şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: fiba şampiyonlar ligi) nin ilk kez düzenleneceği sezon olacak.

  formatı yazalım, 24 takım direkt olarak gruplara kalacak. elemelere 32 takım katılıyor ve iki tane tur geçmeleri lazım gruplara kalmak için -bu da çift ayaklı iki tur anlamına geliyor-

  türkiye'den katılan üç takım var. gruplarda banvit ve pınar karşıyaka, elemelerde ise uşak olacak.

  turnuvaya katılacak olan takımlardan en yüksek bütçeye sahip olanları bayern münih ve strasbourg. aris-paok-neptunas diğer göze batan takımlar.
 • elemeler formatı biraz değişmiş, ilk eleme turuna 16 takım katılıyor -avrupa basketbolunda söz sahibi olmayan ülkelerin başarılı takımları- bu turun sekiz galip takımı, ikinci eleme turuna yükseliyor. ülkemizden uşak ve beşiktaş bu eleme turunda olacaklar.

  direkt olarak gruplarda olan 24 takım var. fransa'dan gelen dört takım var, asvel, strasbourg, monaco ve le mans. türkiye'den iki takım, pınar karşıyaka ve banvit. yunanistan'dan iki takım, aris ve paok. almanya'dan frankfurt ve ewe oldenburg ile elemelerde oynayacak olan ludwigsburg. ispanya'dan tenerife. litvanya'dan neptunas. vs.
 • eurocup'tan çekilen bazı takımlar da bu turnuvaya dahil edilince format tekrar değişmiş, formatın bu kadar değişmesi ve fazla sayıda güçlü takımın da katılmamasıyla bu sezonun biraz suyu çıktı diyebiliriz başlamadan.

  dört gruplu normal sezona, bir grup daha eklenmiş. bu grupta sassari-aek-gora-partizan olacaklarmış, birkaç takımın daha eklenmesi ve eleme turu sayısının ikiden bire indirilmesi bekleniyor.

  gruptan çıkma sistemi nasıl olacak o daha açıklanmamış ama tahminim, ilk üçler ve en iyi dördüncü takım son 16'yı oluşturacak.

  edit: resmi açıklama gelmiş, e grubu'nda eurocup'tan çekilen aek-gora-partizan-sassari var, beşiktaş-ludwi-olaj-charleroi da öneleme oynamalarına gerek kalmadan bu gruba eklenmişler. elemeler yine iki ayaklı olacakmış ama daha az takım katılacak. gruplardan çıktıktan sonra iki ayaklı playoff sistemi geliyor. grup liderleri ve en iyi üç tane ikinci direkt olarak ikinci elemeye geçiyor, sonraki 16 takım birinci önelemede eşleşiyorlar. (evet, bayağı karışık ve saçma bir sistem oldu)
 • turkiye'yi ligi 7. bitiren usakspor ile ligi 9. bitiren besiktas'in falan temsil ettigi sampiyonlar ligi.

  (bkz: kimse de demiyor ki aga bu nedir)
 • tv yayın haklarını a spor'un aldığı avrupa kupası.
 • theodore önderliğindeki banvit'in finale yürüdüğü sezon.