şükela:  tümü | bugün
 • siddetli kas agrilari,uyku bozuklugu,yorgunluk,endise ve depresyon gibi semptomlarla ortaya cikan bir hastalık..cogunlukla 20-40 yas arasinda ortaya cikan bu hastaligin kadinlarda gorulme sikligi erkeklere oranla 7 kat daha fazla..uzun sureli stres,fiziki ve/veya psikolojik travma durumlarindan sonra ortaya cikabilen hastaligin kesin sebebi bilinmedigi gibi herkes icin gecerli bir tedavisi de bulunmamakta.hayati cekilmez kilabilen bu rahatsizlikda kimi hastalarin cesitli agri kesiciler,masaj,hafif egzersizler,hipnoz,akupunktur,antidepresanlar ile kismi rahatlama saglayabildikleri olabiliyor.hastalik ilginc bir sekilde,daha cok caliskan,baskalarinin yardimina kosmaktan hoslanan,kendi sikintilari konusunda etrafa dert yanmaktan kacinan insanlarda ortaya cikiyor.
 • (bkz: fibromyalgia)
 • omzumda oldugunu ogrendigim kulunc.kutur kutur bir ses cikarttiriyor ve agri da yapiyor,stres'in yanisira kola cok yuklenilince,cok agirlik tasininca ve yeterli hareket yapilmazsa olusuyormus.kafaya da takiyor insan.
 • prof. dr. osman muftuogluna gore belirti ve bulgulari:

  -gucsuzluk, bitkinlik, enerjisizlik
  -geceleri cok sik uyanmak, cok erken veya cok gec uyumak
  -sabah yorgunlugu ve tutuklugu(yatakdan dayak yemis gibi kalkmak)
  -uyusma, karincalanma ve kecelenme
  -kas ve kemikleride uzun sureli siddetli agrilar(ozellikle boyun, omuz, sirt, bel kalca ve dizlerde)
  -kabizlik, gaz, bagirsak spazmlari, siskinlik
  -depresyon ve bunalti hali
  -basagrisi
 • ilaçların geçici rahatlamalar sapladığı ama kesin bir çözüm için hastanın en az 1 yıl düzenli olarak egzersiz yapmasını gerektiren hastalık. çoğu hasta da bu iradeyi koyamadığı için hastalık hiç bir zaman geçmez, ağrılar dönem dönem azalır, dönem dönem artar. klimalı ortamlardan özellikle uzak durmak gerekir, omuz ve boyun bölgesi her daim sıcak tutulmalıdır.
 • belirtileri : genellikle bütün vücutta, ama özellikle boyun, omuz, kalça ve belde ağrı ve sertlik hissedilir. fibromiyaljili hastalar genellikle aşırı halsizlikten, uykudan sonra bile kendini yorgun hissetmekten yakınırlar. diğer belirtiler ve bunların görülme sıklığı şöyledir :
  -geçici his kaybı ya da karıncalanma (yüzde 60)
  -baş ağrısı (yüzde 50)
  -karın ağrısı, kabızlık ve ishalin ya da ağrısız ishal biçiminde kendini gösteren aşırı duyarlı kalınbağırsak sendromu (yüzde 40)
  -uyku bozukluğu, uyurken solunumun kesintiye uğraması ve huzursuz bacak hareketleri (yüzde 75)
  -kadınlarda regl sırasında ağrı ( yüzde 40 )
  -depresyon (yüzde 25)
  -bunaltı (anksiyete) (yüzde 50)

  tanı : tanıyı tam olarak koymak için aşağıdakilerin olması gerekir.
  -ağrının en az üç aydan beri vücudun her iki yanında da hissedilmesi
  -vücut boyunca tetikleyici 18 noktaya uygulanan baskının en az 11 noktada genellikle şiddetli ağrıya yol açması

  tedavi : fibromiyaljide hekimin öncelikle iki hedefi vardır : ağrıyı geçirmek ve rahat uyumayı sağlamak. sırasıyla;
  egzersiz : fibromiyaljiye yakalandığınızda, kendinizi yorgun hisseder ve ağrılar çekersiniz. sürünerek yatağa girmeyi düşünürken, dışarıya çıkıp birkaç tur atmak herhalde isteyeceğiniz en son şey olur. oysa hareketsizlik durumunuzu daha da kötüleştirir. kaslarınız çalışmadıkça ağrı keskinleşir. hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız, egzersizlere günde 10 dakika yürüyüşle başlayabilirsiniz. yürümek ağrı veriyorsa, yüzme ya da bisiklete binme gibi ağırlığınızı taşımak zorunda olmadığınız egzersizleri deneyin. araştırmalar egzersizin fibromiyaljiden kaynaklanan ağrı ve halsizliğe iyi geldiğini göstermektedir.

  uyku düzeninizi değiştirin : uyuma kalitenizi artırmak için her gün aynı saatlerde yatın ve kalkın. gündüz saatleri şekerleme yapmaktan, akşamları alkol ve kafein almaktan (kola gibi kafeinli içecekler dahil) kaçının. uyku hapı almak doğru değildir. bu haplar size asıl gereken derin uyuma döneminizde sorun yaratabilir.

  fizik tedaviye başlayın : fizyoterapist ilgili bölgeye ağrı kesici bir çözelti püskürttükten sonra, kaslarınıza yumuşak germe hareketleri yaptıracaktır.

  vücut mekaniğinize uygun hareket edin : yaptığınız iş ya da spor tekrara dayalı hareketler içerebilir ve bazı hareketlerin sınırlanması ya da yapılmaması ağrının şiddetlenmesini engelleyebilir. duruşunuz üzerinde çalışabilir, bazı hareketleri vücut mekaniğinize uygun biçimde yapmayı öğrenebilirsiniz. örneğin bilgisayar karşısında nasıl gerektiği konusunda fizyoterapistin önerileri büyük yarar sağlayabilir.

  ilaç kullanın : fibromiyaljide şişme ya da iltihap görülmez. dolayısıyla kortikosteroitlerin,yüksek doz nsaidlerin yararı yoktur. yararlı ilaçlar: düşük dozlarda kalmak üzere parasetamol,diğer nsaidler,uyumanıza yardımcı olarak amitriptilin ya da notriptilin gibi depresyon ilaçlarıyla birlikte kas gevşetici siklobenzaprin,ya da ağrıyı kesip normal uyku dezünine girmeye yardım eden flüoksetin ya da sertralin gibi depresyon ilaçlarıdır. iki depresyon ilacının birlikte kullanılması etkiyi katlar. doğru dozu bulmak biraz zaman alabilir ve hemen yarar sağlamaz. dolayısıyla tedaviden vazgeçmemeniz gerekir.
 • sabah kaltığınızda bir an felç olduğunuzu sanıp dumura uğramanızla birlikte hayatı zindan eden hastalık..
 • 2 senedir canıma okumuştur. en sonunda problemlerimden fırsat bulup fizik tedaviye başladım. 7 seans devam ettim. bugün doktor kontrolüm vardı. inatçı, düğüm halindeki kaslarıma 4 adet (boyun bölgeme) iğne yaptı ve psikiyatriste yönlendirdi. sonuç: iğneden 2 saat sonra ağrılar inanılmaz arttı. umarım uzun vadede iyi gelir.

  not: bu konuyla ilgilenen konsültasyon-liyezon psikiyatrisi diye bir bölüm varmış. bence araştırın

  sabaha karşı gelen edit: bana yaptığı iğneyi doktora yapmak istiyorum. enjektörü kapıp allah allah nidalarıyla nereye denk gelirse saldırmak istiyorum. ağrıdan uyuyamadım. burada sabahlıyorum sırtıma -kısmen- bağlanmış buz paketlerimle. düşmek üzereler zaten
 • ağrılardan kurtaracağız, bünyeyi yumuşatacağız derken yükledikleri ilaçlarla mideyi delen hastalıkmış. ben bugün bunu gördüm. (bi de -afedersin- ebeminkini gördüm ama detaya girmek istmiyorum.) insanı bu hallere düşürenler utansın der, acil şifalar dilerim.
 • yumuşak doku romatizması.

  şahsen, geceleri bacağıma giren kramplar, ayaklarımın inanılmaz derecede şişmesi, dinmeyen bel ve sırt ağrıları, kollarımda ve bacaklarımda oluşan karıncalanmalar ve nihayetinde dün bir bacakta yaşadığım masif derecede his kaybı şikayetleriyle gittim doktora.

  derdimi anlatmamın akabinde, doktor, vücudumun 18 noktasına basınç uyguladı ve ne hikmetse bunlar tam da ağrıların merkeziydi. bunlar;
  -ensenin iki yanı,
  -omzumuzun kürek kemikleriyle birleştiği yerde dört nokta,
  -kalçanın iki üst yanı,
  -kalçanın iki alt yanı,
  -boynun iki tarafı,
  -boynun alt iki tarafı,
  -dirsek içleri
  ve
  -diz kapakları

  muayenenin sonunda, rahatsızlığın adı kondu, ilaçlar verildi ve bir senelik fizik tedaviye başlamam uygun görüldü. sektirmesiz, allah'ın her günü! egzersiz, büyük ehemmiyet taşıyormuş bu hastalığın tedavisinde. ilaç olarak ise sirdalud, dikloron ve uyku hapı ve sakinleştirici olarak seroquel verildi. doktorla kapsamlıca konuşunca, benim ilişkilendirmediğim şikayetlerimin de bu hastalığın sonucu olduğunu anladım. yazıyorum ki bilinsin.

  uykunuzu alacak kadar uzun uyuduğunuz halde kesinlikle dinlenmiş hissetmiyorsanız, her sabah yataktan dayak yemiş gibi kalkıyorsanız, sizi yoracak bir iş yapmadığınız halde hep bitkinseniz, daha çok boyun, sırt ve bel bölgesinde yaygın bir ağrıdan şikayetçiyseniz, uyku düzeniniz bozuksa, gün içinde feci şekilde uyku bastırıyor, akşam üzeri geçiyor, gün dönümünde yine geliyor ama geceleri baykuş kesiliyorsanız, geceleri sık uyandığınız halde uykuya çok kolay dalabiliyorsanız, uykuda istemsiz kol-bacak hareketleri yapıyorsanız, uyurken elinizi, parmağınızı filan kaldırıyorsanız, (bunu kendiniz bilemezsiniz tabii, beraber uyuduğunuz biri varsa, o görmüş ve sabahında size "nihoho napıyodun lan öyle" demişse bilebilirsiniz ancak) gün içinde vücudunuz aşırı derecede çay ve kahveye ihtiyaç duyuyorsa, migren ağrılarınız sıklaştıysa, adet döneminiz aşırı sancılı ve uzun geçiyorsa, sindirim sorunlarınız, şişkinliğiniz, sürekli gazınız varsa*, el ve ayak içleriniz hep sıcaksa, konsantrasyon eksikliği ve unutkanlıktan mustaripseniz, çok kolay depresif bir ruh haline bürünebiliyorsanız mutlaka bir doktora görünün. bulgular çoğumuzda görülebilen şeyler olsa da tedbirde yarar var.

  tedavi;
  ağrılarınızın dinmesi ve uykunuzun düzene binmesi için ilaç tedavisiyle başlanıyor. kasların rahatlaması ve çözülmesi adına fizik tedavi ve düzenli egzersiz. kolay gelsin.