*

şükela:  tümü | bugün
 • traderlarin ruyasi... ucunda internet var ise leech medyasi...
 • fiber optik.... binarynin ısıklısı sayılabilir... belirli bir zaman birimi içinde giden flashların kurduğu düzen şu andaki konvensyonal 3m teknoloisi sn de 10 gb filgi taşıyabiliyor
 • bakir kablolardan coook daha yuksek kapasiteli kablolar(bi de ince o yuzden az yer kapliyor) bunlar sayesinde artik "aradiginiz istikamette tum hatlar dolu" sozuyle daha az karsilasir olduk.fiber optik diye de yazilir...
 • (bkz: cam elyafı)
 • fiber optik icin fiziksel hız limitlerine henüz ulaşılamamıştır. şu anki hızlar alıcı/verici cihazların ve switchlerin hız limitleridir. tek bir lambda da teorik olarak tüm radyo spektrumundan daha fazla bant genisligi vardır.

  fiber optiklerde lazer kullanılabildiği gibi gelişmiş ledler de kullanılabilir. led kullanımı daha ucuz ve pratiktir fakat bazı limitasyonları vardır.

  fiberler multi-mode (bkz: mm) ve single-mode (bkz: sm) olarak iki çeşittir. sm fiberler ile iletim mesafesi çok daha uzundur. genis alan aglarında* bu nedenle sm fiber tercih edilir.
 • hamam aydınlatmasında kullanıldığında yıldızlı bir gökkubbe simulasyonu sağlandığını gördüğüm müthiş icad. nefis bir şey.
 • (bkz: tranas)
 • haberleşme'nin yanı sıra farklı çeşitleri tıpda damarların içinin ve organların görüntülenmesi gibi görüntüleme sistemlerinde de oldukça popüler olarak kullanılan süper olay. fiber optiğin geniş band aralığı, düşük kayıp,elektromagnetik bağışıklık, güvenilirlik ,hafiflik ,küçük boyut gibi önemli avantajlarının bulunması uzak mesafe iletişimi için çok büyük önem taşır.
  fiberin çalışma prensibi temel optik kurallarına dayanır. bir ışın demeti az yoğun bir ortamdan daha yoğun bir ortama geçerken geliş açısına bağlı olarak yansıması yani tam yansıma yada kırılarak ortam dışına çıkması mantığına dayanır.
  basit anlamda iki kısımdan oluşur. nüve ve kılıf.
  nüve,işığın içerisinde ilerlediği ve kablonun merkezindeki kısımdır. çok saf camdan yapılmıştır ve esnektir. yani belirli sınırlar dahilinde eğilebilir .
  kılıf, argoda kullanılan prezarvatif değil tabi.nüveyi saran ve fibere enjekte edilen ışının nüveden çıkmasını engelleyen kısımdır aynı nüve gibi camdan yapılmıştır ancak indis farkı olarak yaklaşık %1 oranında daha azdır
  gelelim fiberoptik çeşitlerine. efendime söyleyeyim bunlar yapısına göre 3 e ayrılırlar

  cam fiberler: nüvesi ve kılıfı camdan imal edilir. veri iletimi açısından en iyi performansı gösterir. yapımında kullanılan cam ultra saf silikon dioksit veya kuartz kristalidir. yukarıda bahsettiğim indisi ayarlamak için; imalat aşamasında indisi azaltmak için, flor veya bor, indisi artırmak için, germanyum veya fosfor ile katkılanır.

  plastik kapli silisyum fiber: cam nüveye plastik kılıfa sahiptirler. fiyat olarak cam fiberlere göre daha ucuz ama performans açısından daha verimsizdir.

  plastik fiberler: en ucuz fiber tipidir. nüvesi de kılıfı da plastiktir. performansı en zayıf fiyatı en uygun fiberdir genelde kaplamaları yoktur. kısa mesafe iletişimi için uygundur.
 • bakımı ve onarımı en zor bağlantı çeşidir. performans çok iyi olsada ekleme teknolojileri fazla gelişmemiş kablolardır.