şükela:  tümü | bugün
 • iyi huylu bir meme tümörüdür. meme kanserine göre daha genç yaslarda görülür. birden fazla sayida ve her iki memede bulunabilir. genellikle yavasça büyümekte, birlikte kanser gibi baska organlara siçramaz ve hayati tehlike olusturmaz. tedavide tek yöntem kitlenin cerrahi olarak çikarilmasidir.
 • memede ortaya çıkan ve elle rahatlıkla farkedilebilecek sert kitlelerdir. agrı sızı yapmaz. ilk farkedildiginde normal olarak çok korkutur ama doktor fibroadenom dedikten sonra içiniz rahatlayabilir. memenin yapısını bozacak büyüklükte degilse alınması şart degildir. fakat gene de senede 2 veya 3 defa ultrasonla kontrol edilmesinde fayda vardır. ameliyat olup aldırsanız bile tekrar oluşabiliyor. bu yüzden aldırmak yerine kontrollere gidilmesi ve fibroadenomla yaşamaya alışılması daha mantıklıdır.
 • genc kızlarda görüldüğünde geleneksel olarak stresle alakalandırılır..ultrason'a gidildiğinde
  "-evladım neyi bu kadar sıkıntı ediyorsun " diyen radyolog'a verilecek bi cevap bulunamaz.
  (bkz: fibroadenom)
 • bir gece ansızın gelebilen bir şey.
 • bir gece ansızın gelmeyen, farkedilene kadar yavaşça büyümeye devam eden fibrokistik hastalığın solid (katı) lezyonları. meme içinde sert bir biçimde hissedilir ağrılı veya ağrısız olabilir. memesinde bu türden bir sertlik hisseden herkes genel cerraha ve oradan da ultrasonografiye yönlenir. ultrason ile tanısı konulur.
  huzurlu olunuz. bu bir tümör ama kötü huylu değil. örneğin ciltteki benler de çoğunlukla ciltteki iyi huylu tümörlerdir.
  hasta / hekim / lezyon üçlüsünün bir araya gelmesi ile değişmek üzere:
  takip,
  biyopsi,
  cerrahi olarak tümüyle çıkarma
  metodlarından birisi tercih edilir. her ne olursa olsun unutmayın. kötü huylu bir tümör değildir.
 • regl olmaya yakın daha bir hissedilir* hale gelir bu tümör çeşidi. senede bir kontrol edilmesi kişinin faydasınadır. çok sayıda olabilir. ibrahim saraçoğlu'nun brokoli kürü ismini verdiği kür bu oluşumların azaltılmasında etkilidir. ağrısına yapacak bir şey yoktur, bazı bitkisel takviyelerle azaltılması çok da nadir olsa mümkündür.
 • insanı felaket senaryoları yazmaya sürükleyebilecek bir tümör. bu tümör hissedildiğinde kafada türlü hastalık çeşitleri kurgulamadan önce sakinleşip hemen doktora gitmek lazım. ultrasyon çeken uzman korkmayın bu bir fibroadenom derse hemen rahatlayın ve içinizden "sen anlamazsın doktor söylemeden inanmam" demeyin. adamın işi o, o bilmeyecekse kim bilsin. neyse en önemlisi sakin olmak ve o hissettiğiniz kitleden korkmamak. evet fibroadenom zararsız bir kitlecik. büyüyebildiği için yapılması gereken tek şey kontrol altında olmak ve düzenli ultrasyon çektirmek. eğer çok büyürse zaten ameliyatla alınabiliyor. ancak şart değil, üstelik vücut buna meyilliyse alınsa bile yeniden oluşabiliyor. o yüzden en güzeli fibroadenomcuğunuzu sevmek ve varlığına alışmak.
 • iki memede de olması iyi huylu olduğunu garantiler niteliktedir. çapları 3cm'e kadar çıkabilir. (bkz: ben bugün bunu gördüm) korkulacak birşey yoktur. onunla yaşamaya alışmak gerekir ama sürekli el ile kontrolünü yapmak lazım gelir.

  unutmadan bir sebebi de, küçükken annenizin ya da babanızın istediğiniz birşeyi almamaları üzerine bir yerinizin şişmesi olabilir.

  edit: oha 4cm olmuş.
 • dört-beş yıl önce ilk fark ettiğimde cerrah arkadaşıma nasıl koştuğumu bilemediğim, zaman zaman beni ziyaret eden kitlem. arkadaşım muayene sonrası 'otuzlu yaşlarına hoşgeldin, nur topu gibi adenomun oldu' demişti. adam cerrah ya illa kesip biçecek hemen alayım dedi de -yok kalsın- demiştim. şekil bozukluğu yapmadığı sürece almayı uygun bulmuyorlar sanırım. şimdilik birlikte yaşıyoruz seviyeli bir ilişkimiz var.
 • yirmili yaşlarda karşınıza çıkabilen, iyi huylu da olsa bir tümördür nihayetinde. zaten tümör olmasını bir kenara bırakın, göğsünüzde elinize gelen hissedilir derecede büyük kaygan yuvarlak bir parçanın olması bile başlıbaşına insana hayatı zehir eden bir unsurdur. göğüslerinizden nefret eder duruma gelmenize sebep olur nerede ise. bir zaman sonra ameliyatla aldırmak gerektiğini düşünmek ise* insanı çıldırtabilir.

  doktorumun tavsiyesi ile her ay regl olduktan 1 hafta sonra elle muayene ederek büyüyüp büyümediğini kontrol etmek gerekiyormuş. bir de belli periyotlarla ultrasonla takip etmek gerekiyor tabi esas durumunu kontrol edebilmek için.

  boyutu, meme içindeki konumu, kanlı olup olmadığı önemli unsurlar. doktorumun dediğine göre, tamamen meme dokusundan kaynaklı bir durummuş. eğer ameliyatla aldıracak olursanız; tümörün tamamen temizlenmesi, meme içinde herhangi bir kalıntı bırakmadan alınması, alınırken süt kanallarına zarar verilmemesi önemli. ama bu tümör meme dokusundan kaynaklı olduğundan, aynı yerde olmasa da tekrarlama olasılığı her zaman var olan bir tümör işte.