanan/kullanacak modelleri range rover evoque, chrysler 200, jeep cherokee ve jeep renegade şeklinde belirtirsek, "tır mı bu amk?" yerine "vay amk" değerlendirmesinin daha isabetli olacağını düşündüğüm araç.
 • genel anlamda 9 vites icin, tir mi bu amk diye dusunurken sahip oldugunu gordugum alet.

  cok biliyorsunuz dimi haci evlatlari?
 • seri üretim modelinin ilk görseli ortaya çıkan araç..

  aha da burada
 • fiat'ın bence son yıllardaki en başarılı tasarımlarından birisi bu olabilir, gerçi diğer serilerde hiç bir yeniliğe gitmemesinin de bunda etkisi var.
  dış tasarımda özgün olduğu söylenemez ama kimin umrunda fakat iç tasarım dış tasarıma göre daha sıradan ve sıkıcı.

  http://www.fiatpress.com/press/detail/118165
  http://www.carscoops.com/…l-crossover-revealed.html
 • aylardır beklediğim ve sonunda paris'te tanışma fırsatı bulduğum tomofil.

  gözlemlerimi aktariyorum..

  1. dış tasarım yandan ve arkadan çok başarılı. elit ve tok bir duruşu var. ön kısım ise cross versiyonda güzel dururken standart versiyonda biraz daha mulayim olmuş..

  2. iç kısmı rakipleri juke ve captur'dan kesinlikle fersah fersah ileride. araba kalite kokuyor; torpido malzemesinden kapi içlerine, direksiyonundan gösterge paneline kadar herşey bir ust segment standartlarında. bu araba özünde b-suv ancak kesinlikle en güncel c-hb araçlardan 1 gr eksiği yok. hatta bir çok kontrol ünitesi giulietta'dan alınmış ve genel kalite seviyesi giulietta'ya eş değer.

  3. donanımı tatmin edici. standart park freni mevcut (bu bile golf ve astra'yla rekabete gireceğinin bir ipucu). anahtarsız giris çalıştirma, elektrikli deri koltuklar, adaftif hiz sabitleme, carpisma önleme sistemi, serit takip ve kör nokta uyarı sistemleri, xenon farlar vs. oldukça tatmin edici.

  4. 95 bg'den başlayıp 184 (bizim için 170, kahrolası ötv) bg'e ulaşan bir motor gamı var. bu da standart b-suv araçların ötesinde. 1.6 dizel 120 bg ve 1.4 benzinli 140 bg motorlari aracın en çok tercih edilen motorlari olacaktır ki bunlar da tatmin edici bir performans için yeterlidir.

  5. zf tarafından geliştirilen 9 ileri otomatik vites ve 6 ileri cift kavrama dct seçenekleri var. özellikle 9 ileri vitesi kullanan ilk otomobillerden biri bu.. kardeşi renegade ile birlikte segmentinde ilk. ayrıca direk jeep'den alınma 4x4 opsiyonu da var.

  6. tam bağımsız arka süspansiyon standart. önemli bir artı. kendi segmentinde sadece countryman'da standart idi.. c-hb'de ise kimi arabalarda standart, kimilerinde değil. mesela golf'te 120 bg üstündeki motorlarda veriyorlar bunu.

  7.abarth versiyonu da hazırlanıyormuş. o da heralde 200+ bg olur.. ne güzel..

  özetle bu otomobil çok iyi olmuş. daha önce juke, captur, 2008 ve mokka c-hb'e bir alternatif olarak sunulmuş ancak ürün kaliteleri o araçlarla rekabet etmeye yetmemişti. bu ise piyasadaki bir çok c-hb'den daha tok, kaliteli ve tarz olmuş, ustune bir de teknik olarak daha üstün.

  fiyatlandirmasi nasil olur kestiremiyorum (juke parasına vermezler bunu..). ancak c-hb araçların paralelinde olursa piyasanın ebesine atlar bu araç.
 • modeldeki değişimin sebebini açıklamışlardır...*
  http://www.youtube.com/watch?v=jc29mpv2h2u

hesabın var mı? giriş yap