şükela:  tümü | bugün
 • selüloz ve çimento ile yapılan 10 mm kalınlığındaki levha. taşıyıcı elemanlar arasında kalan yüzeyleri kaplamak için kullanılır.
 • dış cephe kaplaması olarak kullanılan 8 mm'lik çimento esaslı* levhalardır. fugalı olanları cephe kaplamasında birbirlerine bağlanarak kolay bir kurulum sağlarlar ancak o fugaları korumak bir o kadar zahmetlidir. sıva gerektirmemesi açısından pozitif bir artı* sayarsak bağlantılarının güneşte göt gibi sırıtmasını da negatife yazmamız gerekir. türk piyasasında adı selpak gibi hekimboard ile bütünleşen güzel bir malzemedir.
 • fibercement levhalar yangına karşı tam dirençlidir. uluslararası a1 yanmazlık belgesine sahiptir. fibercement levhalar ile oluşturulan duvarların yangın dayanım testinde f120 olarak bilinen 120 dakika yangına dayanımı olduğu resmi olarak belgelenmiştir.
  fibercement levhaların yaklaşık yoğunluğu 1300 – 1400 kg/m ‘tür. yani cephe kaplamada metrekare başına uygulanan modele göre yaklaşık 10 kilogram yük düşmektedir.
  cephe kaplamada ortalama 10 mm. kalınlığında fibercement kullanılmaktadır. oysaki fibercement yerine sıva yapılsa idi yaklaşık 30-40 mm kalınlığında yapılması gerekmektedir. ayrıca sıvanın özağırlığı 2000 kg/m ‘tür. fibercement cephe kaplama sıvadan daha hafif olmaktadır. sıvanmış binalarda ise deprem riski açısından ihmal edilebilecek eser bir ağırlık artışına yol açmaktadır. sadece ısı izolasyonu amaçlı yapılan mantolama işleminde de 2 kat sıva yapılmakta ve sonuçta cepheye gelen yük fibercement kaplamadan daha fazla olmaktadır. özetle fibercement kaplamada binalara deprem açısından ilave bir risk eklenmemektedir.
  fibercement levhalar her türlü su bazlı akrilik boya ile rahatlıkla ve istenirse birden fazla boyanabilmektedirler.
  fibercement levhaların emsal malzemelere kıyasla; uzama – kısalma katsayıları çok azdır. doğru bir uygulama ile ek yerlerinde sorun yaşanmaz.
  fibercement levhalar 125 cm eninde, 250 – 280 ya da 300 cm boyunda üretilmektedirler. desenli levhalar 8, 10 ve 12 mm kalınlığında, düz levhalar 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 ve 20 mm kalınlıktadırlar.