• hakkında dezenformasyonlar yapılan lokanta. istanbul barosu avukatlarından kadın hakları aktivisti bir çapulcunun şöyle bir mesajı var:

"fıccın; geziparkı eylemcilerine bedava kahvaltı dağıtan kallavi sokağın sıcak yuvası,

kapılarını kadınlara, gençlere, sanatçılara, aydınlara, hukukçulara yaklaşık 15 yıldır herzaman açmış, yemeklerindeki lezzeti en çok güleryüzünden aldığını düşündüğüm restoran.

geziparkı direnişinde 8 kapısından mutfak kapısını kapatmasının sebebi yemeklere gaz ve su gelmesini engellemek olmalı düşüncesindeyim. bunun için söylenenlerin. 15 yıllık geçmişine ve yaşanan olaya haksızlık olduğunu biliyorum. bu eylemde de önceki eylemlerde de o bölgedeki aklıma gelen ilk sığınak olmuştur. her zaman sığınmışımdır."
  • berbat ötesi çalışanlara sahip mekan. ve bunu bi anlık sinirle falan değil, son bir kaç haftalık deneyimime dayanarak yazıyorum...

misal geçen gün gazoz istedim, gelmedi. aynı gazozu 10 dakika sonra(abartmıyorum, gerçekten 10 dakika) başka bir garsondan istedim. hemen söylüyorum dedi ama kimseye söylemedi gördüm. sokakta yanımdan geçip giden garsonlara seslendim. bi saniye dediler masaya dönüp bakmadılar falan...

bi de dün bunları bile bile gidip oturduk yine. aynı anda sipariş verdik yaklaşık 10 kişi. 2 tanesinin yemeği geldi. onlar bitirdiğinde hala bizimkiler gelmemişti. ki hadi yemek desen yapması uzun sürüyo, arada sadece içecek bşiler isteyenler de vardı. zar zor çevirdiğimiz bi garsona siparişlerimizi iptal ettiğimizi söylediğimizde de bize alay eder gibi bakıp güldü herif. hesabı da yaklaşık bi 10 dakikada aldılar...

sonuçta dün son kez gitmiş oldum. bi daha tövbe... bence tecrübe etmeye bile kalkmayın...
  • dün gitme şansım oldu. hayatımda yediğim belki de en güzel mezeler buradaydı. özellikle fesleğenli mezgiti muhteşem. tekrar tekrar gidilebilecek bir mekan.
  • eylemler sırasında topluca sığındığımız, üstelik cumartesi günü bedava kahvaltı servisi yapmış mekandır. cuma günü işgüzar bir garson yüzünden salonların birinde sıkıntı yaşanmış ama diğer tüm salonların kapıları eylemcilere açıktı.
  • hayatimin son 9 senesinde her zaman var olan, son 3 senedir ise yogun olarak ugradigim kahvalti salonu-lokanta karisimi mekan. tarlabasi mesrutiyet caddesini istiklal caddesine baglayan en kisa sokak olan kallavi sokakta konuslanmis olup, sabah kahvaltilari ogle yemeklerinden daha iyidir. oglenleri pek orada yemeyi tercih etmemekle beraber, ozellikle gunesin yeni yeni cikip kuru istanbulu isitmaya basladigi sabahlarda guler yuzlu garsonlari etrafta donup dururken, citir pogcalarini yemek, sokakta en sicak gunde bile pufur pufur ruzgar eserken bir arkadasinizla karsilasip bir bardak cay esliginde ne olacak bu turkiyenin hali geyigini yapmak gayet keyiflidir.
  • taksim'de öğlen/aksam yemegini nerde yesek sorusunun en pratik cevabı.
  • çok severdim, artık daha çok seviyorum. sahibi leyla hanım günlerdir deprem bölgesinde yemek yapıyormuş. kallavi’ye çok selam.
  • türkçe menüleri bir fotokopi kağıdı olarak geliyor. her gün menülerindeki bazı yemekler değiştiği için böyle bir uygulama kullanıyor olabilirler. ben gittiğimde ızgara piliç denedim gayet lezzetliydi.

not: hesabı geç getirdikleri için bir de tatlı ikram ettiler, + puan.
  • iki kadeh martini dry yanına: "bu da bizim ikramımız" diyerek yarım kilo ayvalık zeytini getirmiş mekandır. karnımız doydu resmen. canım ya.
  • mantısı ile gerçekten fark yaratan bir mekan, mantılar kocaman kocaman ve iç kıyması neredeyse kuşbaşı et büyüklüğünde,baharatı ve çeşnisiyle iyi çekilmiş ve iyi yoğrulmuş bir kıymalı iç . mantıseverler mutlaka denemeli.
    ben mantı sevmem, kıyma yemem, vejetaryenim etle işim olmaz derseniz patatesli mantısını deneyin o zaman, o da gayet güzel ve anne eli değmiş gibi.
hesabın var mı? giriş yap