şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2006 yılının ilk çeyreğinde türkiye'de de görebileceğimiz fiat'ın iddialı modeli. 6 motor seçeneği ile piyasadaki her deliği doldurmayı hedeflemişler. bunlardan dördü dizel, ikisi de benzin olacakmış.
 • çok başarılı olacağına inandığım, başarılı tasarımını mantıklı motor - fiyatla birleştirdiği takdirde sınıfında çok tercih edileceğine kesin gözüyle baktığım, en kısa zamanda ülkemiz yollarında göresimin geldiği otomobil.
 • resmi sitesinde açıklanan aksesuarları arasında need for speed öğeleri gördüğümüz (spor paket) otomobil. kanımca kesinlikle şık ve verdiği izlenim ile her yönüyle alımlı.
 • ülkemiz pazarına 2 karoser seçeneği (3 kapı ve 5 kapı); 1,4 8v 77 hp*, 1,4 16v 95 hp olmak üzere iki benzinli, 1,3 lt 16v 75 hp ve 1,3 lt 16v 90 hp'lik iki adet dizel (bkz: multijet) motor ile ve 3 donanım seviyesi ile (active, dynamic, emotion) sunulmuş olan otomobil.

  1,4 lt'lik motorları fiat ailelerinden tanıyoruz, 77 hp'lik motor yeni bir motor ve şu an palio* ve albea*'larda da yeni kullanılmaya başlandı, bu motorun en büyük özelliği olarak 1,4 lt'lik hacmine rağmen düşük yakıt tüketimi sunabilmesi.. 95 hp'lik motor ise, ülkemiz pazarında punto* modelinden tanıdık. hacmine göre tatminkar performansı makul yakıt tüketimiyle sunmakta.

  1,3 lt'lik dizel motorları, multijet adıyla fiat modellerinden, cdti ibaresiyle, opel modellerinden biliyoruz. 75 hp'lik versiyon, ülkemiz pazarında çok tutulan corsa*, palio*, albea* gibi araçlarda da kullanılan 70 hp'lik versiyonun 5 hp güçlendirilmiş hali. baz dizel seçenek olan bu motor, teknik verilerden anladığımız kadarıyla araca yeterli performansı kazandırabilirken, yakıt tüketimi çok düşük seviyelerde tutabilmiş. az evvel sözünü ettiğim modellerde 100 km'de ortalama 4,5 - 5 lt arası tüketen motorun grande punto'da da pek farklı olmayacağı aşikâr. 90 hp'lik versiyon ise ülkemize ilk defa astra* ile girdi. hacminin ufaklığına rağmen 90 hp üretebilmesi ile o araçta, araçtan fazla bir performans beklemeyenlerin tüm taleplerini karşılarken, yakıt tüketimi 70 (grande punto'da 75 tabi ki) hp'lik kardeşinden hiç de fazla değildi. 1,3 lt'lik dizel makinenin ülkemizdeki en büyük avantajı, düşük vergi dilimi. malumunuz ülkemizdeki en düşük vergi dilimi 0 - 1300 cc arasını gösteriyor. bu hem aracı satın alırken hem de kullanırken epeyce avantaj sağlamakta, aracın anahtar teslim satış fiyatı hacim küçük olduğu için makul seviyelerde kalıyor.

  kanımca motor seçenekleri başarılı olmuş, gönül ister ki bunların yanına 1600 cc'yi geçmeyen hacimde bir performanslı benzinli ve daha yüksek güçlü (yine 1600 cc'yi geçmese ülkemiz için $ukela olur idi) dizel motorlar (avrupa'da 1,9 lt multijet 8v motorun 120 ve 130 hp'lik versiyonları da var ama tabi ki yüksek vergi nedeniyle bu modelleri getirmek mantıksızlık olur) eklensin ve yanlarına (her nekadar ülkemizde pek tutulmayacak olsa da) büyük hacimli ateşli bir benzinli motor eklensin.

  ülkemizde en çok 1,3 75 hp'lik multijet modelin tutacağını düşünürken, benim gönlüm 90 hp'likten yana. 1,4 lt 95 hp benzinli kardeşi kadar performanslı olmasa da, kanımca gayet tatminkar bir performansı müthiş yakıt tüketimi başarısı ile birleştirmekte.

  aracın fiyatı 21.900 ytl'den başlamakta, (1,4 77 hp 3 kapı active) ve baz fiyatlara baktığımızda 31.400 ytl'ye kadar (1,3 lt multijet 90 hp 5 kapı emotion) çıkmakta. aksesuarlarla bu fiyatlar elbette artmakta.
 • sanırım internet üstündenmr. dotadlı bir kişilikle değişik bir reklam kampanyası düzenlenmesine vesile olan fiatın yeni araba modeli.
  bu kampanya dahilinde http://www.misterdot.web.tr/ ve http://www.ozgurlugunyolunuac.com/ adresli iki web sitesi ve bu iki sitenin kahramanı olan ve hediyeler dağıtıcağını iddia eden mr. dot var.
  internette sıkıldığım bir vakit anketine rastlayıp aa kapadokya gezisi çıkar belki bi doldurayım şeklinde ağlarına düşmem sonucunda bugün attıkları ilk maille eylemlerine başladılar mail kutuma tecavüz etmeyeceklerini umuyorum.
 • reklamında çalan parça, marilyn manson - sweet dreams olan otomobil.
 • özel arka spoiler ve alimunyum egzoz ucu içeren need for speed* adlı bir kiti opsiyon listesinde bulunduran araç
 • donanımıyla, motor seçenekleriyle, fiyatıyla ve tasarımıyla bildiğimiz corsa'yı cebinden çıkarabilecek bir otomobil. ancak sitesinde "sınıfının en genişi, en rahatı, en ferahı" gibi gaflet patlaması var ki dünyada içine ayakta iki bisiklet sığarken dört yolcuyu da rahat rahat taşıyan honda jazz diye bir otomobil varken ne o sınıfta, ne bir üst sınıfta, ve hatta ne de arazi araçlarının büyük çoğunluğu arasında o kadar rahat, geniş ve esnek iç mekanlı otomobil yoktur.
  grande punto, polo, corsa ya da fiesta gibi arabalara çok iyi bir alternatiftir, orası kesin.

  grande punto, özetle alınası bir fiat'tır, hatta belki de son on yılın ilk alınası fiat'ıdır..

  not: üç kapılı stilo nefis bir modeldi ancak nedense tutmadı, tutmayan arabaya "alınası" demek malesef mümkün değil. yoksa o en güzeliydi.
 • piyasada bulunan bircok arabanın harmanlanmış şekli gibi gözüken otomobil.
  ön panjur:smart
  stoplar:ford
  kasa:opel corsa
  farlar:maserati *