• kelt icadı.

birayı kimin bulduğunu bilmiyoruz; görüşümüzü bulanıklaştıracak kadar eski. ama fıçıyı keltler bulmuştur. o dikey tahtalardan yapılmış, tombul mu tombul, sevimli mi sevimli fıçıyı keltler yapmış ve içine bira koymuşlardır. vikingler ve gotların da kuzey keltleriyle yakın kültürde olduğu bilinir. bütün o bilinen kutsal * birahane kültürü fıçının doğumundan sonra başlar.

bayılıyorum şu eski kuzey kültürüne. biraya, viking baltasına, kuzeyden çıkan her hikayeye nasıl da bayılıyorum.
  • eski trt, şimdilerde yargıtay binası olan, abd büyükelçiliğinin arasında kalan alaturka meyhane.

güvenlik caddesi'ne çıkan sokak üzerindedir.

trt'nin 80'lerde tek kanallı olduğu dönemde mehmet ali birand'ından reha muhtar'ına, ali kırca'dan melih aşık'a geniş bir ünlü portföyüne sahip olmuştur.

hatta sahibinin ağzından dinlemeli, kimi ünlüler hesap çıkmadı diye bulaşık yıkamış, hüviyetini mekana bırakıp ayın 15'inde maaşı alıp veresiye yazılan içki sofralarını ödemiştir.
  • en güzel fıçı içi birayla dolu olandır.
  • tuborg biraya en çok yakışan eklentidir.

(bkz: tuborg fıçı)
  • piyasadaki en iyi turşu markasıdır. turşuya servet ödeseniz daha iyisini bulamazsınız, açık ve net. turşu sevmeyen bünyeme hapır hupur turşu yedirerek kendisine hayran bırakmıştır. üstelik fiyatı da oldukça makuldür.

yiyiniz, yedirtiniz efendim.
  • ankara asagi ayrancida trt ile milliyet gazetesi arasında bir meyhane.
  • paris caddesinde abd büyükelçiliğinin hemen arkasındaki, küçük ve ucuz meyhane. erken kapanır, ortam güzeldir. rakı dışındaki içkiler için gitmeye değmez, çeşit yoktur.
  • fıçı.

-fici-

ag'liyorum
    her mevsimi, ardindan:
    ya$anamadigi denli ye$il
    sari, gri
    ya da beyaz,
    islakligimla kaldigim bir ba$im
    bir ben, oylesine $effaf
    bir sen, oylesine naz.

kadri bilinmeyen kadir gecelerinde
    sallanan mahyalar gibi i$igimiz,
    sallanan haikular gibi,
    sallanan bulutlar, kaseler, trenler gibi,
    sallanan eller gibi,
    sandalyeler, serguze$tler gibi.

hangi salkiminda duruyorum yuzumun
    hangi salkiminda duruyorsun uzumun
    $arabin ficisinda esanstir çam
    çamin ficisinda $arap, esas.

reha yunluel/$iirhâne * * *
  • aşık olduğum turşu markasıdır. bimde satılır. fiyatı çok uygundur. hani derler ya bedava etin yahnisi baldan tatlıdır. bu kez öyle birşey yok. bazen kavonoz kavonoz alıyorum. fiyatından değil tazeliğinden seviyorum ve onca turşu denedim. hep bunu aradım. bazense, bir daha piyasaya çıkmamasından, üretiminin durdurulmasından ödüm koptu.

son kavonozun dibinde, 3 tane kaldığını gördüğümde her daim içimi bir hüzün kaplar.

szün özü, bugün fıçı varlığını emin adımlarla sürdürebiliyorsa, bunda benim de payım vardır hem de yıllardır.buradan kendilerine nasıl yapıyorlarsa, o şekilde devam etmelerini istediğimi iletirim.
hesabın var mı? giriş yap