1. geliştirilmiş bir araba modelidir, ancak dış görünüş olarak bir bavula benzemektedir
  2. yeni nesili tofas tarafindan üretilip dün tanitilmis otomobil. brezilyada 2 yildir üretilen 3. nesil paliolarin ön tasarimina sahip olup ic görüntüsü ve özellikleri oldukca gelistirilmistir. yine 3 motor secenegi olacaktir. 1.2 16 valf 80 hp , 1.3 multijet ve 1.6 16 valf 103 hp.
  3. türk mühendislerinin siena'dan geliştirerek oluşturduğu; küçük sınıfta en çok satan sedanlardan biri olan ve geçtiğimiz günlerde üretildiği diğer büyük pazarlardaki ön görüntüsüne kavuşmak amacıyla makyaj operasyonuna tabi tutulan otomobil.

bu çerçevede daha da büyütülen, punto'yu da akla getiren ön farları, düz geniş siyah ızgarası ve üzerindeki büyük fiat amblemi, değişen ön tamponu ile daha uyumlu tasarlanmış sis farları ile ülkemiz dışındaki palio ailesine iyice benzedi. arka kısmı zaten türkiye'ye özgü olan araçta, plakalığın üst kısmına da bir fiat amblemi yerleştirilmiş. iç mekanında ise en çok göze çarpan değişklik, önceki modellerden farklı olan direksiyon tasarımı, modernize edilmiş orta konsol ve göstergeler... donanımında da iyileştirmeler ve yenilikler yapılan albea'nın rekabet gücü bu değişikliklerle yükselmiş dersek yanlış olmaz.
  4. son tv. reklamını referans alırsak; karısından sıkılmış ve aldatmak isteyen fakat uygun partner bulamayan ve hatta bulsa bile riskten çekinen orta yaşa yeni adım atma hazırlıkları yaşlarındaki erkek sürücüleri hedef müşteri kitlesi olarak belirlemiş fiat ürünü. . . yazık! halbuki fiyatına göre güzel bir araca benziyor.
  5. birkaç aydır 70 beygirlik dizel versiyonunu kullanmakta olduğum araç, benim için bir ilk. araba kullanmayı bu araç sayesinde becerdim, aramızda babam ve otomobilleri arasındaki duygusal bağ türevi bir ilişki doğdu. her gece kalkıp camdan fıstık yeşili rengindeki arabayı izler oldum. benim kullandığım araç 2004 model. bir şeyler söylemek gerekirse akla ilk gelen, kavramanın bu araçta çok rahat öğrenildiğidir. zira, bu araç hakikaten kamyon gibi ses verir iç mekana. sol ayak debriyajdayken, ayağı hafifçe kaldırırsınız ve motor orgazm olurcasına titremeye başlar... dizel olmasının bir dezavantajı ise yavaş kalkışlar ve ani hızlanışlardır. aracın iç mekanda kullanılan malzeme kalitesi oldukça düşüktür. hoparlörler de zangır zangır titrer. dördüncü vitese geçilmesiyle beraber bir sonraki evrenin ışınlanma olduğuna kanaat getirebilirsiniz. lakin ben bu aracın rengine, kavramadaki titreyişine, gaza abandığınızdaki ivmelenişine, ucuz yedek parçasına (daha kaza yapmadım, ama içim rahat... ucuz bir araç...), ikiden üçe geçemeyen vitesine ve sert frenine vuruldum. otomobil fuarlarından çanta çanta broşürle dönen, yaşıtları parka giderken galeri gezen ben; kendimi sürücü koltuğunda görünce akan zamanı anlamama vesile oldu bu araç. evet belki de bmw m3, audi s3 ya da ne bileyim bir honda s2000'e binemiyorum. fakat çocukluk hayallerini süslemiş sürücü koltuğu, altınızda kuş serisinden bir araç da olsa, size aittir. araba kullanmak ilk başlarda zor olsa da, ardından bağımlılık yaratabilecektir. sonrasında aile fertlerinin uyuması beklenir, anahtar kapıldığı gibi dışarı fırlanır, gecenin karanlığında boş caddelerde sakin sakin gezilir. ne yalan söyleyim, ben öyle öğrendim.

yeşil fiat albea ilk göz ağrımdır. minibüsçüleri ve taksicileri, trafikte cinnet geçirenleri, alkollü araba kullanmanın ne demek olduğunu, geceleri sahil yolunda neler döndüğünü, aşırı hızın neden olabileceklerini bana öğretebilmiş bir dosttur. beyaz şahin kadar asil olmasa da, arka planda da müslüm gürses, orhan gencebay... size eşlik ediyorsa, yolların kralı geliyor demektir.
  6. kasise göt değdirme meraklısı...
  7. otomatik vitesli modellerinde hızlanma esnasında vites yükseltirken hiç hissettirmeyen bi şanzıman sistemi var, eminim bilmemnetronik diye bi özel adı vardır bunun da şimdi arayamayacağım kırk saat ne olduğunu. sonuçta tipsizlikten ölüyor ama ekstraları bol moderlerinde de epey bir konfor var. fren olayını bilemeyeceğim, sadece bir gün kullandım, ani fren yapmadığım için kıç atma teşebbüsünde bulunmadı hiç.

ayağımızı yerden kesti, işimizi gördü, kendisine teşekkür ediyoruz.
  8. 1.3 multijet (dizel) kullananlarin son benzin zamlarindan once sehir icinde km de 10 kurus sehirler arasi 8.5 kurus yaktigini iddia ettikleri aracti.

fiat albea hakkında bilgi verin